справа № 1-148/2009р
В И Р О К
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 серпня 2009 року Барський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого, судді Переверзєва С.В
при секретарі Войтовій І.О
з участю прокурора Білан А.О
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бар справу про обвинувачення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, уродженця АДРЕСА_1, жителя АДРЕСА_2 українця, громадянина України, одруженого, з вищою освітою, працюючого начальником станції Бар Південно-Західної залізниці, раніше не судимого, за ст. ст.172ч1, 366ч1 КК України,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 працюючи на посаді начальника станції Бар Південно-Західної залізниці, та являючись службовою особою, згідно посадової інструкції затвердженої начальником Жмеринської дирекції залізничних перевезень ОСОБА_2. від 15.05.2007 року, начальник станції Бар ОСОБА_1. згідно своїх посадових обов'язків зобов'язаний: здійснювати і постійно удосконалювати нормування праці, додержуватись законодавства про працю, нести персональну відповідальність за організацію та достовірність обліку та звітності станції Бар «Південно-Західної залізниці», грубо порушуючи вимоги ст.ст. 62, 94, 97, 106 КЗпП України, та діючи в супереч вимог ст.43 Конституції України та ст.ст. 1, 21, 22 Закону України «Про оплату праці», якими визначено права працівників на отримання заробітної плати за виконану роботу і гарантовано право дотримання прав щодо оплати праці шляхом заборони суб'єктам організації оплати праці в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами і колективними договорами, занижуючи фактично відпрацьований робочий час працівників, робота яких пов'язана безпосередньо з рухом поїздів та обслуговування поїздів та вантажів, шляхом внесення до офіційних документів - табелів обліку робочого часу фактично відпрацьованого часу черговими по станції Бар Південно-Західної залізниці, чим грубо порушив законодавство про працю, а саме виплати заробітної плати працівників станції за виконану ними роботу. Так, ОСОБА_1. будучи службовою особою, умисно, систематично на протязі з 01.01.2008 року по 01.03.2009 року вносив до офіційних документів - табелів обліку робочого часу, завідомо неправдиві відомості чим занижував фактичний час виконаних робіт працівників ст.Бар Південно-Західної залізниці1 - черговим по станції ОСОБА_3., ОСОБА_4.. ОСОБА_5 ОСОБА_6, тобто занизив фактично відпрацьовані 121 годину черговому по ст. Бар ОСОБА_3 на суму 2067,41 грн ., фактично відпрацьовані ОСОБА_4 160 годин на суму 2433,63 грн., фактично відпрацьовані ОСОБА_5 144 години на суму 2170,21 грн ., фактично відпрацьовані ОСОБА_6 на 148 години на суму 2140,61 грн. ОСОБА_1. систематично вносив до табелів обліку робочого часу неправдиві відомості на протязі з 01.01.2008 по 01.03.2009 року по ст. Бар Південно-Західної залізниці підробляв табеля обліку робочого часу, та передавав їх бухгалтерам фінансово-економічного відділу Жмеринської дирекції залізничних перевезень для нарахування заробітної плати працівникам ст. Бар Південно-Західної залізниці.
Крім цього, ОСОБА_1 працюючи начальником станції Бар Південно-Західної залізниці, та являючись службовою особою, згідно посадової інструкції затвердженої начальником Жмеринської дирекції залізничних перевезень ОСОБА_2. від 15.05.2007 року, начальник станції Бар ОСОБА_1. згідно своїх посадових обов'язків зобов'язаний: здійснювати і постійно удосконалювати нормування праці, додержуватись законодавства про працю, несе персональну відповідальність за організацію та достовірність обліку та звітності станції Бар «Південно-Західної залізниці», грубо порушуючи законодавство про працю, якими суттєво порушуються Конституційні права громадян а саме: вимоги ст.ст. 62, 94, 97, 106 КЗпП України, та діючи в супереч вимог ст.43 Конституції України та ст.ст. 1, 21, 22 Закону України «Про оплату праці», якими визначено права працівників на отримання заробітної плати за виконану роботу і гарантовано право дотримання прав щодо оплати праці шляхом заборони суб'єктам організації оплати праці в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами і колективними договорами, занижуючи фактично відпрацьований робочий час працівників, робота яких пов'язана безпосередньо з рухом поїздів та обслуговування поїздів та вантажів, шляхом внесення до офіційних документів - табелів обліку робочого часу фактично відпрацьованого часу черговими по станції Бар Південно-Західної залізниці, чим грубо порушив законодавство про працю, а саме виплати заробітної плати працівників станції за виконану ними роботу, тобто ОСОБА_1. знаючи, що чергові по ст. Бар ОСОБА_3., ОСОБА_4., ОСОБА_5, ОСОБА_6 щомісячно відпрацьовували більшу кількість годин ніж передбачено чинним законодавством, умисно з метою невиплати грошових коштів за відпрацьований наднормовий час який оплачується в подвійному розмірі годинної ставки, тобто в супереч ст.106 КЗпП України та укриття грубого порушення ст.62 КЗпП України де вказано про недопустимість понаднормових годин.
Так. ОСОБА_1 будучи службовою особою, умисно, систематично на протязі з 01.01.2008 року по 01.03.2009 року вносив до офіційних документів - табелів обліку робочого часу, завідомо неправдиві відомості чим. занижував фактичний час виконаних робіт працівників ст. Бар Південно-Західної залізниці - черговим по станції ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6. тобто занизив фактично відпрацьовані 121годину черговому по ст.Бар ОСОБА_3 на суму 2067,41 гри ., фактично відпрацьовані ОСОБА_4 160 годин на суму 2433,63 грн ., фактично відпрацьовані ОСОБА_5 144 години на суму 2170,21 гри. , фактично відпрацьовані ОСОБА_6 на 148 години на суму 2140,61 грн . та на загальну суму 8811,86 грн. ОСОБА_1. разом з ОСОБА_7 систематично вносячи до табелів обліку робочого часу неправдиві відомості на протязі з 01.01.2008 по 01.03.2009 року по ст. Бар Південно-Західної залізниці підробляв та завіряв своїм підписом табеля обліку робочого часу, надаючи їм передбаченої законом форми офіційного документу та передавав їх бухгалтерам фіиансово-економічного відділу Жмеринської дирекції залізничних перевезень для нарахування заробітної плати працівникам ст. Бар Південно-Західної залізниці.
В судовому засіданні підсудній ОСОБА_1 вину свою визнав повністю і суду пояснив, що в період 2008 року він не одноразово затверджував власним підписом табеля обліку робочого часу чергових по станції Бар, який складався старшим вантажним касиром ОСОБА_7, яка консультувалась перед тим як відправити табель на оплату з працівником відділу праці та заробітної плати. За правильність ведення, заповнення, складання та подання в Жмеринську дирекцію залізничних перевезень табелів обліку робочого часу працівників ст. Бар відповідає він. Після консультації з працівником відділу оплати праці проводилось корегування фактичного обліку відпрацьованих годин, а саме кількість відпрацьованих годин зменшувалась на декілька годин, щоб отримати місячну норму відпрацьованих годин. Після цього ОСОБА_1. затверджував даний табель. Вказівку про зменшення фактично відпрацьованих годин надавала ОСОБА_8 яка працює у відділі праці та заробітної плати Жмеринської дирекції залізничних перевезень. Про те, що фактично підробляв табеля обліку робочого часу він не розумів тому, що не знав як правильно вести табеля обліку робочого часу. Про те, що людина відпрацювала 12 годин в той день, в який він ставив меншуу кількість годин він знав. Часи які зменшувались черговим по станції потім він віддавав відгулами в наступному місяці по можливості. Станом на 1 березня 2009 року всім черговим по станції перепрацьовані години робочого часу віддані відгулами.
Крім визнання вини самим підсудним ОСОБА_1, його вина в скоєні інкримінуємих злочинів також підтверджується:
- показами свідка ОСОБА_9 яка пояснила суду, що працює у
Жмеринській дирекції залізничних перевезень провідним інженером з організації та нормування праці з 2005 року по теперішній час. В її посадові обов'язки входить перевірка табелів обліку робочого часу працівників станцій на правильність їх заповнення. Відповідальною особою на кожній станції з ведення обліку робочого часу являється начальник станції. Будь-яких вказівок, щодо зменшення фактично відпрацьованих годин начальникам станцій вона не давала як і в усній так і в письмовій формі. Начальник станції своїм наказом або розпорядженням може призначити особу відповідальну за складання табелів обліку робочого часу, але за ті дані які внесені в табеля обліку робочого часу начальник станції відповідає особисто, в зв'язку з тим, що він підписує табеля обліку робочого часу, а цим він засвідчує правильність внесених даних до табелів обліку робочого часу.
- показами свідка ОСОБА_4 яка пояснила, що працює черговою по ст. Бар з 1984 року по теперішній час. В її обов'язки входить приймання та відправлення поїздів, маневрова робота, безпека руху на залізничному транспорті, та техніка безпеки на залізничному транспорті. Весь цей час, ОСОБА_4 та інші чергові по станції Бар працювали згідно графіка чергувань, який складається кожного місяця і затверджується начальником станції Бар ОСОБА_1. Весь 2008 рік вона працювала за графіком змінності «день-ніч-48». При цьому її графік тривалості робочої зміни становив 12 годин. ОСОБА_4 завжди працювала по 12 годин кожної зміни. ГЇ на чергуванні ніхто ніколи не підміняв та за неї її роботу не робив, а також вона ні за кого не чергувала. За понаднормові години їй ніхто не оплачував грошових коштів. Будь-яких заяв з проханням не оплачувати їй понаднормові години, вона не складала та нікому не передавала. При чергуванні зміни 12 годин їй ніхто ніколи не скорочував робочий час.
- показами свідка ОСОБА_6 яка пояснила, що працює черговою по ст. Бар з 1981 року по теперішній час. В її обов'язки входить приймання та відправлення поїздів, маневрова робота, безпека руху на залізничному транспорті. Весь цей час ОСОБА_6 та інші чергові по станції Бар працювали згідно графіка чергувань, який складається кожного місяця і затверджується начальником станції Бар. Весь 2008 рік вона працював за графіком змінності «день-ніч-48». При цьому її графік тривалості робочої зміни становив 12 годин. ОСОБА_6 завжди працював по 12 годин кожної зміни. її на чергуванні ніхто ніколи не підміняв та за неї її роботу не робив, а також вона ні за кого не чергувала. За понаднормові години їй ніхто не оплачував грошових коштів. Будь-яких заяв з проханням не оплачувати їй понаднормові години, вона не складала та нікому не передавала. При чергуванні зміни 12 годин їй ніхто ніколи не скорочував робочий час.
- показами свідка ОСОБА_10 яка пояснила, що працює бухгалтером фінансово-економічного відділу Жмеринської дирекції залізничних перевезень по лінійним станціям, з 2008 року по теперішній час. В її посадові обов'язки входить: нарахування заробітної плати згідно штатного розкладу, та нарахування згідно представлених табелів обліку робочого часу начальниками станцій. Відповідно до наказу Жмеринської дирекції залізничних перевезень про призначення відповідальних осіб з ведення первинної документації для нарахування заробітної плати, є начальник станції, який відповідає в повному обсязі за правильність та достовірність складання табелів обліку робочого часу. Згідно графіків чергувань, які складаються щомісячно начальником станції, чергові по станції розписуються при заступанні на зміну у книзі руху поїздів ДУ-47, у якому вказано фактичний час відпрацювання черговим по станції його робочої зміни. Після чого, складається табель обліку робочого часу, та підписуються начальником станції, який їх веде та складає. В кінці місяця заповнений табель обліку робочого часу надсилається у відділ кадрів ДН-3, де перевіряється та передається у відділ праці та заробітної плати для подальшої правильності ведення обліку, після цього передається у фінансовий відділ бухгалтеру для опрацювання, та нарахування заробітної плати працівникам. Нарахування заробітної плати працівникам проводиться згідно табеля робочого часу. Для оплати понаднормових годин працівників станції видається розпорядження за підписом керівника Жмеринської дирекції залізничних перевезень.
- протоколами допитів свідків ОСОБА_5., ОСОБА_3 (а.с.95-96, 109-110)
- протоколом огляду журналів обліку гальмівних башмаків по ст. Бар за 2008 рік
(а.с. 33 – 35)
- протоколом огляду журналів руху поїздів по станції Бар Жмеринської дирекції залізничних перевезень за 2008 рік (а.с5-8)
- довідкою Контрольно-ревізійного управління у Вінницької області (а.с.122-124)
- журналами руху поїздів по станції Бар форми (ДУ-47) з 01.01.2008 по 01.03.2009 року.
(а.с.9-51)
- табелями обліку робочого часу працівників ст. Бар Південно-Західної залізниці за 2008 рік та З місяці 2009 року. (а.с.63-73)
- Протоколом очної ставки між ОСОБА_9 та ОСОБА_7 (а.с.149)
Враховуючи викладене суд вважає, що вина підсудного була повністю доведена і він вчинив злочин за ст. 366 ч.І КК України, тобто внесення службовою особою до офіційних документів - табелів обліку робочого часу, завідомо неправдиві відомості чим занижував фактичний час виконаних робіт працівників ст. Бар Південно-Західної залізниці на протязі з 01.01.2008 року по 01.03.2009 року по ст. Бар Південно-Західної залізниці, та за ст. 172ч.І КК України, тобто грубе порушення законодавства про працю.
Визначаючи міру покарання підсудному суд враховує те, що він вперше притягується до кримінальної відповідальності, позитивно характеризується по місцю проживання та роботи.
До обставин які пом’якшують відповідальність підсудного суд відносить те, що він повністю визнав свою вину, щиро кається в скоєному, сприяв розкриттю злочинів.
Обставини, які б обтяжували покарання, суд не вбачає.
З врахуванням викладеного суд вважає можливим призначити ОСОБА_1 покарання у виді штрафу.
Керуючись ст. ст. 323, 324 КПК України, суд
ЗАСУДИВ :
ОСОБА_1 визнати винним і призначити її покарання:
- за ст. 172 ч. 1 КК України штраф в розмірі 40 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, (що становить 680 грн)
- за ст. 366 ч. 1 КК України штраф в розмірі 30 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, (що становить 510 грн)
На підставі ст. 70 КК України остаточну міру покарання ОСОБА_1 за сукупністю злочинів, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, визначити у виді штрафу в розмірі 40 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, (що становить 680 грн)
Запобіжний захід до набрання вироком законної сили залишити попередній – підписку про невиїзд.
Вирок може бути оскаржений до апеляційного суду Вінницької області протягом 15 діб.
СУДДЯ:
- Номер: 11/785/60/16
- Опис: Бугаєнко А.А. 3т.
- Тип справи: на справу (провадження) кримінального судочинства за апеляцією
- Номер справи: 1-148/2009
- Суд: Апеляційний суд Одеської області
- Суддя: Переверзєв Сергій В оло димирович
- Результати справи: Винесено ухвалу про залишення ухвали (постанови) суду першої інстанції без змін, а апеляції - без задоволення
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.06.2016
- Дата етапу: 04.08.2016