Копія:
Справа №2-865/09
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«6» листопада 2009 року Сумський районний суд Сумської області у складі:
Головуючого - судді Моісеєнко О.М.,
При секретарі Авдієнко Т.А.,
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Суми справу за позовом
ОСОБА_1
До Н.Сироватської сільської ради Сумського району
3-і особи: Сумська райдержноконтора
Відділ Держкомзему у Сумському районі
Відділ реєстрації актів цивільного стану Сумського РУЮ
ОСОБА_3
ОСОБА_4
Про встановлення факту родинних відносин, визнання права власності на житловий будинок з надвірними будівлями та земельну ділянку в порядку спадкування,
Встановив:
Позивач звернувся до суду з тих підстав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер його батько ОСОБА_5, спадщину після смерті якого прийняла дружина померлого, а його мати ОСОБА_6, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року. Спадщину після її смерті прийняв він шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном. Оформити свої спадкові права він позбавлений можливості, оскільки відсутні документи про реєстрацію шлюбу батьків та записи про батьків у його свідоцтві про народження. Просив встановити факт шлюбних відносин між ОСОБА_5 та ОСОБА_6, а також факт родинних відносин, а саме, що вони є його батьками. Просив визнати за ним право власності на житловий будинок з надвірними будівлями та земельну ділянку, розташовані в АДРЕСА_1, в порядку спадкування після померлої матері ОСОБА_6
Представник відповідача для розгляду справи до суду не з»явився, просив справу слухати без його участі, при винесенні рішення поклався на розсуд суду.
Представники 3-х осіб: Сумської райдержнотконтори, Відділу Держкомзему у Сумському районі, Відділу реєстрації актів цивільного стану для розгляду справи до суду не з»явились, просили справу слухати без їх участі, заперечень до позову не надали.
Третя особа ОСОБА_4 для розгляду справи до суду не з»явився, будучи належним чином повідомленим про час та місце слухання справи.
Третя особа ОСОБА_3 проти позову в частині визнання права власності на житловий будинок заперечила і суду пояснила, що вона має право на ? частину житлового будинку, оскільки приймала участь у його будівництві за життя батьків. Вважає, що їй позивачем повинні бути компенсовані затрати на придбання будівельних матеріалів. В частині встановлення фактів родинних відносин з позовом погодилась і підтвердила, що померлі ОСОБА_5 та ОСОБА_6 перебували у шлюбі між собою, а також є її та позивача батьками.
Заслухавши пояснення позивача, його представника, 3-ї особи, свідчення свідків, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає повному задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер ОСОБА_5.(а.с.9), після смерті якого відкрилась спадщина на належне померлому майно. Заповіт від його імені не посвідчувався (а.с.13,30).
26 липня 1986 року на ім»я ОСОБА_5 виконкомом Сумської районної Ради народних депутатів було видане свідоцтво про право особистої власності на житловий будинок, належний колгоспному двору, розташований на той час по АДРЕСА_2 (а.с.17), яке було зареєстроване в органах БТІ за реєстровим №116.
ОСОБА_7Сироватської сільської ради Сумського району від 20 серпня 1993 року №8 ОСОБА_5 було передано у приватну власність земельну ділянку площею 0,38 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, ведення особистого селянського господарства, розташовану по АДРЕСА_1. Державний акт право власності на землю на вказану земельну ділянку не видавався (а..с.10).
На час своєї смерті ОСОБА_5 був зареєстрований та проживав за вище вказаною адресою, разом з ним була зареєстрована та проживала ОСОБА_6 (а.с.13). В книгах реєстрації актів громадянського стану дані про їх одруження за 1924-1933 роки відсутні (а.с.14).
Допитані у судовому засіданні свідки ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 суду пояснили, що ОСОБА_5 та ОСОБА_6 проживали разом, перебували у шлюбі та мали чьотирьох дітей: ОСОБА_4, ОСОБА_1, ОСОБА_3 та ОСОБА_11, який на теперішній час помер.
Та обставина, що ОСОБА_5 та ОСОБА_6 перебували у зареєстрованому шлюбі підтверджується даними віськового квитка позивача №НОМЕР_1 від 23 жовтня 1963 року, де вказані дані про його родичів. А саме: батьком вказаний ОСОБА_5, 1913 року народження, матір»ю – ОСОБА_6, 1907 року народження (а.с.23).
Крім того, згідно довідки Н.Сироватської сільської ради Сумського району від 20 серпня 2009 року №750, за даними сільської ради з ОСОБА_5 була зареєстрована та проживала його дружина ОСОБА_6 (а.с.13).
Вказані обставини, а також, те що померлі мали одне прізвище, при народженні діти отримали також прізвище «ОСОБА_5» дають підстави вважати, що ОСОБА_5 та ОСОБА_6 за життя перебували у зареєстрованому шлюбі, а позивач є їх сином.
Спадкоємцями за законом після померлого ОСОБА_5 є його дружина та діти. ОСОБА_6 спадщину після чоловіка прийняла шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном (а.с.13), оскільки була зареєстрована та проживала разом з чоловіком на час смерті останнього, розпорядилась його майном. До складу спадщини ввійшло спірне домоволодіння та надана у приватну власність земельна ділянка. Інші спадкоємці з батьком на час його смерті не проживали, до нотаріальної контори з заявами про прийняття спадщини не звертались (а.с.30).
ІНФОРМАЦІЯ_2 року померла ОСОБА_6 (а.с.10), після смерті якої відкрилась спадщина на належне померлій майно. Спадкоємцями за законом після її смерті є діти. Позивач ОСОБА_1 спадщину прийняв шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном, оскільки на час смерті матері був з нею зареєстрований та проживав, здійснив її поховання, розпорядився спадковим майном, доглядав за будинком, обробляв земельну ділянку, тощо. Спадкоємець ОСОБА_4 звернувся до нотаріальної контори з заявою про те, що він спадщину після смерті матері фактично не приймав, заяву про прийняття спадщини не подавав, з заявою про подовження строку для прийняття спадщини до суду звертатись не бажає. Інші спадкоємці у встановлений законом строк для прийняття спадщини після смерті матері до нотаріальної контори не звертались, спадкова справа після смерті ОСОБА_6 не заводилась (а.с.30).
Допитані у судовому засіданні свідки ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_12, ОСОБА_10 суду пояснили, що догляд за хворою матір»ю здійснював позивач, ОСОБА_3 з матір»ю не спілкувалась, доглядом за нею не займалась.
Вказану обставину не оспорює і ОСОБА_3, яка у судовому засіданні пояснила, що після смерті батька вона з матір»ю не спілкувалась через особисті відносини, крім того, ОСОБА_1 перешкоджав їй у цьому. Однак, її пояснення у судовому засіданні про перешкоди у догляді за матір»ю є суперечливими, нічим не підтверджуються, оскільки вона з цього приводу до органів місцевої влади чи до правоохоронних органів не зверталась. Після смерті спадкодавця будь-яких дій для прийняття спадщини не здійснила. До часу звернення позивача до суду з позовом претензій відносно спадкового майна не заявляла.
Заявлені третьою особою ОСОБА_3 самостійні вимоги щодо частки у житловому будинку або відповідної компенсації за придбані будівельні матеріали – цеглу, у даному судовому засіданні вирішенню не підлягають, оскільки 3-й особі у попередньому судовому засіданні було роз»яснено право звернення до суду з позовом. Однак, позов подано не було.
Крім того, 3-ю особою не надано доказів, що її участь у будівництві спірного житлового будинку за життя батьків передбачало виникнення у неї права власності на частку у будинку. Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_13 суду пояснив, що після одруження вони з дружиною розпочали будівництво власного будинку, вимог щодо повернення ним цегли до батьків заявляти не побажали.
Виходячи з наведеного, за життя спірне домоволодіння належало ОСОБА_5
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.213,215 ЦПК України, ст.ст.529,549 ЦК України в редакції 1964 року, п.1 розділу Х Перехідних положень до ЗК України, суд
Вирішив:
Позов задовольнити повністю.
Встановити, що ОСОБА_5, померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 року, та ОСОБА_6, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року, перебували у зареєстрованому шлюбі між собою.
Встановити, що ОСОБА_5 є батьком, а ОСОБА_6 є матірью
ОСОБА_1.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на домоволодіння АДРЕСА_1 в порядку спадкування після померлої ОСОБА_6.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 0,38 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, ведення особистого селянського господарства, розташовану по вул.Гора,75, в с.Н.Сироватка Сумського району Сумської області, в порядку спадкування після померлої ОСОБА_6.
Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення, апеляційна скарга – протягом двадцяти днів з дня подання заяви.
Суддя
- Номер: 6/545/144/18
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-865/09
- Суд: Полтавський районний суд Полтавської області
- Суддя: Моісеєнко Олена Михайлівна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.12.2018
- Дата етапу: 26.12.2018
- Номер: 6/545/48/19
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-865/09
- Суд: Полтавський районний суд Полтавської області
- Суддя: Моісеєнко Олена Михайлівна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 30.05.2019
- Дата етапу: 30.05.2019
- Номер: 6/644/227/21
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-865/09
- Суд: Орджонікідзевський районний суд м. Харкова
- Суддя: Моісеєнко Олена Михайлівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.09.2021
- Дата етапу: 02.09.2021