ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2009 р. м. Полтава Справа № 2а-46659/09/1670
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді – А.О. Чеснокова
При секретарі – М.С. Лисенко
за участю: представника позивача: Серкова Ю.А.
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві справу за позовом Державної податкової інспекції в м. Полтаві до Суб’єкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_3 про стягнення фінансових санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
27 серпня 2009 р. ДПІ в м. Полтаві звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до СПДФО ОСОБА_3 про стягнення фінансових санкцій в сумі 4913,15 грн., посилаючись на те, що була проведена перевірка СПДФО ОСОБА_3 щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб’єктами підприємницької діяльності. За результатами перевірки був складений акт № 0126/16/01/23-435/НОМЕР_1 від 31.03.2009 року, на підставі якого прийняті рішення про застосування фінансових санкцій № 0001412304/0 від 08.04.2009 року на суму 4900,00 грн. та № 0001422304/0 від 08.04.2009 року на суму 13,15 грн. Вказані рішення в адміністративному та судовому порядку відповідачем не оскаржувалося та відповідно є узгодженим.
На даний час податковий борг зі сплати штрафних (фінансових) санкцій Відповідачем не сплачений.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 31.03.2009 року працівниками ДПІ в м. Полтаві була проведена перевірку господарської одиниці СПДФО ОСОБА_3 щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, що розташований за адресою: АДРЕСА_1.
В результаті проведеної перевірки встановлені порушення п. п. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та ст. 3, 7 Закону Україна "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності", які зафіксовані в Акті перевірки № 0126/16/01/23-435/НОМЕР_1 від 31.03.2009 року, а саме :
- на момент перевірки на торговому об’єкті здійснювалась торгівля за готівкові кошти без свідоцтва про сплату єдиного податку та торгового патенту або їх копій;
- не забезпечено проведення розрахункової операції із застосуванням реєстратора розрахункових операцій.
На підставі зазначеного акту прийняті рішення про застосування фінансових санкцій № 0001412304/0 від 08.04.2009 року на суму 4900,00 грн. та № 0001422304/0 від 08.04.2009 року, на суму 13,15 грн.
Рішення про застосування фінансових санкцій були направлені Відповідачу поштою з повідомленням про вручення.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України: "органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України".
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
п. 1. проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
п. 2 видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;
Згідно із п. 1 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
1. Торговий патент - це державне свідоцтво, яке засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності чи його структурного (відокремленого) підрозділу займатися зазначеними у цьому Законі видами підприємницької діяльності. Торговий патент не засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності на інтелектуальну власність.
Відповідно до ст. 3 Закону України, від 23.03.1996, № 98/96-ВР "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності":
пунктом 1 встановлено, що патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів.
пунктом 2. визначено, що під торговельною діяльністю у цьому Законі слід розуміти роздрібну та оптову торгівлю, діяльність у торговельно-виробничій (громадське харчування) сфері за готівкові кошти, інші готівкові платіжні засоби та з використанням кредитних карток.
Відповідно до п.1. ст. 7 "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності", торговий патент повинен бути розміщений:
на фронтальній вітрині магазину, а у разі її відсутності - біля касового апарату;
на фронтальній вітрині малої архітектурної форми;
на табличці - для автомагазинів, розвозок та інших видів пересувної торговельної мережі, а також для лотків, прилавків та інших видів торгових точок, відкритих у відведених для торговельної діяльності;
у пунктах обміну іноземної валюти;
у приміщеннях для надання послуг у сфері грального бізнесу та надання побутових послуг.
Торговий патент має бути відкритим та доступним для огляду.
2. Торговий патент є чинним на території органу, який здійснив реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності чи з яким погоджено місцезнаходження його структурного (відокремленого) підрозділу за місцем видачі торгового патенту цьому суб'єкту. Передача торгового патенту іншому суб'єкту підприємницької діяльності або іншому структурному (відокремленому) підрозділу суб'єкта підприємницької діяльності не дозволяється.
Торговий патент, виданий для здійснення торговельної діяльності з використанням пересувної торговельної мережі (автомагазини, розвозки тощо), дійсний на території України.
Статтею 8 Закону України, від 23.03.1996, № 98/96-ВР "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" встановлено, що Суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, у разі порушення вимог цього Закону несуть таку відповідальність:
- за порушення строків сплати або неповне внесення чергових платежів нараховується пеня на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України на день виникнення такого податкового боргу або на день його (частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті;
- за порушення порядку використання торгового патенту, передбаченого частиною першою статті 7 цього Закону, сплачують штраф у розмірі вартості торгового патенту за один календарний місяць;
- за здійснення операцій, передбачених цим Законом, без одержання відповідних торгових патентів або з порушенням порядку використання торгового патенту, передбаченого частиною другою статті 7 цього Закону, сплачують штраф у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін діяльності суб'єктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням;
- за здійснення операцій з реалізації товарів, визначених частинами шостою, сьомою, восьмою та дев'ятою статті 3 цього Закону, без одержання пільгового торгового патенту або з порушенням порядку одержання та використання пільгового торгового патенту, передбаченого частиною другою статті 7 цього Закону, сплачують штраф у п'ятикратному розмірі вартості пільгового торгового патенту;
- за здійснення торговельної діяльності без придбання короткотермінового патенту сплачують штраф у подвійному розмірі вартості короткотермінового патенту за повний термін діяльності суб'єктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням.
Таким чином, Позивачем 08.04.2009 року на підставі Акту перевірки № 0126/16/01/23-435/НОМЕР_1 від 31.03.2009 року прийняті рішення про застосування фінансових санкцій № 0001412304/0 та № 0001422304/0 про застосування до СПДФО ОСОБА_3 фінансових санкцій на загальну суму 7413,15 грн.
СПДФО ОСОБА_3 не скористався своїм правом оскаржити рішення ДПІ в м. Полтаві про застосування штрафних (фінансових) санкцій загальною сумою 7413,15 грн. в порядку процедури адміністративного або судового оскарження, отже, сума штрафних санкцій є узгодженою.
В порушення ст. 25 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" відповідно до якої суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій. Сума визначених штрафних (фінансових) санкцій відповідачем не сплачена.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про податкову службу в Україні" завданнями органів державної податкової служби є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно ст. 8 Закону України "Про податкову службу в Україні" державна податкова адміністрація України здійснює такі функції: виконує безпосередньо, а також організовує роботу державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, пов'язану із: здійсненням контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ДПІ в м. Полтаві про стягнення штрафних санкцій в сумі 7413,15 грн. - обґрунтовані.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідач заперечень проти позову, доказів сплати боргу чи доказів в спростування вищевикладеного суду не надав.
Суд перевіривши матеріали справи, оцінивши надані докази, дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.
Згідно ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8–14, 71, 94, 159, 160–164, 167, 186 КАС України, суд, –
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Державної податкової інспекції в м. Полтаві до Суб’єкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_3 про стягнення фінансових санкцій про стягнення податкової заборгованості - задовольнити.
Стягнути з Суб’єкта підприємницької діяльності-фізичної особи підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, р/р НОМЕР_4, р/р НОМЕР_5, р/р НОМЕР_6 в Полтавському РУ ЗАТ КБ "Приватбанк") заборгованість по сплаті штрафних санкцій в сумі 4900 (чотири тисячі дев'ятсот) грн. 00 коп. на р/р 31117104700002, код платежу НОМЕР_2, до держбюджету, одержувач: УДК у м. Полтаві ЗКПО 34698804, банк одержувача: ГУДКУ у Полтавській області, МФО 831019 .
Стягнути з Суб’єкта підприємницької діяльності-фізичної особи підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, р/р НОМЕР_4, р/р НОМЕР_5, р/р НОМЕР_6 в Полтавському РУ ЗАТ КБ "Приватбанк") заборгованість по сплаті штрафних санкцій в сумі 13 (тринадцять) грн. 15 (п'ятнадцять) коп. на р/р 31413541700002, код платежу НОМЕР_3, одержувач: ВДК у м. Полтаві ЗКПО 34698804, банк одержувача: ГУДКУ у Полтавській області, МФО 831019 .
Постанова, відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний термін з дня складання постанови в повному обсязі та подачі апеляційної скарги у 20-денний термін після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.О. Чеснокова
Повний текст постанови виготовлений 27 листопада 2009 року.