Судове рішення #6900027

2а-775/09  

  ПОСТАНОВА  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

  18 листопада 2009 року  

  Хмельницький міськрайонний суд в складі:  

головуючої – судді Сарбей В.Л.,  

при секретарі – Лоб І.А.,  

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Хмельницький адміністративну справу за позовом  

ОСОБА_1  

до  

Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради  

про визнання неправомірними дій та стягнення невиплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -  

  ВСТАНОВИВ:  

  В лютому 2009 року позивач звернулася з позовом до суду, в якому просила визнати дії відповідача щодо виплат їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в період з липня по грудень 2007 року включно не в повному обсязі неправомірними; стягнути з відповідача на її користь недоплачену частину допомоги в період з липня по грудень 2007 року включно в розмірі 2097,12 грн   .  

Позовні вимоги позивач мотивувала тим, що на її утриманні знаходиться син ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, в зв’язку з чим відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 22.03.2001 року №1105-14 їй виплачується державна допомога на дитину до досягнення нею трирічного віку, яка  надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років в редакції Закону від 21.02.2006 року.  

Позивач в судовому засіданні пояснила, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити   .  

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, хоча про час та місце слухання справи був повідомлений належним чином та у встановленому законом порядку   . Подав до суду заяву, у якій просить слухати справу за його відсутності   та в позові просить відмовити повністю.  

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення частково з наступних підстав.  

Судом встановлено,   що на утриманні позивача   знаходиться син ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, в зв’язку з чим вона має право на державну допомогу на дитину до досягнення нею трирічного віку і зазначена допомога виплачувалась їй відповідачем в розмірі: в липні 2007 року – 101,16 грн., в серпні 2007 року – 103,41 грн., в вересні 2007 року – 104,85 грн., в жовтні 2007 року – 104,85 грн., в листопаді 2007 року – 107,73 грн., в грудні 2007 року – 110,88 грн. (всього за вказаний період – 632,88 грн.) – у відповідності до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» з урахуванням ст. 56 Закону України від 19.12.2006 року «Про Державний бюджет України на 2007 рік», п. 23 розділу ІІ Закону України від 28.12.2007 року «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Зазначені обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи копією свідоцтва про народження, копією довідки, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Хмельницької міської ради, № 3119 від 3.01.2009 року.  

Позивач є застрахованою особою   згідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001 року №2240-3.  

Відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001 року №2240-3, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого Законом.   Оскільки   Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» не визначено, відповідно до якого прожиткового мінімуму визначається розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, тому застосуванню підлягає   ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 22.03.2001 року №1105-14 (в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року), відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.  

П. 7 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року № 489-5 дію положення ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» на 2007 рік було зупинено.  

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 9.07.2007 року №6-рп, положення п. 7 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» визнано неконституційними. Згідно ч. 3 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 9.07.2007 року №6-рп, положення статей Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тому відповідні норми Закону №1105-14 по розмірах допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку необхідно застосовувати з 9.07.2007 року.  

Ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року №489-5 затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум дітей віком до 6 років: з 1 січня – 434 грн., з 1 квітня – 463 грн., з 1 жовтня – 470 грн.  

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивачеві повинна була бути нарахована і виплачена допомога у розмірі, визначеному ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», починаючи з 9.07.2007 року і до 31.12.2007 року, а оскільки цього здійснено не було, тому відповідача слід зобов’язати провести позивачу перерахунок допомоги у зазначеному розмірі за вказаний період та сплатити їй недоплачені суми коштів.  

Крім того, судом встановлено, що позивач звернулась до суду після спливу передбаченого ст. 99 КАС України річного строку звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав, однак представником відповідача не заявлено про застосування наслідків спливу строку позовної давності, тому суд в силу ч. 1 ст. 100 КАС України не вбачає підстав для їх застосування.  

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2007 року №32  «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку», з 01.01.2007 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб.  

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.  

Тому суд вважає за необхідне визнати дії відповідача щодо   нарахування та виплати позивачу державної   допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку   за період з 9.07.07 року по 31.12.07 року не в повному розмірі   неправомірними, зобов’язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачену допомогу на підставі ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове соціальне страхування у зв’язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням» за період з 09.07.07 року по 31.12.2007 року включно, з урахуванням виплачених коштів; в решті позовних вимог - відмовити   .  

  На підставі наведеного та керуючись Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»,   ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»,     Рішенням Конституційного Суду України від 9.07.2007 року №6-рп,   ст. ст. 9, 14, 86, 99, 100, 122, 158, 160, 163 КАС України, суд –  

  ПОСТАНОВИВ:  

  Позов задовольнити частково.  

Визнати дії   Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 державної   допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку   за період з 9.07.07 року по 31.12.07 року не в повному розмірі   неправомірними.  

Зобов’язати   Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради   нарахувати та виплатити   ОСОБА_1   недоплачену   державну   допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на підставі ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове соціальне страхування у зв’язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням» за період з 9.07.07 року по 31.12.07 року включно, з урахуванням виплачених коштів.  

В задоволенні решти позовних вимог   ОСОБА_1   відмовити   .  

Заява про апеляційне оскарження постанови подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.  

  Суддя:    

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація