КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 грудня 2009 року справа № 2-а-10278/09/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Балаклицького А.І., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Києві адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АДВЕНТ»
до Управління Пенсійного фонду України в м. Борисполі Київської області
про скасування рішень про застосування фінансових санкцій
в с т а н о в и в:
Товариство з обмеженою відповідальністю «АДВЕНТ» (далі - Позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Борисполі Київської області (далі - Відповідач) про скасування рішень Управління Пенсійного фонду України у м. Борисполі Київської області № 368, 369, 370 від 13.10.2009 року про застосування до позивача фінансових санкцій за неподання розрахунку сум страхових внесків на обов’язкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законом.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТОВ «АДВЕНТ» не погоджується з розмірами застосованих фінансових санкцій та вважає оскаржувані рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Борисполі незаконними та винесеними з порушенням статті 250 Господарського кодексу України.
В письмових запереченнях наданих до суду Відповідач проти задоволення позову заперечив, мотивував свої заперечення тим, що позивачу правомірно нараховані фінансові санкції за неподання розрахунку сум страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством.
01 грудня 2009 року представником позивача подано до суду клопотання про розгляд справи без його участі, в порядку письмового провадження. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі і просить їх задовольнити.
Представником відповідача подано до суду клопотання від 01.12.2009 року про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, всебічно дослідивши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для вирішення справи, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «АДВЕНТ» зареєстроване виконавчим комітетом Бориспільської Міської ради Київської області 19.01.2001 року. Відповідач з ареєстрований в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Борисполі Київської області як платник збору на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Як було встановлено судом, Управлінням Пенсійного фонду України в м. Борисполі Київської області була проведена позапланова перевірка з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, а саме: проведено перевірку своєчасності подання розрахунку суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті до Пенсійного фонду.
За результатами перевірки складені Акти перевірок № 122, 123, 124 від 24.09.2009 року, якими встановлено порушення позивачем підпункту 4 пункту 2 статті 17 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV та п.п. 11.11 п. 11 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1.
На підставі Актів перевірок Управлінням Пенсійного фонду України в м. Борисполі прийняті Рішення № 368, 369, 370 від 13.10.2009 року про застосування фінансових санкцій за неподання розрахунку сум страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за квітень, травень, серпень 2008 року до ТОВ «АДВЕНТ» застосовані фінансові санкції на загальну суму 12 900,00 грн.
Згідно приписів статті 1 Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 400/97-ВР) платниками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування є суб’єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об’єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об’єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи – суб’єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Відповідно до вимог статті 3 Закону № 400/97-ВР, збір на обов’язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України в порядку, визначеному законодавством України.
Згідно статті 17 Закону № 1058-ІV страхувальник (роботодавець та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування) зобов’язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Оскільки однією з сторін у справі є Управління Пенсійного фонду як орган державної влади, а відносини складаються у сфері господарювання, вони є адміністративно-господарськими. Тобто, с торони є суб’єктами правовідносин адміністративного судочинства відносно застосування адміністративно – господарських санкцій.
Відповідно до статті 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб’єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб’єкта господарювання та ліквідації його наслідків.
Згідно із ст. 239 ГК України органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб’єктів господарювання адміністративно-господарські санкції у вигляді адміністративно-господарського штрафу. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
З огляду на викладене фінансові санкції у вигляді штрафів за порушення норм регулювання сплати страхових внесків є адміністративно-господарськими санкціями у розумінні статей 238, 239 Господарського кодексу України, отже, повинні застосовуватися у межах строків, визначених статтею 250 цього Кодексу.
Статтею 250 Господарського кодексу України встановлено обмеження строків застосування адміністративно-господарських санкцій: адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб’єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб’єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності , крім випадків, передбачених законом.
Слід зауважити, що в Законі України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» відсутня норма, яка б затверджувала строки давності щодо прийняття рішень про застосування фінансових санкцій.
Таким чином, оскільки ТОВ «АДВЕНТ» не подано звітність до Пенсійного фонду по страховим внескам за квітень, травень, серпень 2008 року, а Управлінням Пенсійного фонду України в м. Борисполі перевірку здійснено в вересні 2009 року, що підтверджується Актами перевірок від 24.09.2009 року, а Рішення про застосування фінансових санкцій прийняті 13.10.2009 року, то строк для застосування фінансових санкцій, передбачений ст. 208 ГК України, є пропущеним, а тому за будь-яких умов застосування таких санкцій до відповідача є неправомірним.
Судом встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду України в м. Борисполі допущено порушення строку застосування до відповідача фінансових санкцій, оскільки рішення про їх застосування винесене пізніше як через рік з дня порушення.
Отже, застосування до позивача адміністративно-господарських санкцій, у вигляді штрафу за порушення норм регулювання сплати страхових внесків після закінчення одного року з дня його вчинення є неправомірним та винесене з порушенням статті 250 Господарського кодексу України.
Враховуючі викладені норми чинного законодавства, всебічно розглянувши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про правомірність заявлених позовних вимог і, відповідно, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 69, 70, 71, 122, 158-163, 167, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «АДВЕНТ» - задовольнити .
Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у м. Борисполі Київської області № 368, 369, 370 від 13.10.2009 року про застосування фінансових санкцій за неподання розрахунку сум страхових внесків на обов’язкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законом.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня її проголошення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя: /підпис/
З оригіналом згідно
Суддя А.І.Балаклицький
Секретар С.В.Гаврилова