Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 листопада 2009 р. справа № 2а-17506/09/0570
час прийняття постанови: 11-30
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Чучка В.М.
при секретарі Каморнікові Д.Ю,
за участю представників: позивача – Могила Д.В. (довіреність від 20.11.2009 року), відповідача – не з’явились, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м.Сніжному до ОСОБА_2 про зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекції у м.Сніжному (надалі Податкова інспекція, позивач) звернулася до суду з позовом про зобов’язання ОСОБА_2 (надалі – відповідач) вчинити певні дії.
Правовою підставою стягнення представник позивача під час розгляду справи вважає норми статті 67 Конституції України, Господарського Кодексу України від 16.01.2003 року № 436-ІV, Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 року № 889-ІV, Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року № 509- ХІІ, Закону України « Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181 - Ш.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, відзив на позов та заяву про розгляд справи без його участі не направив, хоча був повідомлений про дату та час проведення судового засідання за адресами, що містяться в матеріалах справи.
Відповідно до ст. 128 КАС України, суд визнав можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача та на підставі наявних в ній доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.
ОСОБА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, внесений до центральної бази Державного реєстру фізичних осіб Державної податкової адміністрації України.
Згідно відомостей із позовної заяви, наданих податковому органу державним реєстратором Сніжнянської міської ради , фізична особа – ОСОБА_2 08 серпня 2008 року виступила засновником юридичної особи – Товариство з обмеженою відповідальністю «Кристалсервісгруп»,що підтверджується п.3.1 ст.3 статуту ТОВ «Кристалсервісгруп». Згідно з довідкою про взяття на облік платника податків від 12.08.2008 року № 72/29-014-3-1, ОСОБА_2 взята на облік як платник податків у Державній податковій інспекції у м. Сніжному.
13 лютого 2009 року податковим органом на адресу відповідача направлено запрошення до Податкової інспекції задекларувати свої доходи, які отримано відповідачем у 2008 році. Відповідач до податкового органу не з’явився та декларацію про отримані доходи у 2008 році відповідно до Закону України « Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05. 2003 року № 889-ІV не надав.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Усі громадяни щорічно подають до податкових інспекцій за місцем проживання декларації про свій майновий стан та доходи за минулий рік у порядку, встановленому законом.
Відповідно до пункту 2.1 статті 2 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» платником податку з доходів фізичних осіб є резидент, який отримує доходи з джерелом їх походження з території України.
Приписами підпункту «в» пункту 19.1 статті 19 зазначеного Закону передбачено, що платник податків зобов’язаний подавати декларацію за встановленою формою у визначені строки у випадках, коли згідно з нормами цього Закону таке подання є обов’язковим .
Статтею 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначені функції державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій, які, зокрема:
1) здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів);
2) забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб – платників податків та інших обов'язкових платежів;
3) контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів;
4) здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів.
З аналізу зазначеної норми вбачається, що перелік функцій державних податкових інспекцій є вичерпним і в ньому не зазначено право податкового органу до спонукання платника податків на подання декларації про доходи.
Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб», що є спеціальним законом з обчислення та сплати податку з доходів фізичних осіб, та іншими правовими актами не визначено порядку примусового, навіть в результаті рішення суду, подання платником податку декларації до контролюючого органу.
Крім того, обов’язок фізичної особи подати річну декларацію про доходи не кореспондує з безумовним правом чи інтересом держави в отриманні відповідного податку від певної особи. Це право кореспондує з обов’язком особи сплатити податок до бюджету. Якщо платник податку самостійно не визначив у відповідній річній декларації суму відповідного податку належного до сплати, відповідні функції із самостійного визначення суми податкового зобов’язання належать органам державної податкової служби на підставі статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-Ш.
Так, на підставі підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо, серед інших, платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію.
Згідно із статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
За правилами частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З огляду на вищезазначене, податковим органом не було додано належних доказів щодо доведення обставин, на яких ґрунтуються вказані позовні вимоги. Тому вимоги позивача про зобов’язання відповідача задекларувати доходи, які були внесені до статутного фонду Товариства з обмеженою відповідальністю «Кристалсервісгруп» за 2008 рік не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 163 КАС України, адміністративний суд,
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову Державної податкової інспекції у м.Сніжному до ОСОБА_2 про зобов’язання вчинити певні дії - задекларувати доходи, які були внесені до статутного фонду Товариства з обмеженою відповідальністю «Кристалсервісгруп» у 2008 році відмовити повністю.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 18 листопада 2009 року.
Повний текст постанови виготовлений 23 листопада 2009 року.
Копію постанови на правити сторонам.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Чучко В.М.