Судове рішення #6967902

                                        Справа №2-469/09

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

01 грудня 2009 року Камінь-Каширський районний суд Волинської області

в складі головуючого – судді Борсука П.П.,

    за участю секретаря – Карпік Т.В.,

розглянувши у відкритому  судовому засіданні в місті Камені-Каширському цивільну справу за позовом  ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3  про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

    Особи, які брали участь у  справі:

позивач – ОСОБА_1., її представник ОСОБА_4.,

представник ОСОБА_2. – ОСОБА_1.,

відповідач – ОСОБА_3.,

встановив:

ОСОБА_1. і ОСОБА_2.  звернулися  до суду із позовною заявою, в якій зазначають, що вони і відповідач у справі є спадкоємцями за заповітом усього, крім земельної частки (паю), майна у рівних частках  після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_5.

Вважають, що установлений законом для прийняття спадщини шестимісячний строк  пропустили через юридичну необізнаність, оскільки вважали, що прийняли спадщину шляхом спільного проживання в будинку ОСОБА_1. з матір`ю, яка потребувала стороннього догляду, і таким чином стали власниками по 1/3 частки майна, яке залишилось після її смерті.

Просять визначити додатковий строк в один місяць  для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5.

    У  судовому засіданні  позивачка ОСОБА_1., діючи у своїх інтересах та за дорученням в інтересах ОСОБА_2., позовні вимоги підтримала повністю.

В обгрунтування позову пояснила, що їхньою матір`ю 30 квітня 1999 року  був складений заповіт, яким спадкоємцем усього свого майна вона призначила ОСОБА_3.  З вересня 2007 року і до смерті мати проживала у неї.     Після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 матері вона та сестра ОСОБА_2. із заявами про прийняття спадщини як спадкоємці за законом першої черги не звертались, оскільки вважали, що єдиним спадкоємцем є відповідач.

    Однак, як з’ясувалось пізніше, 10 жовтня 2001 року їхня мати змінила заповіт, призначивши спадкоємцями усього, крім земельної частки (паю),  майна в рівних частках її, ОСОБА_2. та ОСОБА_3. Про наявність цього заповіту відповідач у червні 2009 року, на поминальному «сорокаденному» обіді після смерті сина ОСОБА_2.,  повідомив останню, яка, в свою чергу,  довела до відома  її.

    Заповіт вона знайшла у валізі матері на початку липня 2009 року.

    На час, коли вона і сестра дізнались про існування заповіту від 10 жовтня 2001 року, передбачений законом шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини закінчився.

    Вважає зазначену  причину пропуску строку  поважною, у зв`язку з цим  просить поновити строк для звернення із заявою про прийняття спадщини до              01 березня 2010 року.

    Відповідач позов не визнав та пояснив, що позивачі про існування заповіту від 10 жовтня 2001 року дізнались ще до закінчення передбаченого законом строку для подання заяви про прийняття спадщини, однак  ствердив, що справді приблизно у червні 2009 року він повідомив ОСОБА_2.  про існування цього заповіту. Сам же про згаданий заповіт дізнався у шестимісячний  строк з дня смерті матері від державного нотаріуса Камінь-Каширського нотаріального округу, до якого він звернувся із заявою про прийняття спадщини як спадкоємець за заповітом від 13 квітня 1999 року.

Просить у задоволенні позову відмовити.

    Заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.

    Судом установлено, стверджується свідоцтвами про народження сторін, що ОСОБА_5 є матір`ю ОСОБА_1., ОСОБА_2. та ОСОБА_3.

    13 квітня 1999 року  ОСОБА_5. усе своє майно, у тому числі житловий будинок з усіма надвірними будівлями, заповіла ОСОБА_3.,  відповідачу у справі, про що Бузаківською сільською радою Камінь-Каширського району   посвідчено та зареєстровано за №10 заповіт.

10 жовтня 2001 року ОСОБА_5. склала інший заповіт, яким право на земельну частку (пай) заповіла ОСОБА_3., усе інше майно, у тому числі житловий будинок у с.Бузаки, у рівних частках  - ОСОБА_1., ОСОБА_2. та ОСОБА_3. Зазначений заповіт посвідчено та зареєстровано Бузаківською сільською радою Камінь-Каширського району за №68.

За правилами ст.1254 ЦК України кожен новий заповіт скасовує попередній. З огляду на це, юридичне значення має заповіт ОСОБА_5., посвідчений та зареєстрований  10 жовтня 2001 року.

Згідно свідоцтва про смерть ОСОБА_5. 01 листопада 2009 року померла. З цієї дати згідно ст.1220 ЦК України відкрилась спадщина на спадкове  майно.

    У силу  ст. 1223 ЦК України позивачі мають право на спадкування як особи, визначені у заповіті.

    Відповідно до ст. 1269 ч. 1 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

У встановлений  ст. 1270 ч. 1 ЦК України шестимісячний строк позивачі  до нотаріальної контори не звернулись, оскільки за життя мати про своє волевиявлення заповісти будинок усім дітям  у рівних частках  не повідомляла, а про наявність заповіту вони  дізнались лише в червні 2009 року зі слів відповідача.

Факт доведення до відома своєї сестри ОСОБА_2. у червні 2009 року про наявність нового заповіту матері визнав сам відповідач. Доказів на підтвердження своїх заперечень про поінформованість позивачів про існування цього заповіту ще до закінчення шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини відповідач всупереч ст.60 ЦПК України не надав.

    Відповідно до ст. 1272 ч. 3 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.

    Враховуючи викладене, суд визнає причину пропуску строку поважною та визначає додатковий строк тривалістю в один місяць з дня набрання рішенням законної сили, який вважає достатнім для подання позивачами заяви про прийняття спадщини.

    Суд судового збору з відповідача не стягує, оскільки останній від його сплати звільнений.

Позивачка від стягнення з відповідача на свою користь витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи відмовилась.

    Керуючись ст.ст.10, 11, 60, 209, 212-215 ЦПК України, ст.ст. 1220, 1223, 1269, 1270, 1272 ЦК України,   суд

                              вирішив :

    Позовні вимоги задовольнити повністю.

    Визначити ОСОБА_1 та ОСОБА_2 додатковий строк в один місяць з наступного дня після вступу рішення у законну силу для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5,  яка померла  ІНФОРМАЦІЯ_1.

    Рішення може бути оскаржене до судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Волинської області через Камінь-Каширський районний суд шляхом подачі заяв про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня його проголошення   та наступної подачі апеляційних скарг протягом двадцяти днів або в порядку, передбаченому ст.295 ч.4 ЦПК України.    

Головуючий  - підпис

З оригіналом згідно

Суддя Камінь-Каширського

районного суду                                     П.П.Борсук

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація