Судове рішення #6870389

Апеляційний суд Кіровоградської області

Справа № 22  - 2559 2009 р.                                   Головуючий у 1-й інстанції  - Панасюк І.В.

Категорія     37, 45                                                                                Доповідач – Фомічов С.Є.

У Х В А Л А

    17 листопада 2009 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області в складі:

        головуючої судді     Бубличенко В.П.

        суддів                        Сукач Т.О.

                           Фомічова С.Є.

        при секретарі            Савченко Н.В.

розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Гайворонської районної адміністрації, Могильненської сільської ради Гайворонського району про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Гайворонського районного суду Кіровоградської області від 28 вересня 2009 року і

В С Т А Н О В И Л  А:

ОСОБА_1 Звернулась до суду з позовом до Гайворонської районної адміністрації, Могильненської сільської ради Гайворонського району про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування. В обґрунтування своїх вимог зазначала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2. Після її смерті залишилося спадкове майно,  в тому числі і земельна ділянка, виділена їй як працівнику соціальної сфери площею 1,5 га.,  яка знаходиться на території Могильненської сільської ради Гайворонського району. Після смерті останньої вона є єдиним спадкоємцем по заповіту, але нотаріус відмовляє у видачі свідоцтва про право власності на дану земельну ділянку в зв’язку з відсутністю правовстановлюючого документу –Державного акту на земельну ділянку. Просила суд визнати за нею право власності в порядку спадкування за заповітом на вказану земельну ділянку.

Рішенням Гайворонського районного суду Кіровоградської області від 28 вересня 2009 року в задоволені позовних вимог ОСОБА_1 було відмовлено.

У апеляційній скарзі ОСОБА_1 ставиться питання про скасування рішення суду як такого, що постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права. На думку позивача, суд неповно з’ясував дійсні обставини справи, не дав об’єктивної оцінки зібраним по справі доказам. В зв’язку з цим позивачка просила скасувати рішення місцевого суду та ухвалити нове рішення, яким задовольнити його позові вимоги в повному обсязі.

Заслухавши доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та в межах позовних вимог, заявлених в суді першої інстанції, відповідно до ст. 303 ЦПК України, колегія суддів дійшла  висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Суд першої інстанції при ухваленні вказаного рішення відповідно до  вимог ст.ст. 212-213 ЦПК України повно з’ясував всі обставини справи та дав їм належну оцінку.

Так судом першої інстанції було встановлено, що ОСОБА_2 розпорядженнями голови Гайворонської районної адміністрації від 3 жовтня 2006 року № 502-р та від 21 березня 2008 року № 138-р було надано дозвіл на складання проектної документації. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла не зробивши відповідних документів для отримання державного акту на земельну ділянку.

Відповідно до  ст. 125 ЗК України,  право власності на земельну ділянку виникає після одержання її власником документа,  що посвідчує право власності та його державної реєстрації.

Тобто,  на час відкриття спадщини діяли вимоги,  що право власності на земельну ділянку виникає в результаті складного юридичного факту,  який включає в себе рішення компетентного органу (органу місцевого самоврядування) про передачу земельної ділянки у власність громадянина,  винесення меж земельної ділянки на місцевості та отримання державного акта на право власності на земельну ділянку та проведення державної реєстрації зазначеного державного акта.

За  ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов’язки,  що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Згідно  ст. 177 ЦК України об’єктами цивільних прав є речі,  тобто предмет матеріального світу (ст. 179 ЦК). До нерухомих речей ст. 181 ЦК відносить земельні ділянки. А  ст.182 ЦК передбачає,  що право власності та інші речові права на нерухомі речі,  їх виникнення,  перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Тобто,  на момент відкриття спадщини  ОСОБА_2 не набула права власності на земельну ділянку, вона мала право належним чином оформити право власності на земельну ділянку,  однак не скористалася ним за життя, а тому ця земельна ділянка не входить до складу спадщини.

Оскільки земельна ділянка не входить до складу спадщини,  відсутні підстави для визнання за позивачкою права власності земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом,  бо право спадкоємця є похідним від права спадкодавця.

За таких обставин колегія суддів судової падати апеляційного суду вважає, що суд першої інстанції дійшов до вірного висновку проте, що вимоги позивача не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 209, 303, 304, 307, 308, 313-315 ЦПК України, колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області

У Х В А Л И Л А:

    Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.

    Рішення Гайворонського районного суду Кіровоградської області від 28 вересня 2009 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців.

Головуюча

Судді

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація