- відповідач: Минда Сергій Васильович
- позивач: Минда Любов Іванівна
- адвокат: Повідайчук Олег Іванович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа №339/394/17
49
2/339/27/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 січня 2018 року м. Болехів
Болехівський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої - судді Головенко О. С.
секретаря судового засідання Бойко Н.З.
з участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2І
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у загальному позовному провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про зміну розміру аліментів,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить змінити розмір аліментів, що стягуються за рішенням суду з відповідача на утримання сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, збільшивши їх з 700 грн. до 2000 грн.
Позовні вимоги обгрунтовує тим, що на даний час визначений судом в 2011 року розмір аліментів в сумі 700 грн. з врахуванням віку дитини є недостатнім, щоб забезпечити всі потреби дитини, а їх розмір суперечить мінімальному розміру аліментів. Визначаючи розмір аліментів в сумі 2000 грн., вона врахувала те, що син виріс, потребує затрат на лікування, одяг, повноцінне харчування. Вказує, що працює верстатником ПМП «Темп» і зароблених коштів не вистачає на його утримання; в той час як відповідач, проживаючи окремо, працює за кордоном і інших матеріальних зобов’язань не має.
Під час розгляду справи позивач зазначила, що підставою для звернення до суду із вимогами про збільшення розміру аліментів є і те, що відповідач не дає дозволу на виїзд дитини за кордон. А вона не взмозі заробити кошти на Україні і водночас не може виїхати за кордон, щоб працевлаштуватися, оскільки без згоди батька не може забрати із собою сина. Після пред"явлення позову вона отримала таки дозвіл від відповідача на виїзд за кордон сину, але він змусив її написати розписку про те, що вона претензій до нього не має, з приводу чого вона звернулася в поліцію. На даний час обставини змінилися і вона перебуватиме в Україні разом з дитиною. Тому просить визначити аліменти в розмірі 2000 грн., оскільки відповідач проживає в Чехії, отримує великий дохід, там придбав собі автомобіль і немає інших осіб, яких мав би утримувати за законом.
Представник відповідача позовні вимоги визнав частково в сумі 930 грн., що становить мінімальний розмір аліментів. А також вказав, що відповідач ніде не працює, на даний час перебуває на Київщині в пошуках роботи. Аліменти за попереднім рішенням замість нього сплачує його батько. Відповідач є здоровим та утримує своїх батьків, у нього є ще два брати, однак утримує батьків тільки він, так як з ними проживає.
Суд, повно та всебічно з"ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Так, враховуючи положення ч. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини, ч. 7, 8 ст. 7 СК України під час вирішення будь-яких питань щодо дітей, суд повинен виходити з якнайкращого забезпечення, максимально можливого урахування інтересів дитини.
Згідно із ч. 1 ст. 8 Закону України " Про охорону дитинства" кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Сім'я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього.
Кожна дитина має право на проживання в сім'ї разом з батьками або в сім'ї одного з них та на піклування батьків. Батько і мати мають рівні права та обов'язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов'язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини. Виховання в сім'ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини.
Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Таким чином, системний аналіз норм законодавства, дає підстави стверджувати, що як матір, так і батько зобов'язані неухильно дотримуватися свого обов'язку щодо утримання та виховання дитини.
Встановлено, що за рішенням Болехівського міського суду від 15.08.2011 року відповідач, як батько дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, сплачує аліменти у розмірі 700 грн. (а.с.3).
Як вказано у ст. 192 СК розмір аліментів, визначений за рішенням суду, може бути зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них.
Згідно правової позиції, яка викладена у справі №143цс13 від 05.02.2014 року, судова палата у цивільних справах Верховного Суду України постановила, що при розгляді позовів, заявлених з зазначених підстав, застосуванню підлягає не тільки ст. 192 СК України, але й низка інших норм, присвячених обов'язку батьків утримувати своїх дітей (ст.182 "Обставини, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів", ст.183 "Визначення розміру аліментів у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини", ст.184 "Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі").
Враховуючи зміст ст.181,192 СК України, розмір аліментів, визначений рішенням суду, не вважається незмінним. Отже, за наявності відповідних обставин, матір дитини може подати до суду заяву про збільшення розміру аліментів.
Як встановлено судом, після винесення вказаного рішення суду пройшов значний проміжок часу – більше 6 років.
На даний час розмір раніше визначених аліментів є недостатнім, оскільки в силу свого віку дитина значно виросла природньо, навчається в школі та потребує в зв"язку з цим більших витрат на матеріальне забезпечення, розвиток, освіту, лікування, що тягне і відповідну зміну матеріального становища матері, з якою дитина проживає.
Крім того, законодавством передбачено, що мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Виходячи із віку дитини сторін, такий прожитковий мінімум в розрахунку на місяць повинен бути не меншим як 1860 грн. і відповідно, аліменти не можуть бути меншими ніж 930 грн. на дитину.
При цьому, відповідно до ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік», з 01 грудня 2017 року розмір прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років становить 1860 грн., тобто відповідач сплачує аліменти в розмірі, меншому, ніж встановлено чинним законодавством.
Відтак, стягнення з відповідача аліментів на утримання малолітнього сина у меншому за мінімальний розмір, встановлений ст. 182 СК України, призводить до порушення прав дитини на належне матеріальне забезпечення.
Таким чином, визначений судом розмір аліментів в сумі 700 грн. на утримання дитини є недостатнім для задоволення всіх її потреб: калорійного харчування та забезпеченням одягу відповідно до її віку та витрат на лікування, тобто не забезпечує навіть мінімальні потреби дитини, і є не достатнім для повноцінного її розвитку, а тому є підстави для збільшення розміру аліментів.
Стаття 182 Сімейного кодексу України передбачено, що при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів.
Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.
При визначенні нового розміру аліментів суд враховує те, що відповідач, будучи фізично здоровою особою працездатного віку, офіційно не працює та немає постійного заробітку, рухомого та нерухомого майна, не має інших осіб на утриманні, яких зобов’язаний утримувати, відповідач може і повинен знаходити діяльність, яка б дозволила йому забезпечити належний рівень існування сина, який має право на утримання за його рахунок.
А, відповідно, він повинен, і має можливість докладати всіх зусиль для надання повноцінного утримання своєї дитини, яка в силу свого віку не може забезпечити себе усім необхідним.
Виходячи зі змісту вищезазначених правових норм, та обставин, встановлених під час розгляду справи, суд приходить до висновку про необхідність збільшення розміру аліментів до 1000 грн. щомісячно на утримання сина, оскільки такий розмір не є надмірним, і є необхідним для забезпечення гармонійного розвитку і розумних потреб дитини.
При цьому враховується також і часткове визнання представником відповідача позову на суму 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, тобто 930 грн.
На думку суду, стягнення аліментів у зазначеному розмірі є справедливим та достатнім з урахуванням наведеного вище, рівності прав та обов"язків батьків щодо дитини ( ст. 141 СК України) та фактичного приділення позивачкою більше сил та засобів на виховання та розвиток дитини через проживання останньої з нею.
Позивач, як на підставу своїх вимог про стягнення аліментів в розмірі 2000 грн. посилалася на те, що відповідач працює за кордоном та має великий дохід.
Однак на підтвердження таких доводів позивач не представила суду будь-яких доказів щодо отриманого доходу відповідачем за час проживання та роботи у Республіці Чехія ( незважаючина те, що суд за клопотанням позивача відкладав розгляд справи з метою надання доказів) , з приводу наявності у нього рухомого чи нерухомого майна, що б давало підстави вважати про величину його доходів.
Іншою підставою для визначення розміру аліментів в сумі 2000 грн. позивач вказувала на те, що відповідач не надає дозвіл на виїзд за кордон сину. Однак викладене не є тією обставиною, зазначеною в ст. 182 СК Украхни, що враховується судом при визначенні розміру аліментів.
Разом з тим, позивач ствердила, що на час розгляду справи відповідач надав їй дозвіл на виїзд дитини за кордон.
Тому суд вважає, що розмір аліментів, які стягуються з відповідача підлягають збільшенню до 1000 грн. на місяць, що буде законним та справедливим і відповідатиме інтересам сторін, а що саме головне – інтересам дитини.
Аліменти в новому розмірі мають стягуватися з часу набрання рішення законної сили.
Позивач звільнена від сплати судового збору, тому з відповідача слід стягнути судовий збір в дохід держави.
На підставі наведеного, ст.180-184, 192 Сімейного кодексу України, керуючись ст.258-259, 263-265 ЦПК України, суд,
ухвалив:
Позов задоволити частково.
Змінити розмір аліментів, утримуваних з ОСОБА_3 за рішенням Болехівського міського суду від 15 серпня 2011 року на користь ОСОБА_1 на утримання сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, визначивши розмір аліментів в твердій грошовій сумі – 1000 (одну тисячу) грн. щомісячно.
Стягнути з ОСОБА_3 судовий збір в дохід держави в сумі 704 ( сімсот чотири) грн.80 коп. на розрахунковий рахунок за реквізитами: отримувач коштів: ГУК у м.Києві /м.Київ/ 22030106, код за ЄДРПОУ:37993783, банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м.Києві, код банку отримувача: 820019, рахунок отримувача:31215256700001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Стягнення аліментів в розмірі 1000 (одну тисячу) грн. проводити з часу набрання рішення законної сили до досягнення дитиною повноліття.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Івано-Франківської області через Болехівський міський суд.
Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, то зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Найменування та ім'я сторін, їх місцезнаходження та проживання :
ОСОБА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_4.
ОСОБА_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2, місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_5.
Дата складання повного тексту рішення - 15 січня 2018 року.
Суддя О.С. Головенко
.
- Номер: 2/339/27/18
- Опис: про зміну розміру аліментів на утримання неповнолітнього сина
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 339/394/17
- Суд: Болехівський міський суд Івано-Франківської області
- Суддя: Головенко О. С. О.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.11.2017
- Дата етапу: 23.03.2018