Судове рішення #6955534

  КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД  


Справа № 22-а-39296/08     Головуючий у 1 інстанції   Чорна Л.В.      

Суддя-доповідач О.Г. Хрімлі      


  ПОСТАНОВА  

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ  

 

26 листопада 2009 року                                                                                   м. Київ

 Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:    


головуючого

суддів      

при секретарі О.Г. Хрімлі,  

Н.М. Літвіної,    

Я.Б. Глущенко,      

Л.В. Архіповій,  


          

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Іванківському районі Київської області на постанову Господарського суду Київської області від 21 жовтня 2008 року по справі за позовом Управління пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Іванківському районі Київської області про зобов’язання вчинити певні дії, -      

ВСТАНОВИЛА:  

 Управління пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області зве рнулось до  Господарського суду Київської області  із позовом до  Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Іванківському районі Київської області про зобов’язання вчинити певні дії.      

Постановою  Господарського суду Київської області від 21 жовтня 2008 року адміністративний позов задоволений у повному обсязі. Зобов’язано включити та виплатити 431,66 грн. невідшкодованих сум до акту звірення розрахунків відповідно до Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України.    

Не погоджуючись з прийнятою постановою,  Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Іванківському районі Київської області  звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить її скасувати та прийняти нову про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.    

Заслухавши у судовому засіданні суддю-доповідача, осіб, які приймали участь в апеляційному розгляді справи, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду скасуванню.    

Як вбачається з матеріалів справи,  ОСОБА_6 (інвалід 3-ї групи від трудового каліцтва – відріз половини правої ступні) та ОСОБА_7 (інвалід 3-ї групи від трудового каліцтва – роздроблення кисті, травматичне ампутування правої кісті на рівні правого променево-пясткового суглобу) дійсно отримували пенсію по інвалідності внаслідок трудового каліцтва.    

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 померли, про що свідчать свідоцтва про смерть, видані відповідними Відділами реєстрації актів цивільного стану, у зв’язку з чим  Управлінням Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області було виплачено допомогу у сумі 328,51 грн. та 103,15 грн. на поховання.  

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Іванківському районі Київської області  відмовляється  прийняти до заліку допомоги на поховання та витати на її доставку.  

Так, пунктами "г" і "д" пункту 1 ст. 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання , які спричинили втрату працездатності", що набрав чинності з 1 квітня 2001 року, передбачено, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодувати шкоду, заподіяну працівниками внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утримані, пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві.

Відповідно до п. 4 Постанови правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.03р. №5-4/4, якою затверджено „Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання".  Відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення" та "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та інших нормативно-правових актів, а саме: сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію; сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.  

Пунктом 8 статті 34 Закону України  "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання , які спричинили втрату працездатності", передбачено що у разі смерті потерпілого від нещасного випадку або професійного захворювання витрати на його поховання несе Фонд соціального страхування від нещасних випадків згідно з порядком, визначеним Кабінетом Міністрів України.  

Пунктом 9 ст. 34 зазначеного Закону передбачено, що у разі смерті потерпілого суми страхових виплат особам, які мають на це право, визначаються із середньомісячного заробітку потерпілого за вирахуванням частки, яка припадала на потерпілого та працездатних осіб, що перебували на його утриманні, але не мали права на ці виплати.  

У разі смерті потерпілого, який одержував страхові виплати і не працював, розмір відшкодування шкоди особам, зазначеним у статті 33 цього Закону, визначається виходячи із суми щомісячних страхових виплат і пенсії, які одержував потерпілий на день його смерті, з відповідним коригуванням щомісячних страхових виплат згідно із статтею 29 цього Закону. Причинний зв'язок смерті потерпілого з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я має підтверджуватися висновками відповідних медичних закладів.

Як вбачається з матеріалів справи, причиною смерті ОСОБА_7, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, є ішемічна хвороба серця, а причина смерті ОСОБА_6, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, є раптова смерть.    

За наведених вище обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції помилково дійшов висновку про задоволення позовних вимог, оскільки нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» обов'язок щодо виплати допомоги на поховання застрахованої особи, покладено на фонд лише у випадку смерті цієї особи внаслідок настання  страхового випадку визначеного ст. 13, настання якого законодавець пов'язує з наявністю причинного зв'язку між смертю потерпілого з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, що має підтверджуватися висновками відповідних медичних закладів.

Крім того, що стосується вимог позивача щодо  зобов’язання Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Іванківському районі Київської області включити в акт щомісячної звірки витрат на поховання, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що  обраний у цій справі спосіб захисту (відновлення) порушеного права не відповідає змісту прав Управління ПФУ  щодо відшкодування понесених ним витрат.

Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затверджений постановою Правління  Пенсійного фонду України та Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від 4 березня 2003 р. № 5-4/4, не врегульовує спірних відносин, які виникли у даному випадку, оскільки встановлене ним  правило включення до актів чи підписання актів звірки розрахунків  розраховано на відсутність спору.  

У разі незгоди на підписання актів чи включення витрат в акт з боку Фонду соціального страхування від нещасних випадків вимоги про стягнення мають вирішуватись у судовому порядку в судах адміністративної юрисдикції, а не шляхом пред'явлення вимог про підписання актів звірки чи включення таких витрат по особових справах до актів звірки.    

Таким чином, колегія суддів вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.  

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного  вирішення справи.  

Таким чином, колегія суддів прийшла висновку про те, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права, у зв’язку з чим апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції – скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 160, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -  

  ПОСТАНОВИЛА:  

 Апеляційну скаргу  Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Іванківському районі Київської області  –   задовольнити  .            

Постанову  Господарського суду Київської області від 21 жовтня 2008 року –   скасувати  .              

У задоволенні адміністративного позову  Управління пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Іванківському районі Київської області про зобов’язання вчинити певні дії -   відмовити  .        

Повний текст постанови виготовлений 01 грудня 2009 року.        

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня набрання законної сили шляхом подачі к асаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції.    

 Головуючий суддя:                     О.Г. Хрімлі  

 Судді:                               Н.М. Літвіна

Я.Б. Глущенко        

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація