Судове рішення #6829494

  Справа № 2-185/09  

 

  Р І Ш Е Н Н Я  

ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ  

8 жовтня 2009 року                                                                       Демидівський районний суд  

Рівненської області  

Під головуванням – судді Лободзінського А.С.  

при секретарі – Мервінському В.В.  

з участю позивачів:  ОСОБА_1, ОСОБА_2  

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом  ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до ОСОБА_3 сільської ради Демидівського району Рівненської області про визнання права власності на спадкове майно,-  

В С Т А Н О В И В:  


  ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись в суд з позовною заявою до ОСОБА_3 сільської ради Демидівського району Рівненської області про визнання права власності на спадкове майно, посилаючись на  те, що прийняли спадщину, однак  свідоцтво про право на спадкове майно їм не видано, у зв»язку з чим,  їх право на спадщину  невизнано.  

  В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав та пояснив, що після смерті 10 травня 2007 року його мами ОСОБА_4 відкрилась спадщина. За життя мама заповіла йому та брату в рівних частках земельну ділянку, що знаходиться на території ОСОБА_3 сільської ради Демидівського району розміром 2,4492 га. Він та його брат ОСОБА_2 своєчасно звернулись до нотаріальної контори з заявами про прийняття спадщини. Однак з часу звернення пройшло майже два роки, а свідоцтва про право на спадщину державним нотаріусом їм не видано, через описку в розмірі земельної ділянки, що міститься у державному акті. Зазначає, що з братом використовують земельну ділянку за цільовим призначенням, однак через відсутність правовстановлюючого документа не можуть в повній мірі реалізовувати своє право на спадкове майно.  

  Позивач ОСОБА_2 в суді дав аналогічні пояснення, додав, що інших спадкоємців крім них немає. Просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі та визнати за ним та його братом право власності на спадкове майно в рівних частках.  

  Представник відповідача ОСОБА_3 сільської ради Демидівського району Рівненської області  ОСОБА_5  в судове засідання не з»явився, однак подав заяву про розгляд справи у його відсутності, зазначивши, що позовні вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 визнає.  

  Заслухавши пояснення позивачів та дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення в повному обсязі з наступних підстав.  

  Відповідно до ч.4 ст.174 ЦПК України суд, у разі визнання відповідачем позову за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.  

  Судом встановлено, що 10 травня 2007 року померла ОСОБА_4, після смерті якої відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка розміром 2,4492 га на території ОСОБА_3 сільської ради Демидівського району Рівненської області, що належала спадкодавцю до дня смерті на підставі державного акта про право приватної власності на землю серії Р4 № 117970 – ( а.с.8-9).  

  Дану земельну ділянку ОСОБА_4 за життя заповіла ОСОБА_1 та ОСОБА_2, що підтверджується заповітом від  імені заповідача, посвідченим секретарем Хрінницької сільської ради Демидівського району Рівненської області 15 березня 2004 року за реєстровим № 09. Даний заповіт не змінений та не відмінений, що підтверджується відповідним написом на заповіті, а також дослідженим в судовому засідання витягом із спадкового реєстру заповітів, що міститься в матеріалах спадкової справи померлої ОСОБА_4.  

Спадкоємці за заповітом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 своєчасно прийняли спадщину після смерті ОСОБА_4, подавши про це заяву до нотаріальної контори. Батько спадкоємців ОСОБА_6 від обов»язкової частки  на спадщину після смерті ОСОБА_4 відмовився на користь ОСОБА_1 та ОСОБА_2, на що вказують досліджені в суді матеріали спадкової справи – ( а.с.26,30,31).  

Відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.    

Наведене свідчить, що позивачі прийнявши спадщину після смерті матері, набули права власності на спадкове майно за заповітом, зокрема на земельну ділянку розміром 2, 4492  га. та використовують її на законних підставах.  

  Відповідно до ст.   66   . Закону України  «Про нотаріат» на майно, що переходить за правом спадкоємства до спадкоємців  або  держави,  нотаріусом  за  місцем відкриття спадщини видається  свідоцтво про право на спадщину.  Видача свідоцтва провадиться у строки, встановлені  цивільним  законодавством України.  

Однак, як видно з матеріалів спадкової справи, з часу подачі заяви про прийняття спадщини, тобто з 9 листопада 2007 року, всупереч вимогам ч.1 ст.1298 ЦК України, нотаріусом свідоцтво про право на спадщину за заповітом позивачам у справі не видано.     З пояснень позивачів слідує, що свідоцтво нотаріус не видав через описку у державному акті на право приватної власності на землю. Факт описки підтверджується дослідженим у судовому засіданні державним актом серії Р4 № 117970. Однак, рішення про відмову у вчиненні нотаріальної дії нотаріусом не винесено, у зв”язку з чим позивачі позбавлені можливості на його оскарження.  

На підставі наведеного, аналізуючи досліджені в судовому засіданні докази, суд прийшов до висновку, що позивачі на законних підставах набули право власності на земельну ділянку площею 2.4492 га, що залишалася після смерті ОСОБА_4 і знаходиться на території ОСОБА_3 сільської ради Демидівського району Рівненської області, однак це право ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є невизнаним, а тому  підлягає захисту.  

Враховуючи викладене, на підставі ст.ст.16,328, 1216,1225,1233, керуючись ст.ст. 10,11,14,15, ч.4 ст.130, ч.4 ст.174, 208-210, 212-215 ЦПК України,-  


Р І Ш И В:  


Позов  ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до ОСОБА_3 сільської ради Демидівського району Рівненської області про визнання права власності на спадкове майно  -задовольнити.  

Визнати за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в рівних частках право власності на спадкове майно, що відповідно до державного акта про право приватної власності на землю  серії Р4 №117970 виданого 5 грудня 2003 року, залишилося  після смерті ОСОБА_4, а саме на земельну ділянку площею 2,4492 га., розташовану на території ОСОБА_3 сільської ради Демидівського району Рівненської області.  

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Рівненської області через Демидівський районний суд шляхом подачі у 10-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги, або ж заяви про апеляційне оскарження, з подальшим поданням у 20-денний строк апеляційної скарги.  




Суддя:       підпис  




Суддя     Демидівського районного суду                                              А.С.Лободзінський                  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація