Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #68459895

Справа № 574/1010/17

Провадження №2/574/508/2017


РІШЕННЯ

Іменемм України

13 грудня 2017 року Буринський районний суд Сумської області

у складі: головуючого судді Чудопалової С.В.

при секретарі Ключник О.М.

представника позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Буринь цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 сільської ради Буринського району Сумської області про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, мотивуючи свої вимоги тим, що 03 травня 2008 року в Сумському геріатричному пансіонаті для ветеранів війни та праці померла рідна сестра його матері, а його тітка - ОСОБА_4. Після її смерті відкрилася спадщина,яка складається з земельної ділянки площею 4,73 гектарів, та розташована на території ОСОБА_3 сільської ради Буринського району з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва., згідно Державного акту на право приватної власності на землю Серії 1V №011752, що належить ОСОБА_4. 26.10.2003 року померла його мати ОСОБА_5, яка була рідню сестрою ОСОБА_4. Він як племінник ОСОБА_4 відповідно до ст.1266 ч.3 ЦК України, має право на успадкування майна, що належало та мала право успадкувати його мати, якби була жива на час відкриття спадщини. Інших спадкоємців немає. При зверненні до нотаріуса для оформлення спадщини, з’ясувалось, що у свідоцтві про його народження у графі «Мати» ім’я матері замість «Анна» вказано «Ганна», що не відповідає даним свідоцтва про її народження. Крім того, у свідоцтві про смерть його матері замість «Анна Афанасіївна» вказано «Ганна Панасівна», що також суперечить даним свідоцтва про її народження. Також належним чином оформити спадщину не представляється можливим оскільки не зберігся актовий запис про народження ОСОБА_4. Невдовзі після смерті тітки він захворів та не встиг у передбачений законом строк прийняти спадщину, оскілька його хвороба пов"язана з порушенням рухового апарату, остерохондроз порперекового відділу хребта.. Тому просив суд встановити факт того, що він є сином ОСОБА_5, яка померла 26.10.2003р. та племінником померлої 03.05.2008р. ОСОБА_4 Крім того просив визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини до органів нотаріату.

В судове засіданні позивач не з»явився, надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності, просив позов задовольнити у повному обсязі.

Представник позивачап в судовому засіданні підтримав доводи викладені у позові та просив суд позов повністю задовольнити.

Відповідач ОСОБА_3 сільська рада Буринського району Сумської області у судове засідання не з’явився, надіслав заяву про розгляд справи за відсутності представника, позовні вимоги визнає повністю.

Суд, заслушавши пояснення представника позивача, свідка , дослідивши матеріали справи, вважає що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно свідоцтва про смерть серії І-БП № 08617,5 виданого 04 травня 2008 року відділом реєстрації актів цивільного стану Сумського міського управління юстиції – 03 травня 2008 року в місті Суми померла ОСОБА_4 (а.с. 6).

Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина на право власності на земельну ділянку площею 4,73 гектарів, яка розташована на території ОСОБА_3 сільської ради Буринського району з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, право приватної власності ОСОБА_4 на земельну ділянку підтверджується Державним актом Серії ІУ-СМ № 011752 від 12 вересня 2001 року (а.с. 15).

При зверненні позивача до нотаріуса для оформлення спадщини з’ясувалось, що у свідоцтві про народження позивача виданого Ковпаківським районним у місті Суми відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області Серії І-БП № 205966 від 6 липня 2016 року у графі «Мати» ім’я матері позивача замість «Анна» вказано «Ганна», що не відповідає даним свідоцтва про її народження виданого 27 лютого 1973 року ОСОБА_3 сільською радою Буринського району Сумської області (а.с. 7,8,10,11).

ОСОБА_6 свідоцтва про смерть матері позивача ОСОБА_4 ОСОБА_7 І-БП № 167503 від 27.10.2003 року замість «Анна Афанасіївна» вказано «Ганна Панасівна», що також суперечить даним свідоцтва про її народження, виданого 27 лютого 1973 року ОСОБА_3 сільською радою Буринського району Сумської області, в якому російською мовою ім"я та по батькові зазначено " Анна Афанасьевна" (а.с. 7,8).

ОСОБА_6 листа Державного архіву Сумської області Сумської обласної державної адміністрації від 06.07.2016 року № Мз-778 підтвердити дату народження ОСОБА_8 немає можливості, оскільки книги реєстрації актів громадянського стану про народження по с. Дяківка Буринського району Сумської області за 1925 рік на зберігання до архіву не надходили (а.с. 11).

Відповідно до листа Буринського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області зазначено, що проведеною перевіркою за архівом відділу державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Сумській області та Буринським районним відділом встановлено факт відсутності актового запису про народження ОСОБА_8 (Афанасіївни) ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2.(а.с. 13 ).

Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_9, який мешкає у с.Дяківка Буринського району Сумській області повідомив, що йому знайома родина ОСОБА_8, які раніше жили у с.Гадки ОСОБА_3 сільської ради та підтвердив, що померла у 2003 році ОСОБА_5 була позивачу рідною матір"ю, а ОСОБА_4 його рідна тітка, після смерті своєї матері позивач ОСОБА_2, доглядав за тіткою, а згодом перевіз її до будинку інтернату у м.Суми. Крім того свідок на фотокартці опознав померлих мати та рідну тітку позивача .

З урахуванням викладеного у суду немає підстав ставити під сумнів достовірність і правдивість фактів, повідомлених свідком. Його показання об'єктивно підтверджуються і не суперечать іншим вищезазначеним у справі доказам.

Суд вважає, що сукупність досліджених у судовому засіданні доказів та їх належна оцінка, підтверджують той факт, що ОСОБА_5, яка померла 26.10.2003 року являється рідною матір"ю позивача, а померла 03 травня 2008 року в м. Суми Сумської області - ОСОБА_4, рідною тіткою.

ОСОБА_6 ст.256 п.1 ЦПК України, суд розглядає справи по встановленню факту родинних відносин між фізичними особами.

Відповідно положень п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31.03.1995 року, відповідно до п.1 ст. 273 ЦПК України суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію у зв’язку із втратою годувальника. Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.

ОСОБА_6 довідки, виданої Комунальною установою Сумської обласної ради Сумський геріатричний пансіонат для ветеранів війни та праці від 11.07.2016 року до дня смерті 3 травня 2008 року ОСОБА_4 проживала в цьому пансіонаті за адресою м.Суми, вул. Ковпака, 20 (а.с. 12).

ОСОБА_6 зі Спадкового реєстру № 49511273 від 18.10.2017 року спадкові справи після смерті 03.05.2008 року ОСОБА_4 не заводилися (а.с. 35-36).

Відповідно до ч.1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч.3 ст.1266 ЦК України позивач, як племінник померлої 03.05.2008 р. ОСОБА_4, спадкує ту частину спадщини, яка б за законом належала б його матері, якби вона була жива на час відкриття спадщини.

Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. При цьому спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч.1, ч.2 ст.1220 ЦК України).

Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за заявою спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

До теперішнього часу позивач не отримав свідоцтво про право на спадщину і позбавлений такої можливості, оскільки ним пропущено передбачений ст. 1270 ЦК України строк для прийняття спадщини, про що свідчить лист завідувача Першої Сумської державної нотаріальної контори від 18.10.2017 р. за № 2607/01-16 (а.с. 35-36).

ОСОБА_6 роз’яснень, які містяться в п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 року №7, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Враховуючи те, що в матеріалах справи відсутні фактичні данні про заперечення будь-кого щодо переходу до позивача спадкового майна належного спадкодавцю, визнання позову відповідачем не суперечить закону і не порушує права інших осіб, спадщина до теперішнього часу залишається відкритою, ту обставину, що позивач тривалий хворів та хвороба пов’язана з порушенням рухового апаратуту, що підтверджується лікарською довідкою (а.с. 14) та не зміг у передбачений законом строк прийняти спадщину, суд приходить до переконання, що строк подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори був пропущений позивачем з поважних причин.

За таких обставин суд вважає за необхідне визначити позивачу додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1266 ч3, 1269, 1270, ч. 3 ст. 1272 ЦК України, ст.ст.5-6,  10, 11, 60, ч.4 ст.174, 212, 214, 256 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_2 задовольнити.

Встановити, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, являється рідним сином померлої 26.10.2003 року в с.Дяківка Буринського району Сумської області ОСОБА_5 та племінником померлої 03.05.2008 року в м.Суми ОСОБА_4.

Визначити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 додатковий строк для подання до нотаріуса заяви про прийняття спадщини після смерті 03 травня 2008 року в м. Суми Сумської області тітки ОСОБА_4, тривалістю два місяці, який обчислювати з дня набрання рішенням законної сили.

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Сумської області через Буринський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутніми у судовому засіданні під час його проголошення, в той же строк з дня отримання копії рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі  подання  апеляційної скарги рішення,  якщо його не  скасовано,  набирає законної  сили після розгляду справи апеляційним судом.   

Суддя Чудопалова С.В.


  • Номер: 2/574/508/2017
  • Опис: про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для прийняття спадщини
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 574/1010/17
  • Суд: Буринський районний суд Сумської області
  • Суддя: Чудопалова С.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 11.09.2017
  • Дата етапу: 13.12.2017
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація