Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #69774468

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області


Справа № 279/4035/17

РІШЕННЯ

іменем України

22 лютого 2018 року Коростенський міськрайонний  суд Житомирської області

у складі головуючого судді Коренюка В.П.,

при секретарі Подвисоцькій Т.В.,

розглядаючи у відкритому судовому засіданні у приміщенні залу суду № 2 у місті Коростені Житомирської області адміністративну справу за позовом управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про визнання незаконними дій державного виконавця, - 

встановив:

Позивач звернувся до суду з даним  позовом, зазначивши, що 28.09.2017 року ним було отримано постанову про відкриття виконавчого провадження від 22.09.2017 року  з виконання виконавчого листа по справі № 279/7584/15-а, виданого Коростенським міськрайонним судом Житомирської області, якою постановлено стягнути з позивача  виконавчий збір в сумі 12800,00 гривень. Вважає, що вказану постанову винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права, оскільки управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира 04.03.2016 року надало відповідачу перерахунок доплати за період з 24.06.2014 року 02.08.2014 року. Неможливість виконання судового рішення в частині виплати грошових коштів при відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів у боржника, на думку позивача, не може вважатися невиконанням судового рішення, оскільки боржник не мав фінансової можливості виконати судове рішення в частині виплати нарахованих сум. Стягнення за таких обставин ще й виконавчого збору в сумі 12800 грн. з боржника ще більше утруднює виконання судового рішення. Просив визнати незаконними дії старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ГТУЮ у Житомирській області ОСОБА_1, скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення виконавчого збору в сумі 12800,00 грн. та зупинити дію вказаної постанови.

В судове засідання представник позивача управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира не з’явився, але просив суд розглядати позов без їх участі та вимоги позову задовольнити.

Представник управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській областів судове засідання не з’явився, надав суду заперечення проти позову та просив у задоволенні позову відмовити за безпідставністю, справу розглянути без їх участі.

Згідно із ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи та проаналізувавши їх в сукупності, суд дійшов висновку про наступне.

Судом встановлено, що 22.09.2017 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ГТУЮ у Житомирській області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з виконання виконавчого листа по справі № 279/7584/15-а, виданого Коростенським міськрайонним судом Житомирської області про зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 коштів, передбачених ст.39Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з  24.06.2014 року по 02.08.2014 року, якою постановлено стягнути з боржника  виконавчий збір в сумі 12800,00 гривень.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" (в редакції, чинній на момент винесення оскаржуваної постанови про відкриття виконавчого провадження), виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) – це сукупність дій, визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно ст.26 ч.1 п.1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у ст.3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України "Про виконавче провадження".

Організація та проведення виконавчих дій щодо забезпечення примусового виконання рішень супроводжується певними грошовими витратами, які складаються в тому числі з коштів виконавчого збору, стягнутого з боржника.

Частинами 5 та 6 вказаної норми Закону визначено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому ст.27 Закону.

Відповідно до ст.27 Закону №1404-19  виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України. Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що фактично стягнута, повернута, або вартості майна боржника, переданого стягувачу за виконавчим документом.

За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.

Виконавчий збір не стягується: 1) за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів, накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню; 2)  у разі виконання рішень Європейського суду з прав людини; 3) якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень"; 4) за виконавчими документами про стягнення виконавчого збору, стягнення витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених виконавцем відповідно до вимог цього Закону; 5) у разі виконання рішення приватним виконавцем; 6) за виконавчими документами про стягнення заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до ЗУ "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності цим Законом.

Судові рішення, що набрали законної сили, обов’язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.

Згідно ст.18 Закону України "Про виконавче провадження", державний виконавець зобов`язаний вжити передбачених цим Законом заходів щодо примусового  виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Закон України "Про виконавче провадження" передбачає, що при відкритті виконавчого провадження стягнення виконавчого збору є обов'язковим.

Посилання позивача на те, що виконання судового рішення, з приводу якого відкрито виконавче провадження, здійснюється органами Казначейства, відповідно до ст.3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", що є підставою для звільнення від сплати судового збору є помилковими, оскільки управління праці та соціального захисту населення Богунської райради м. Житомира є державним органом, виконавчий документ містить вимогу немайнового характеру про зобов’язання вчинити певні дії, має одноразовий характер, тому виконання вказаного вище виконавчого листа здійснюється у відповідності до норм Закону України "Про виконавче провадження".  Крім того, посилання позивача на відсутність фінансового забезпечення та фактичну відсутність коштів у боржника не є підставою для скасування постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження.

Таким чином, судом встановлено, що державний виконавець при винесенні оскаржуваної постанови про відкриття виконавчого провадження діяв в межах наданих повноважень та у спосіб, що передбачений законами України, тому відсутні підстави для визнання його дій незаконними та скасування постанови.

На підставі викладеного вище та керуючись ст.ст.5-12, 192-194, 229, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України "Про виконавче провадження", Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", суд, -


ухвалив:

У задоволенні позовних вимог управління праці та соціального захисту населення Богунської райради м. Житомира – відмовити.       

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку  безпосередньо до Апеляційного суду Житомирської області в 30-денний строк, який обчислюється з дня проголошення, а в разі оголошення лише вступної та резолютивної часини рішення, розгляду справи в порядку письмового провадження - складення повного судового  рішення. Учасник  справи, якому повне  рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження,  якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти  днів з дня вручення йому  повного  рішення суду. 

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, а в  разі  подання апеляційної скарги  - після розгляду справи апеляційним судом,  якщо  рішення не було  скасовано.

Сторони та учасники:

Позивач: управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира, місцезнаходження: м. Житомир, вул. Перемоги, 55, ЄДРПОУ 03192767.

Відповідач: управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, місцезнаходження: м. Житомир, майдан Соборний, 1, ЄДРПОУ 34900660.


Суддя Коростенського міськрайонного суду

Житомирської області ОСОБА_3



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація