Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 листопада 2009 р. справа № 2а-16857/09/0570
час прийняття постанови: 11-15
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Чучка В.М.
при секретарі Каморнікові Д.Ю.
представники сторін – не з'явилися (направили клопотання про розгляд справи без їх участі), розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Маріупольського міського центру зайнятості про зобов’язання зняти з реєстрації трудовий договір,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (надалі за текстом – позивач), звернувся до суду з позовом до Маріупольського міського центру зайнятості (далі – Центр зайнятості, відповідач) про зобов’язання зняти з реєстрації трудовий договір, що укладений між позивачем та ОСОБА_2 (паспорт серії НОМЕР_2, виданий Куйбишевським РВ ДМУ УМВСУ 24.04.1996 р.) в Донецькій області у зв’язку з відсутністю найнятого працівника.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем відмовлено у знятті з реєстрації трудового договору, що укладений позивачем з третьою особою без особистої участі такої особи, а тому просить в судовому порядку спонукати відповідача вчинити певні дії – зняти з реєстрації наведений трудовий договір.
В судове засідання сторони не з'явилися, направили клопотання про розгляд справи без їх участі, при цьому позивач позовні вимоги просив задовольнити; відповідач відзиву на позов не направив
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач – ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_3, виданий Приморським РВ Маріупольського МУ УМВСУ в Донецькій області 14.04.1998 р.) зареєстрований як фізична особа-підприємець, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії НОМЕР_4.
03.01.2003 року між позивачем та фізичною особою – ОСОБА_2 укладений трудовий договір між робітником та фізичною особою від № 887, який зареєстрований 16.01.2003 р. Приморським відділом зайнятості).
За умовами наведеного договору ОСОБА_2 зобов’язаний виконувати роботу реалізатора, в тому числі виконувати вказівки роботодавця відносно трудового розпорядку, трудової дисципліни; навантаження, вивантаження товару, а також забезпечення його схоронності, тощо (преамбула, п. 2 договору). Даний договір на підставі п. 1 є безстроковим, тобто укладеним на невизначений строк. Статтею 10 договору встановлено, що спори по виконанню його умов, визнання його недійсним розглядаються районним судом. При цьому в п. 17 наведеного договору відсутня інформація щодо його розірвання сторонами.
Відповідно до акту від 02.04.2003 року за підписами позивача та інших осіб, ОСОБА_2 не з'являється на робоче місце з 01 квітня 2003 року, в матеріалах справи також міститься лист на адресу ОСОБА_2 від 28.07.2009 року № 1 з запрошенням з'явитися до Центру зайнятості для зняття укладеного договору з обліку.
Відповідно до ст. 51 Цивільного кодексу України до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлене законом або не випливає з суті відносин.
Законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами (стаття 3 Кодексу законів про працю України, далі - КЗпП України).
У відповідності до ст. 2 КЗпП України працівники реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою.
Нормами ст. 24-1 КЗпП України встановлено, що у разі укладення трудового договору між працівником і фізичною особою фізична особа повинна у тижневий строк з моменту фактичного допущення працівника до роботи зареєструвати укладений у письмовій формі трудовий договір у державній службі зайнятості за місцем свого проживання у порядку, визначеному Міністерством праці та соціальної політики України.
Форма трудового договору між працівником і фізичною особою, а також Порядок реєстрації трудового договору між працівником і фізичною особою (далі - Порядок) затверджені наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 08.06.2001 року № 260 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 27.06.2001 років під № 554/5745. Наведеним Порядком визначений механізм реєстрації (зняття) з реєстрації трудових договорів, укладених між фізичними особами - працедавцями і найнятими робітниками.
На Державну службу зайнятості вказаним Порядком покладений обов'язок реєстрації (зняття з реєстрації) трудових договорів, укладених між фізичними особами - працедавцями і найнятими робітниками, а також підтвердження записів, внесених фізичними особами - працедавцями в трудові книжки працівників.
Порядком передбачений обов'язок реєстрації трудових договорів з найнятими робітниками лише для фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які діють без створення юридичної особи, і фізичних осіб, що використовують найману працю, пов'язану з наданням послуг (кухарі, няні, водії і т. п.).
Згідно пункту 6 Порядку і пункту 14 Форми трудового договору між працівником і фізичною особою трудовий договір між фізичною особою - працедавцем і найнятим робітником укладається в трьох автентичних екземплярах, один з яких знаходиться у фізичної особи, другий - у працівника, третій - в центрі зайнятості, де цей трудовий договір зареєстрований.
Статтею 24-1 КЗпП України і Порядком не передбачена можливість укладення трудових договорів і їх реєстрації (зняття з реєстрації) іншими особами, ніж фізична особа - працедавець і працівник.
Приписами пункту 3 Порядку передбачено, що при реєстрації трудового договору сторони повинні представити наступні документи:
- фізична особа, суб'єкт підприємницької діяльності без створення юридичної особи з правом найму працівників - паспорт, свідоцтво про реєстрацію підприємницької діяльності, довідку відповідної державної податкової адміністрації про ідентифікаційний код;
- фізична особа, яка використовує найману працю, пов'язану з наданням послуг, - паспорт, довідку відповідної державної податкової адміністрації про ідентифікаційний код;
- працівник, який влаштовується на роботу до фізичної особи, - паспорт, трудову книжку, довідку відповідної державної податкової адміністрації про ідентифікаційний код;
- особа, яка вперше шукає роботу і не має трудової книжки, - паспорт, довідку відповідної державної податкової адміністрації про ідентифікаційний код.
Таким чином, у всіх вказаних випадках передбачено надання паспорту, який пред'являється особисто.
Пунктом 10 Порядку на посадову особу центру зайнятості покладений обов’язок ознайомити сторони під підпис відносно порядку реєстрації і зняття з реєстрації трудового договору, внесення відповідних записів в трудову книжку працівника і її зберігання (про що сторони ознайомлюються під підпис в пункті 20 Трудового договору).
Зважаючи на те, що сторони повинні ознайомитися зі своїми правами і обов'язками особисто (під підпис), присутність працівника і працедавця в центрі зайнятості під час реєстрації трудового договору є обов'язковою.
На підставі пункту 6 Порядку в разі закінчення терміну трудового договору або припинення його дії достроково, в трудовому договорі фізична особа робить запис про підстави його припинення із посиланням на відповідні статті Кодексу законів про працю України, про що сторони повідомляють державну службу зайнятості.
Згідно пункту 17 Форми трудового договору між працівником і фізичною особою розірвання трудового договору має бути підтверджене підписами сторін трудових відносин (фізична особа - працедавець і найнятий робітник) у всіх (трьох) екземплярах трудового договору.
Таким чином, в разі відсутності в центрі зайнятості однієї із сторін трудового договору (фізичної особи - працедавця або найнятого робітника) дотримання наведеного Порядку неможливе.
Зняття трудового договору з реєстрації в державній службі зайнятості, за відсутності однієї із сторін трудових відносин, можливо лише за умови, якщо в центр зайнятості буде представлено рішення суду, що набрало чинності, відносно припинення дії такого договору або визнання його таким, що втратив чинність, в якому містяться положення щодо зобов’язання державної служби зайнятості зняти з реєстрації такий договір, що в тому числі підтверджується положеннями пункту 19 Форми трудового договору між працівником і фізичною особою, відповідно до яких трудовий договір знімається з реєстрації в разі визнання його недійсним за рішенням суду.
В матеріалах справи відсутні документи, що підтверджували б юридичний факт розірвання вказаного вище трудового договору.
З огляду на наведене, на підставі норм законодавства та наявних у справі матеріалів суд вважає, що позов задоволенню не підлягає, оскільки позивачем не наведені правові підстави для спонукання до вчинення дій відповідача, оскільки дії останнього у повному обсязі узгоджуються з приписами діючого законодавства.
На підставі ст. 19 Конституції органи державної влади повинні діяти виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. При цьому нормами ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності до приписів ч.ч. 1 та 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Принципами адміністративного судочинства в тому числі є верховенство права та законність (ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства). Статтею 159 цього ж Кодексу встановлено, що ухвалене судом рішення повинно бути законним і обґрунтованим, тобто ухваленим відповідно до норм законів та на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин.
Таким чином доказів, які б доводили правову позицію позивача та необхідність зобов’язання суб’єкта владних повноважень вчинити певні дії, позивач суду не надав.
Оскільки у матеріалах справи відсутні документальні докази судових витрат відповідача, суд їх не компенсує.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
У задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Маріупольського міського центру зайнятості про зобов’язання зняти з реєстрації трудовий договір – відмовити повністю.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 20 листопада 2009 року.
Повний текст постанови виготовлений 25 листопада 2009 року.
Копію постанови направити сторонам.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Чучко В.М.