- позивач: Публічне акціонерне товариство комерційний банк "Приват Банк"
- відповідач: Дикун Сергій Васильович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 346/4003/17
Провадження № 2/346/186/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 січня 2018 р. м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області
у складі
головуючого-судді Димашка В.П.,
за участі секретаря Гайової Г.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Коломия справу за позовом ПАТ КБ «Приватбанк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з позовом, в якому просив стягнути з ОСОБА_1 на користь ПАТ КБ «Приватбанк» заборгованість у розмірі 12020 грн. 60 коп. за кредитним договором № б/н від 16.06.2010 року, судовий збір у розмірі 1600 грн..
Вимоги мотивує тим, що відповідно до укладеного договору № б/н від 16.06.2010 року ОСОБА_1 отримав кредит у розмірі 3900 грн. у вигляді встановленого кредитного ліміту на картковий рахунок.
Щодо встановлення та зміни кредитного ліміту Банк керується п.2.1.1.2.3, п.2.1.1.2.4 Договору, на підставі яких відповідач при укладанні Договору дав свою згоду щодо прийняття будь-якого розміру кредитного ліміту та його зміну за рішенням та ініціативою банку.
Власник картрахунку зобов'язаний слідкувати за витратами коштів в межах платіжного ліміту з метою запобігання виникнення Овердрафту, згідно п. 2.1.1.5.7 Договору.
Відповідач підтвердив свою згоду на те, що підписана заява разом з «Умовами та правилами надання банківських послуг» та «Тарифами банку», складає між ним та банком договір, що підтверджується підписом у заяві.
Пунктом 2.1.1.12.1 Договору сторонами погоджено, що зобов'язання Клієнта з повернення тіла кредиту, процентів за користування кредитом, комісії, пені та штрафів, тобто загальна заборгованість клієнта є борговими зобов'язаннями.
Відповідно до п.2.1.1.3.3 Договору відповідач доручив Банку списувати з карткового рахунку суми грошових коштів у розмірі здійснених ним операцій, а також вартість послуг, визначену Тарифами банку при настанні термінів платежу, а при виникненні боргових зобов'язань згідно п.п.2.1.1.12.9 Договору, списувати з будь-якого рахунку відкритого в Банку ( у т.ч. з карткового рахунку) грошові кошти для здійснення платежу з метою повного або часткового погашення боргових зобов'язань, у тому числі Мінімального обов'язкового платежу.
На підставі п. 2.1.1.12.2 Договору, сплату процентів за користування кредитом клієнт здійснює шляхом надання доручення Банку про списання грошей з його поточного рахунку в розмірі нарахованих процентів (договірне списання). В разі непогашення клієнтом боргових зобов'язань за кредитом до 25 числа місяця, що слідує за місяцем, в якому були здійснені трати, за користування кредитом клієнт сплачує Банку проценти в розмірі, зазначеному в Тарифах, що діють на дату нарахування та викладені на банківському сайті з розрахунку 365/366 календарних днів на рік, що підтверджується п. 2.1.1.12.6 Договору.
Відповідно до ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором кредитодавець зобов'язується надати грошові кошти позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
ПАТ КБ «Приватбанк» свої зобов'язання за договором виконав в повному обсязі, а саме надав відповідачу кредит у розмірі, встановленому договором.
Відповідно до п. 2.1.1.5.5 Умов та правил надання банківських послуг, - позичальник зобов'язується погашати заборгованість за кредитом, відсотками за його використання, за перевитрати платіжного ліміту, а також оплачувати комісії на умовах передбачених цим договором.
Згідно п. 2.1.1.5.6 Умов та правил надання банківських послуг, у разі невиконання зобов'язань за договором, на вимогу банку виконати зобов'язання з повернення кредиту у тому числі простроченого кредиту та Овердрафту, оплати винагороди банку.
Відповідно до п.2.1.1.7.6 Умов надання банківських послуг, при порушенні позичальником строків платежів по кожному з грошових зобов'язань, передбачених цим договором більш ніж на 30 днів, позичальник зобов'язаний сплатити Банку штраф в розмірі 500 грн. + 5% від суми позову.
Відповідач не надав своєчасно банку грошові кошти для погашення заборгованості за борговими зобов'язаннями, що має відображення у розрахунку заборгованості за договором. Таким чином, у порушення умов кредитного договору, а також ст.ст. 509, 526,1054 ЦК України, відповідач зобов'язання за вказаним договором не виконав.
Відповідно до п. 1.1.5.2 Договору неотримання або несвоєчасне отримання клієнтом виписок про стан рахунків не звільняє клієнта від виконання його зобов'язань за даним Договором.
Відповідно до п. п.2.1.1.4.2, 2.1.1.4.6 Договору Банк має право вимагати дострокового виконання боргових зобов'язань в разі невиконання боржником своїх боргових та інших обов'язків за цим Договором.
У зв'язку із зазначеними порушеннями зобов'язань за кредитним договором відповідач станом на 02.08.2017 року має заборгованість - 12020 грн. 60 коп., яка складається з наступного: 1405 грн. 69 коп. - тіло кредиту; 4074 грн.45 коп. - заборгованість за відсотками за користування кредитом, 5491 грн. 86 коп. - заборгованість за пенею, а також відповідно до п. 2.1.1.7.6. Умов та правил надання банківських послуг: 500 грн. - штраф (фіксована частина), 548 грн. 60 коп. - штраф (процентна складова).
Відповідно до п. 1.1.7.11 Договору передбачено, що договір діє на протязі 12 місяців з моменту підписання. Якщо на протязі цього строку жодна зі сторін не проінформує другу сторону про розірвання даного договору, він автоматично лонгується на той самий строк.
На даний час відповідач продовжує ухилятись від виконання зобов'язань і заборгованість за договором не погашає, що є порушенням законних прав ПАТ КБ «Приватбанк».
Представник позивач в судове засідання не з'явився, подав клопотання про розгляд справи за його відсутності, не заперечував проти винесення заочного рішення судом.
Відповідач в судове засідання не з'явився повторно, про час та місце розгляду справи належним чином повідомлявся в порядку передбаченому законом.
Беручи до уваги заяву сторони, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовну заяву слід частково задовольнити з наступних підстав.
Згідно ст. ст. 526, 527, 530 ЦК України зобов'язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог закону.
Згідно із ч.2 ст. 1050 ЦК України - якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів.
Згідно ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа зобов'язується надати грошові кошти позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Встановлено, що відповідно до анкети-заяви про приєднання до Умов і Правил надання банківських послуг № б/н від 16.06.2010 року ОСОБА_1 отримав кредит у розмірі 3900 грн. у вигляді встановленого кредитного ліміту на картковий рахунок.
Відповідно до п.1.1.2.1.7 Умов та правил надання банківських послуг клієнт зобов'язаний погашати заборгованість за кредитом, відсотками за його використання, за перевитратою платіжного ліміту, а також оплачувати комісії на умовах, передбачених Договором.
Відповідно до п.1.1.2.1.8 Умов, у разі невиконання зобов'язань за Договором на вимогу банку виконати зобов'язання з повернення кредиту (у тому числі простроченого кредиту й овердрафту), оплатити винагороди банку.
Відповідно до п.1.1.2.1.16 - у разі невиконання зобов'язань, передбачених Договором, банк залишає за собою право вилучати будь-яке інше майно, що належить клієнту, достатнє для погашення заборгованості у позасудовому порядку.
Відповідно до п.1.1.2.1.17 - закриття рахунка карти не спричиняє припинення обов'язку клієнта погасити перед банком заборгованість за рахунком карти, включаючи заборгованість з оплати комісій банку.
Відповідно до п.1.1.5.15 клієнт несе відповідальність перед банком за збиток і витрати, понесені банком внаслідок порушення клієнтом умов чи положень Договору або законодавчих чи нормативних актів.
Відповідно до п.2.1.1.7.6 - при порушенні клієнтом строків платежів по кожному з грошових зобов'язань, передбачених цим договором, більше ніж на 30 днів, клієнт зобов'язаний заплатити банку штраф, розмір якого встановлено тарифами договору (в розмірі 500 грн. + 5% від суми заборгованості за кредитним лімітом, з урахуванням нарахованих і прострочених процентів і комісій. Штраф нараховується на окремий рахунок і підлягає оплаті в зазначені банком терміни.
Відповідно до п.2.1.1.5.5 клієнт зобов'язаний погашати заборгованість по кредиту, відсотки за його використання, на перевитрати платіжного ліміту, а також оплачувати комісії на умовах, передбачених даним договором.
Відповідач підтвердив свою згоду на те, що підписана заява разом з «Умовами та правилами надання банківських послуг», складає між ним та банком договір, що підтверджується підписом у заяві.
Пунктом 2.1.1.12.1 Договору сторонами погоджено, що зобов'язання Клієнта з повернення тіла кредиту, процентів за користування кредитом, комісії, пені та штрафів, тобто загальна заборгованість клієнта є борговими зобов'язаннями.
Відповідно до п.2.1.1.3.3 Договору відповідач доручив Банку списувати з карткового рахунку суми грошових коштів у розмірі здійснених ним операцій, а також вартість послуг, визначену Тарифами банку при настанні термінів платежу, а при виникненні боргових зобов'язань згідно п.п.2.1.1.12.9 Договору, списувати з будь-якого рахунку відкритого в Банку ( у т.ч. з карткового рахунку) грошові кошти для здійснення платежу з метою повного або часткового погашення боргових зобов'язань, у тому числі Мінімального обов'язкового платежу.
На підставі п. 2.1.1.12.2 Договору, сплату процентів за користування кредитом клієнт здійснює шляхом надання доручення Банку про списання грошей з його поточного рахунку в розмірі нарахованих процентів (договірне списання). В разі непогашення клієнтом боргових зобов'язань за кредитом до 25 числа місяця, що слідує за місяцем, в якому були здійснені трати, за користування кредитом клієнт сплачує Банку проценти в розмірі, зазначеному в Тарифах, що діють на дату нарахування та викладені на банківському сайті з розрахунку 365/366 календарних днів на рік, що підтверджується п. 2.1.1.12.6 Договору.
ПАТ КБ «Приватбанк» свої зобов'язання за договором виконав в повному обсязі, а саме надав відповідачу можливість розпоряджатись кредитними коштами на умовах, передбачених договором та в межах встановленого кредитного ліміту.
Відповідач не надав своєчасно банку грошові кошти для погашення заборгованості за борговими зобов'язаннями, що має відображення у розрахунку заборгованості за договором. Таким чином, у порушення умов кредитного договору, а також ст.ст. 509, 526,1054 ЦК України, відповідач зобов'язання за вказаним договором не виконав.
Згідно розрахунку заборгованості за договором № б/н від 16.06.2010 року заборгованість ОСОБА_1 станом на 02.08.2017 року становить - 12020 грн. 60 коп., яка складається з наступного: 1405 грн. 69 коп. - тіло кредиту; 4074 грн. 45 коп. - нараховані відсотки; 5491 грн. 86 коп. - нарахована пеня; заборгованість по судовим штрафам - 1048 грн. 60 коп..
Суд вважає, що у задоволенні стягнення штрафу відповідно до пункту 2.1.1.7.6 Умов та правил надання банківських послуг - 500 грн. - штраф (фіксована частина), 548 грн. 60 коп. - штраф (процентна складова), необхідно відмовити, оскільки за одне й теж саме правопорушення зобов'язання передбачена подвійна відповідальність одного виду, а саме: п. 1.1.5.25 Умов та правил, за несвоєчасну сплату послуг, передбачених Договором, Умовами і Правилами, клієнт сплачує банку по кожному випадку порушення пеню в розмірі 0,1 % від суми заборгованості, але не вище подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня, за кожний день прострочення, а п. 2.1.1.7.6 Умов та правил передбачено, що при порушенні позичальником строків платежів по будь-якому з грошових зобов'язань, передбачених договором більш ніж на 30 днів, позичальник зобов'язаний сплатити банку штраф в розмірі 500 грн. + 5% від суми заборгованості, що суперечить вимогам ст. 61 Конституції України згідно якої ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.
Врахувавши наведене, суд вважає доведеним той факт, що відповідачем істотно порушено умови кредитного договору, а тому необхідно стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість за кредитом в розмірі 1405 грн. 69 коп. тіло кредиту, заборгованість по нарахованим відсоткам 4074грн. 45 коп., та пеню в розмірі 5491 грн. 86 коп., що в сукупності заборгованість становить - 10972 грн..
Отже, зважаючи на те, що зобов'язання відповідача щодо повернення ним суми кредиту та процентів за користування кредитом залишились невиконаними, цим самим відповідачем були порушені умови кредитного договору та вимоги чинного законодавства України, що є підставами для стягнення заборгованості по договору кредиту.
На підставі наведеного, ст.ст. 526, 527, 530, ч.3 ст. 551, 634, 1050, 1054 ЦК України, та керуючись ст.ст. 141, 247, 268, 280-283, 289 ЦПК України суд ,-
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково. Стягнути з ОСОБА_1, жителя АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь ПАТ КБ «Приватбанк» заборгованість за кредитним договором № б/н від 16.06.2010 року у розмірі 10972 грн.., судовий збір у розмірі 1600 грн.
В решті позову відмовити.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Івано-Франківської області через Коломийський міськрайонний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Суддя Димашок В. П.
- Номер: 2/346/186/18
- Опис: стягнення заборгованості
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 346/4003/17
- Суд: Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Димашок В.П.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.09.2017
- Дата етапу: 10.01.2018