Справа № 2-А-869/2009р.
Категорія № 2.31.1
П О С Т А Н О В А
Іменем України
18 листопада 2009р. м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира в складі :
Суддя - Грибан І.О.
секретар с/з – Шпаковська Ю.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира про визнання дій неправомірними та стягнення коштів,-
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом, в обґрунтування якого зазначав, що, як постраждалий від наслідків аварії на ЧАЕС має право на виплату щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі п’яти мінімальних заробітних плат, як це встановленого ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі – Закон). В червні 2007р. та в квітні 2008р. позивачу допомогу було виплачено в розмірі по 100 грн., відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005р. № 562, що є значно меншим ніж встановлено Законом. Вважаючи проведення виплат в обмеженому розмірі порушенням своїх прав позивач просить визнати незаконними дії відповідача по не донарахуванню допомоги та стягнути з нього недоплачені кошти в розмірі 4525 грн. на свою користь.
В судовому засідання позивач свій адміністративний позов підтримав в повному обсязі з тих самих підстав.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився. Відповідач подав письмові заперечення на адміністративний позов, зазначаючи, що позивач отримував у 2007 році допомогу на оздоровлення в розмірах, визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005р. № 562, а тому, вважає, що відповідно до ст. 99 КАС України позивач за 2007 рік пропустив строк для звернення до суду за захистом своїх прав. Виплата допомоги за 2008 рік здійснена відповідно до чинного законодавства. Видатки на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків визначається виключно Законом про Державний бюджет України. Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» було внесено зміни до ст. 48 Закону, згідно яких щорічна допомога на оздоровлення виплачувалася в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України (а.с. 10).
Розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, заслухавши пояснення позивача, дослідивши надані по справі докази, суд приходить до наступного висновку.
Правовідносини між сторонами виникли в сфері публічно-правових щодо виконання відповідачем, як органом владних повноважень, функцій по реалізації державою соціального забезпечення населення, що регулюються Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Статті 62, 63 цього Закону передбачають, що порядок застосування Закону визначається Кабінетом Міністрів України, а фінансування витрат, пов’язаних з реалізацією цього Закону здійснюється за рахунок державного бюджету.
Відповідно до статей 2, 22 Бюджетного кодексу України головні розпорядники бюджетних коштів визначаються Законом України «Про державний бюджет» на відповідний рік.
Функції з виконання дев’яти бюджетних програм соціального захисту населення, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, в тому числі щодо реалізації положень ст. 48 Закону, передані Міністерству праці та соціальної політики України, як головному розпоряднику Законом України «Про державний бюджет України на 2007р.» та Законом України «Про державний бюджет України на 2008р.».
Відповідно до вимог статей 2, 22 Бюджетного кодексу України та Положення про управління праці та соціального захисту населення відповідач здійснює функцію забезпечення компенсаційних виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і є виконавцем державного бюджету в межах виділених бюджетних асигнувань, та має дотримуватись цільового використання бюджетних коштів.
Відповідно до статей 32, 44 Бюджетного кодексу України складання державного бюджету відноситься до виключної компетенції Кабінету Міністрів України та затверджується Верховною Радою України.
Виплати позивачу грошової допомоги на оздоровлення здійснювалися в червні 2007р. та в квітні 2008р. в розмірах, визначених у діючих на час виплати законодавчих актах, а саме : Законом України «Про Державний бюджет України на 2007р.» та «Про Державний бюджет України на 2008р.».
Рішеннями Конституційного Суду України від 09.07.2007р. та від 22.05.2009р. положення вказаних вище Законів «Про бюджет…», в тому числі і щодо компенсаційних виплат відповідно категоріям громадян, постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС, визнано неконституційними.
Відповідно до вимог ст. 152 Конституції України закони та інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення рішення Конституційним Судом України.
Оскільки матеріальна допомога позивачу була виплачена до набрання вказаними вище рішеннями Конституційного Суду України чинності, то вина відповідача в порушенні прав позивача, визначених ст. 48 Закону, та заподіяння йому матеріальної шкоди у вигляді недоплачених сум щорічної соціальної допомоги - відсутня. При проведенні нарахувань та виплат належної позивачеві допомоги на оздоровлення відповідач діяв у межах своєї компетенції, відповідно до покладених на нього обов’язків і згідно до законів «Про державний бюджет України...» на відповідний рік та Бюджетного кодексу України.
Таким чином, адміністративний позов до задоволення не підлягає.
Разом з тим, позивач не позбавлений права вирішувати в порядку цивільного судочинства питання про відшкодування завданої йому шкоди, шляхом пред’явлення позовних вимог до органу (особи), з вини якої ця шкода заподіяна.
Керуючись ст.ст.11,52,69,71,158,160,163 КАС України, Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд –
ПОСТАНОВИВ :
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира про визнання дій неправомірними та стягнення коштів - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів, починаючи з дня виготовлення повної постанови, шляхом подання через Богунський районний суд м. Житомира заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву або апеляційну скаргу не буде подано.
Суддя
- Номер: 6-а/347/5/18
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-869/2009
- Суд: Косівський районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Грибан Інна Олександрівна
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.07.2018
- Дата етапу: 28.08.2018