Судове рішення #6979882

  ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ  

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД  

ПОСТАНОВА  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

  30 жовтня 2009 року                                                                         Справа № 2а-2296/09/0970      

м. Івано-Франківськ  

 

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:  

судді Панікара І.В.

при секретарі Богусевич А.С.

за участю сторін:  

представника позивача –    Кудли О.Й., Сосяка В.І.,

представника відповідача –  не з’явився,

представника третьої особи на стороні відповідача   – Бойчук Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну  

справу   за позовом:  Долинської оДПІ

до відповідача:  ВАТ «Нафтогазпроект» та третіх осіб на стороні відповідача Івано-Франківського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку та Державного реєстратора Долинської РДА

про    припинення підприємницької діяльності, зупинення обігу акцій, скасування реєстрації випуску акцій та зобов’язання проведення державної реєстрації припинення юридичної особи,  -

ВСТАНОВИВ:  

                17 серпня 2009 року Долинська оДПІ (надалі-позивач) звернулася з адміністративним позовом до ВАТ «Нафтогазпроект» (надалі –відповідач) та третіх осіб на стороні відповідача Івано-Франківського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку та державного реєстратора Долинської РДА про припинення підприємницької діяльності відповідача, зупинення обігу акцій, скасування реєстрації випуску акцій відповідача та зобов’язання проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.  

 Позовні вимоги мотивовані тим, що згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо ВАТ «Нафтогазпроект», встановлено запис про відсутність останнього за юридичною адресою, що у свою чергу, відповідно пункту 2 статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» слугує підставою для винесення судового рішення про припинення юридичної особи.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити повністю з підстав викладених у позовній заяві. Окрім того зауважив, що в статутний фонд підприємства складають 120 000 000 штук простих іменних акцій на суму 30 000 000 гривень,  внаслідок чого з метою припинення протизаконної діяльності суб’єкта підприємницької діяльності просить  зупинити обіг  даних акцій та  скасувати реєстрацію  їх випуску.

Відповідач та представник третьої особи на стороні відповідача - Державний реєстратор Долинської РДА, в судове засідання не з’явилися, хоча про його місце, час та дату були повідомлені належним чином. Відповідач своїм правом подати заперечення на позовні вимоги не скористався.

Представник третьої особи  на стороні відповідача - Івано-Франківського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, щодо позовних вимог, поклався на розсуд суду.         

 Вислухавши представника позивача,  представника третьої особи  на стороні відповідача,  розглянувши матеріали адміністративної справи та оцінивши подані докази, суд вважає позовні вимоги позивача такими, що  підлягають до часткового задоволення,  виходячи з наступних мотивів.

Відповідно до статі 4 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців”, засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, а також вчинення інших реєстраційних дій здійснюється шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.

 Статтею 38 вищезазначеного закону передбачено, що юридична особа припиняється за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом. Юридична особа є такою, що припинилась, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

 Відповідно до пункту 2 статті 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців”, підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи зокрема є наявність в державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

В судовому засіданні встановлено, що відповідач –  ВАТ «Нафтогазпроект» зареєстроване як суб’єкт господарювання 05.12.2008 року, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності – юридичної особи. Засновником відповідача, згідно статуту, виступає ОСОБА_5, розмір внеску до статутного фонду якої становить 30000000 гривень (тридцять мільйонів гривень). Згідно витягу з ЄДРПОУ  серії АА № 466926, станом на 03.08.08 року встановлено відсутність вищевказаної юридичної особи за місцезнаходженням. Відповідно до довідки Долинської оДПІ, станом на 12.08.2009 року ВАТ «Нафтогазпроект» немає податкового боргу.  

 Згідно пункту 17 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органам державної податкової служби надано право звертатися у передбачених законом випадках до суду з заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

Враховуючи зазначене, суд констатує наявність права позивача на звернення до суду з позовними вимогами щодо припинення юридичної особи та в цій частині вважає їх обгрунтованими.

Згідно частини 1 статті 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців”, суд, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення. Дата надходження відповідного судового рішення вноситься державним реєстратором до журналу обліку реєстраційних дій.

Згідно частини 3 статті 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців”  державний реєстратор повинен не пізніше наступного робочого дня з дати надходження судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, внести до Єдиного державного реєстру запис щодо цього судового рішення та в той же день повідомити органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування та юридичну особу, щодо якої було прийнято судове рішення, про внесення до Єдиного державного реєстру такого запису.

Таким чином, обов’язок внесення до Єдиного державного реєстру запису щодо припинення юридичної особи у державного реєстратора виникає не пізніше наступного робочого дня з дати надходження судового рішення про припинення юридичної особи, що не породжує на момент розгляду вказаної справи адміністративно-правового спору який необхідно вирішити, внаслідок чого позовні вимоги в цій частині суд вважає необгрунтованими та такими, шо не підлягають до задоволення.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про цінні папери та фондову біржу» визначено, що цінні папери - грошові документи, що засвідчують право володіння або відносини позики, визначають взаємовідносини між особою, яка їх випустила, та їх власником і передбачають, як правило, виплату доходу у вигляді дивідендів або процентів, а також можливість передачі грошових та інших прав, що випливають з цих документів, іншим особам.  

Згідно статті 3 та статті 4 Закону України «Про цінні папери та фондову біржу» передбачено, що одним із видів цінних паперів є акції. Акції - цінний папір без установленого строку обігу, що засвідчує дольову участь у статутному фонді акціонерного товариства, підтверджує членство в акціонерному товаристві та право на участь в управлінні ним, дає право його власникові на одержання частини прибутку у вигляді дивіденду, а також на участь у розподілі майна при ліквідації акціонерного товариства.

Статтею 7 даного закону передбачено, що випуск акцій акціонерним товариством здійснюється у розмірі його статутного фонду або на всю вартість майна державного підприємства (у разі перетворення його в акціонерне товариство). Додатковий випуск акцій можливий у тому разі, коли попередні випуски акцій були зареєстровані і всі раніше випущені акції повністю оплачені за вартістю не нижче номінальної.  

Стаття 22 закону зазначає, що емітент має право на випуск акцій, облігацій підприємств з моменту реєстрації цього випуску у Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку. Загальний реєстр випуску цінних паперів ведеться Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.  

Згідно статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством. З метою координації діяльності державних органів з питань функціонування ринку цінних паперів створюється Координаційна рада.

Пунктом 3 частини 1 статті 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що основними завданнями Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку є здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування.

Пунктом 5 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право  у разі порушення законодавства про цінні папери, нормативних актів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку виносити попередження, зупиняти на термін до одного року розміщення (продаж) та обіг цінних паперів того чи іншого емітента, дію ліцензій, виданих Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, анулювати дію таких ліцензій;

Враховуючи вищезазначене, суд констатує, що оскільки представником позивача в судовому засіданні не наведено жодних доказів порушення відповідачем законодавства про цінні папери, немає підстав для зобов’язання  Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку  вчинення дій стосовно позовних вимог щодо зупинення обігу акцій, скасування реєстрації випуску акцій відповідача, внаслідок чого в задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-  

  ПОСТАНОВИВ:  

  Позов задовольнити частково.  

 Припинити юридичну особу ВАТ «Нафтогазпроект», код ЄДРПОУ 36280257, вул.  Д. Галицького, 63,  смт. Вигода, Долинський район, Івано-Франківська область.

 В решті позовних вимог відмовити.

   Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня ухвалення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

    Суддя                 І.В.Панікар  

  Постанова в повному обсязі буде складена  04.11.2009 року.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація