Судове рішення #6954454

  КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД  


Справа № 22-а-34602/08     Головуючий у 1 інстанції   Марущак Н.М.    

Суддя-доповідач О.Г. Хрімлі      


  ПОСТАНОВА  

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ  

 

26 листопада 2009 року                                                                                   м. Київ

 Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:    


головуючого

суддів      

при секретарі О.Г. Хрімлі,  

Н.М. Літвіної,    

Я.Б. Глущенко,      

Л.В. Архіповій,  


          

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної судової адміністрації України на постанову Ставищенського районного суду Київської області від 15 серпня 2008 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 до Державної судової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Головного управління Державного казначейства України при Міністерстві фінансів України про стягнення грошової компенсації, -    

ВСТАНОВИЛА:  

 ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9  звернулись до  суду  із позовом до  Державної судової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Головного управління Державного казначейства України при Міністерстві фінансів України про стягнення грошової компенсації.    

Постановою  Ставищенського районного суду Київської області від 15 серпня 2008 року адміністративний позов задоволений у повному обсязі.  

Стягнуто з Державної судової адміністрації України на користь: ОСОБА_6 31576,45 грн., ОСОБА_7 25511,42 грн., ОСОБА_8 21420,87 грн., ОСОБА_9 21146,33 грн. Зобов’язано Головне управління Державного казначейства при Міністерстві фінансів України провести видатки з державного бюджету, передбачені Державній судовій адміністрації України на користь зазначених осіб.  

Не погоджуючись з прийнятою постановою,  Державна судова адміністрація України  звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, та прийняти нову про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.      

Заслухавши у судовому засіданні суддю-доповідача, осіб, які приймали участь в апеляційному розгляді справи, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга обґрунтована та підлягає задоволенню, а постанова суду скасуванню.    

Суд першої інстанції дійшов висновку, що права позивачів порушені, оскільки відповідно до Указу Президента України «Про додаткові заходи щодо соціального захисту суддів» № 584/95 від 10 липня 1995 року заробітна плата суддів не обкладається прибутковим податком за місцем основної роботи, тобто позивачі звільнені від сплати податку з доходів фізичних осіб.  

Однак, з таким висновком суду колегія суддів не може погодитись, виходячи з наступного.  

Колегією суддів встановлено, що позивачі в період 2004-2008 роки працювали суддями Таращанського районного суду Київської області.  

Проблемою даного спору є правомірність утримання та сплати позивачами податку з доходів з фізичних осіб, можливість вважати зазначену сплату втратою частини заробітку, право на компенсацію зазначеної втрати за рахунок сплаченого податку, а також обов'язки відповідачів, виходячи з їх владних управлінських функцій відшкодувати зазначену компенсацію.

Таким чином, наявність спору, пов'язаного з проходженням публічної служби суб'єктів владних повноважень, які здійснюють владні управлінські функції, обумовлюють розгляд даної справи в межах адміністративного судочинства і визначають три різновиди (напрями) дослідження спірних правовідносин, а саме податкових, правовідносин, пов'язаних з публічною службою та пов'язаних зі здійсненням суб'єктами владних повноважень владних управлінських функцій.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.  

З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22 травня 2003 року № 889-4, яким запроваджений податок з доходів фізичних осіб, який відповідно до пункту 4 частини 1 статті 14 Закону України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року №1251-12 належить до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових) платежів.

Відповідно до вимог зазначеного Закону Управлінням державної судової адміністрації в Київській області утриманий та перерахований до Державного бюджету України, а позивачами, як платниками податку сплачений податок з доходів фізичних осіб.  

Пунктом 22.2 ст. 22 зазначеного Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» передбачено, у разі, якщо норми інших законів чи інших законодавчих актів, що містять правила оподаткування доходів (прибутків) фізичних осіб, суперечать нормам цього Закону, пріоритет мають норми цього Закону.

Пунктом 22.7 ст. 22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» передбачено, що суми податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у зв'язку з виконанням обов'язків несення служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян.

Аналіз норм наведеного підпункту посвідчує помилковість їх застосування до спірних відносин, оскільки вони жодним чином не торкаються оподаткування доходів суддів. Інших норм, які б звільняли суддів від сплати податку з доходів фізичних осіб або передбачали компенсацію втрат доходів від сплати прибуткового податку нормами наведеного Закону, нормами інших законів з питань оподаткування не передбачено.

Президентом України 10 липня 1995 року прийнято Указ «Про додаткові заходи щодо соціального захисту суддів» № 584/95, відповідно до абзацу 4 статті 1 якого заробітна плата суддів не обкладається прибутковим податком.

Пунктом 22.12.1 п. 22.12 ст. 22 зазначеного Закону, у зв'язку з набранням чинності цим Законом, рекомендовано Президенту України скасувати укази Президента України, які стосуються оподаткування доходів фізичних осіб (прибуткового податку з доходів громадян).  

Указом Президента України від 25 грудня 2003 року № 1497/2003 визнані такими, що втратили чинність з 1 січня 2004 року, у тому числі абзац четвертий статті 1 Указу Президента України від 10 липня 1995 року № 584 «Про додаткові заходи щодо соціального захисту суддів», який встановлював, що заробітна плата суддів не обкладається прибутковим податком за місцем основної роботи.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що відповідачем обґрунтовано утримано, а позивачами правомірно сплачений податок з доходів фізичних осіб у відповідних звітних періодах 2004 - 2008 років, як плата фізичної особи за послуги, які надаються їй територіальною громадою, на території якої така фізична особа має податкову адресу або розташовано особу, що утримує цей податок згідно з Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб».

Зазначений податок сплачений в межах податкових відносин, на користь Державного бюджету України, і може бути повернутий (стягнений) з Державного бюджету у разі помилкової та/або надмірної сплати, за правилами бюджетного та податкового законодавства, відповідно ст. 50 Бюджетного кодексу України та ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

В розумінні п. 15 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України професійна діяльність суддів є публічною службою.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Конституційні засади правосуддя закріплені розділом 8 Конституції України. Правові засади організації судової влади та здійснення правосуддя в Україні, систему судів загальної юрисдикції, основні вимоги щодо формування корпусу професійних суддів, систему та порядок здійснення суддівського самоврядування, а також встановлення загального порядку забезпечення діяльності судів та регулювання інших питань судоустрою визначається Законом України «Про судоустрій України».

Закон України «Про статус суддів» визначає статус суддів з метою забезпечення належних умов для здійснення правосуддя, дотримання Конституції і законів України, охорони прав і свобод громадян.      

Стаття 11 Закону України «Про статус суддів» передбачає забезпечення незалежності суддів, яка, серед іншого, забезпечується матеріальним і соціальним забезпеченням суддів відповідно до їх статусу. Матеріальне і побутове забезпечення суддів визначене статтею 44 зазначеного Закону, частина перша якої передбачає склад заробітної плати.                    

Жодна з наведених норм не визначає компенсацію від втрати заробітної плати, пов'язаної із справлянням податку за Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб».                

Частина 8 ст. 14 Закону України «Про судоустрій України» передбачає, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу передбачених законом гарантій самостійності судів, незалежності та правової захищеності суддів.                

Частина 3 ст. 11 Закону України «Про статус суддів» передбачає, що гарантії незалежності судді, включаючи заходи його правового захисту, матеріального і соціального забезпечення, передбачені цим Законом, поширюються на всіх суддів України і не можуть бути скасовані чи знижені іншими нормативними актами.  

Оскільки нормами зазначених законів як компенсація від втрати заробітку, так і виплата заробітної плати без стягнення податку з доходів фізичних осіб не передбачена, підстави вважати порушеними у межах спірних відносин дані норми відсутні.              

Враховуючи викладене  , з 01.01.2004 року заробітна плата суддів підлягає обкладенню податком з доходів фізичних осіб відповідно до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».  

Отже, позовні вимоги є безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають.  

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного  вирішення справи.  

Таким чином, колегія суддів прийшла висновку про те, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права, у зв’язку з чим апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції – скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 160, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -  

  ПОСТАНОВИЛА:  

 Апеляційну скаргу  Державної судової адміністрації України  –   задовольнити  .          

Постанову  Ставищенського районного суду Київської області від 15 серпня 2008 року –   скасувати  .            

У задоволенні адміністративного позову  ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 до Державної судової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Головного управління Державного казначейства України при Міністерстві фінансів України про стягнення грошової компенсації -   відмовити  .      

Повний текст постанови виготовлений 01 грудня 2009 року.        

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня набрання законної сили шляхом подачі к асаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції.    

 Головуючий суддя:                     О.Г. Хрімлі  

 Судді:                               Н.М. Літвіна

Я.Б. Глущенко        

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація