1
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2009 року м. Полтава Справа № 2а-45413/09/1670
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – С.С. Бойка
при секретарі – В.В.Білан
за участю:
прокурора: Харенка В.М.
представника позивача: Васіної Т.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Полтаві справу за адміністративним позовом Прокурора Октябрського району м. Полтави в інтересах держави в особі , Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві до Приватного підприємства фірма "Олег" про стягнення боргу по сплаті страхових внесків, -
В С Т А Н О В И В :
04 червня 2009 року Прокурор Октябрського району м. Полтави в інтересах держави в особі , Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства фірма "Олег" про стягнення боргу по сплаті страхових внесків, в сумі 1836 грн. 66 коп. посилаючись на те, що відповідно до ст.ст. 14 та 15 Закону України" Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" Відповідач є платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Статтею 20 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що страхувальники зобов‘язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду, шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Але в порушення вказаних норм відповідач своєчасно не сплатив страхові внески, в зв’язку з чим утворилась заборгованість в сумі 640 грн. 64 коп. за січень 2009 року. За несвоєчасну сплату страхових внесків позивач застосував до відповідача штрафні санкції в сумі 1196,02 грн. Оскільки відповідач у встановлені строки заборгованість не погасив, позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення заборгованості.
Прокурор та представник позивача в засіданні позовні вимоги підтримали та просили суд, позов задовольнити.
Відповідач заперечення на позов не надав, в судове засідання не з’явився, ухвала та повістки направлені відповідачу на адресу: АДРЕСА_1, повернулись до суду з відміткою поштового відділення про повернення в зв'язку із закінченням строку зберігання. Відповідно до довідки Головного управління статистики у Полтавській області № 09/2-13-1365 з від 21.08.2008 року відповідач зареєстрований за вищезазначеною адресою та відомості про зміну свого місця знаходження державному реєстратору не надавав. Згідно із ч. 8 ст. 35 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
Зважаючи, що доставка ухвали та повістки суду на адресу відповідача згідно із даними в ЄДР підтверджується підписом листоноші, виходячи з викладеного суд виконав свій обов’язок щодо повідомлення відповідача про час та місце розгляду справи. Таким чином, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність відповідача на підставі наявних в ній доказів.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено що, приватне підприємство фірма "Олег" зареєстровано як суб’єкт підприємницької діяльності - юридична особа, ідентифікаційний код 24386984.
Відповідно до ст. 14, 15, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV відповідач є страхувальником - платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та перебуває на обліку як платник страхових внесків в Управлінні Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві.
Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати та сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Згідно ст. 18 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство, а також не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.
Порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків передбачено ст.ст. 19,20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та розділом 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663 (надалі - Інструкція).
Розмір страхових внесків встановлений Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 р. № 400, а саме 33,2% від фонду оплати праці та 2%, що утримуються із заробітної плати працюючих.
Частиною 6 ст. 19 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що страхові внески нараховуються на суми, зазначені в частинах першій та другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.
Згідно з п. 11.11 Інструкції, платники щомісяця складають у двох примірниках розрахунки суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідачем було складено та подано до Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві розрахунки сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті, та відповідно до рядку 8 цих розрахунків, які маються в матеріалах справи, належними сумами, які підлягають до сплати за період січень 2009 року є 640,64 грн.
Відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітнім періодом для ППФ "Олег" є календарний місяць.
В порушення зазначених нормативно-правових актів відповідач не сплатив до Пенсійного фонду України заборгованість зі страхових внесків, в зв'язку чим утворилась заборгованість по сплаті страхових внесків, за січень 2009 року в розмірі 640,64 грн.
Відповідно до п.9 ст.106 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі до нарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірах:
- 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум –у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
- 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;
- 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Рішеннями Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві
№432 від 08.04.2009 року до відповідача застосовано штрафні санкції та пеня на загальну суму 1196,02 грн. Доказів скасування вказаних рішень в адміністративному порядку чи визнання їх недійсними в судовому порядку, відповідач суду не надав.
Таким чином, відповідач свої зобов'язання по перерахуванню страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та фінансових санкцій за період з листопада 2006 року по березень 2009 року в сумі 1836,66 грн. не виконав.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги щодо стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків за загальнообов'язкове держане пенсійне страхування в сумі 1836 грн. 66 коп., суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 11, 14, 15, 17, 20 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-ІV, статтею 4 Закону України „Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” від 26.06.1997 № 400/97-ВР, “Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України”, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.04 під № 64/8663, статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємства фірма "Олег" , (36000, м.Полтава, вул. Леніна, 8/7, ідентифікаційний код 24386984, інші відомості р/р 26006962951 в ПГРУ “Приватбанк”) на користь Управління Пенсійного фонду України в Октябрському районі м. Полтави (36028, м.Полтава, вул. Калініна, 30, ідентифікаційний код 22529735, р/р 25603301301 в ОПЕРВ ОУ “Ощадбанк”, МФО 331467) - 1836 (тисячу вісімсот тридцять шість) грн. 66 коп. - заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та фінансових санкцій.
Копію постанови направити сторонам.
Постанова, відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний термін з дня складання постанови в повному обсязі та подачі апеляційної скарги у 20-денний термін після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 23 листопада 2009 року.
Суддя С.С. Бойко