Справа № 2-238/2008 p.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 вересня 2008 р. ОСОБА_1
Жовтневий районний суд ОСОБА_1 в складі:
головуючого судді СТРАТІЙ Є.В.
при секретарі МОРОЗ Н.І.
за участю адвоката ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в ОСОБА_1 цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до КП фізкультурно-спортивне товариство «Колос» АПК України, фізкультурно-спортивного товариства «Україна», Запорізької обласної ради професійних спілок, управлінню у справах сім'ї, молоді та спорту при Запорізькій обласній державній адміністрації про встановлення факту каліцтва та стягнення майнової шкоди,
встановив:
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом про встановлення факту отримання каліцтва та відшкодування майнової шкоди, викликаної каліцтвом, яке отримав при наступних обставинах.
З 1979 р. він був членом спортивного товариства ДСТ «Колос», яке знаходилось у віданні Запорізької обласної ради професійних спілок та фінансувалось за рахунок проф-союзних коштів. ОСОБА_3 досяг значних успіхів у боротьбі і йому було присвоєно звання майстра спорту СРСР з класичної боротьби.
Комітет з фізичної культури та спорту Запорізького облвиконкому організував міжнародну зустріч з класичної боротьби між збірними командами ОСОБА_1 (СРСР), Запорізької області та м.Вроцлав ( Польща).
04.11.1979 р. під час змагань він отримав травму, у зв'язку з чим Запорізьким обласним лікувально-фізкультурним диспансером було складено повідомлення-акт про спортивну травму.
Внаслідок отриманої травми ОСОБА_3 став інвалідом, йому була встановлена інвалідність 2-ї групи, а згодом 14.04.1994 р. - інвалідність 1-ї групи безстроково зі 100 відсотковою втратою працездатності.
На підставі постанови президії Запорізької обласної ради ДСТ «Колос» від 30.07.1981 року, на відшкодування шкоди ЗОР ДСТ «Колос» добровільно щомісяця сплачувало різницю між середнім заробітком та отримуваною ним пенсією, тобто відшкодовувало втрачений заробіток. Виплати здійснювались до кінця березня 1992 p., а з 01.04.1992 р. виплати здійснювати припинили, так як розмір отримуваної ним пенсії перевищував заробіток архітекторів установи, у якій працював ОСОБА_3 до отримання травми.
Надалі, після зростання заробітків архітекторів, ЗОР ДСТ «Колос» не відновило виплати ОСОБА_3 втраченого заробітку.
Зважаючи на те, що відповідні акти та інші документи про отримання ним травми не були складені, слід встановити факт отримання ним 04.11.1979 р. при проведенні міжнародних змагань каліцтва, яке потягло інвалідність 1-ї групи та повну втрату працездатності.
ОСОБА_3 вважає, що травму він отримав внаслідок неналежного виконання обов'язків: працівниками організатора змагань - комітету з фізичної культури та спорту За-
порізького облвиконкому, які не забезпечили належну організацію змагань, необхідні умови підготовки до змагань, медичне обстеження та медичний контроль, а також працівниками ДСТ „Колос", які в терміновому порядку без належної підготовки та медичного обстеження направили його для участі у змаганнях і які несуть відповідальність за підготовку до змагань.
Зокрема, не була проведена підготовча робота, не були видані належні накази з приводу проведення змагань, не було розроблене та затверджене положення про проведення змагань, він не був заздалегідь повідомлений про участь у змаганнях. Його залучили до участі у змаганнях напередодні, через хворобу іншого спортсмена, у зв'язку з чим він не мав часу та можливості підготуватись фізично, пройти медичне обстеження, набути необхідну спортивну форму. У залі стадіону, де проходили змагання, була низька температура, що негативно вплинуло на спортивний стан спортсменів та стало однією з причин отримання ним травми. Його суперник проводив прийом з порушеннями, а арбітр змагань не зупинив схватку, внаслідок чого і була отримана ним травма.
ОСОБА_3 просив стягнути солідарно з відповідачів на підставі ст.ст. 457, 451 ЦК України (в редакції 1963 р.) на відшкодування шкоди - втраченого заробітку, за період з 01.04.1992 р. по 31.10.2007 р. - 77 854, 57 грн., з 01.11.2007 р. щомісячно по 2701, 35 грн. На вказані суми ОСОБА_3 надав розрахунок.
Представники ОСОБА_3 у судовому засіданні підтримали позовні вимоги в повному обсязі на підставах, викладених в позовній заяві.
Представник фізкультурно-спортивного товариства «Україна» позов не визнав, вважає, що ФСТ «Україна» є правонаступником ДСТ «Авангард», однак, ДСТ „Авангард" не було організатором змагань і ОСОБА_3 не був членом ДСТ „Авангард", у звязку з чим ФСТ „Україна" не несе обов'язок по відшкодуванню шкоди ОСОБА_3
Представник спортивного товариства «Колос» позов не визнав, показав, що СТ „Колос" є правонаступником ДСТ „Колос", яке існувало у 1979 р. Фінансування ДСТ „Колос" здійснювалось за рахунок коштів соціального страхування. Він вважає, що СТ „Колос" не був організатором міжнародних змагань 04.11.1979 р. Міжнародні змагання мав право і повноваження організовувати комітет з фізичної культури та спорту Запорізького облвиконкому та відповідний відділ Запорізького обкому КПРС. Організатором змагань було також ДСТ „Авангард" і змагання відбулись на його базі, належній ЗАЗ „Комунар". ОСОБА_3 був членом СТ „Колос", однак, на змагання товариством не направлявся. ОСОБА_3 на змагання запросив особисто головний тренер змагань Чертков. Травма сталась з вини спортсмена Польщі, який провів захват з грубим порушенням, захопивши голову ОСОБА_3, а також з вини судді, який мав змогу зупинити схватку, але не зробив цього, і в деякій мірі винен сам ОСОБА_3, обравший невірний захист. У зв'язку з отриманням ОСОБА_3 інвалідності, за рішенням обласної ради товариства, його дружині щомісяця товариство сплачувало благодійну допомогу. Після перевірки фінансової діяльності працівниками народного контролю, було визнано за порушення фінансової дисципліни здійснення виплат і товариство зупинило їх здійснення. Вважає, що СТ „Колос" згідно законодавства не зобов'язане відшкодовувати ОСОБА_3 втрачений заробіток.
Представники управління з питань сім'ї, молоді і спорту при Запорізькій обласній державній адміністрації та Запорізької обласної державної адміністрації позов не визнали, показали, що управління з питань сім'ї, молоді і спорту при Запорізькій обласній державній адміністрації не є правонаступником комітету з фізичної культури та спорту Запорізького облвиконкому. Крім того, комітет з фізичної культури та спорту Запорізького облвиконкому та Запорізький облвиконком не були організаторами зазначених міжнародних спортивних змагань, в їх архіві відсутні відповідні документи з цього приводу.
Представник Запорізької обласної ради професійних спілок позов не визнала, пояснивши, що раніш існуючі ДСТ «Авангард» та ДСТ «Колос», а також ФСТ «Україна» є юридичними особами і несуть самостійно відповідальність за своїми зобов'язаннями. Запорізька обласна рада професійних спілок не була організатором зазначених міжнародних спортивних змагань, в її архіві відсутні відповідні документи з цього приводу. Фінансування спортивних товариств здійснювалось за рахунок коштів соціального страхування.
Суд, вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, вважає за необхідне позовні вимоги ОСОБА_3 задовольнити частково з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Суд вважає встановленим факт отримання ОСОБА_3, майстром спорту СРСР з класичної боротьби, травми у схватці при проведенні міжнародних змагань з класичної боротьби в ОСОБА_1 04 листопада 1979 p., внаслідок якої ОСОБА_3 став інвалідом першої групи та повністю втратив працездатність. Цей факт встановлено на підставі письмових доказів, пояснень сторін, показань свідків, ця подія не оспорювалась відповідачами.
Інвалідність першої групи та повна втрата працездатності підтверджується довідкою МСЭК від 14.04.1994 р. ( а.с.5).
Суд вважає, що спричинення ОСОБА_3 травми під час змагань сталось внаслідок неналежної організації змагань, що підтверджують надані суду документи, пояснення представників сторін, показання свідків.
Зокрема, не були видані відповідні накази та розпорядження з організації змагань, не було підготовлено і затверждено положення про змагання з класичної боротьби, через що не була належним чином проведена підготовка до змагань. Зокрема, у залі для змагань не був забезпечений необхідний температурний режим, незважаючи на різке похолодання, не були створені умови для розминки перед виходом на килим.
ОСОБА_3 не був завчасно сповіщений про участь у змаганнях, а отримав виклик напередодні змагань, у зв'язку з відсутністю суперника для одного з польських борців, через що не мав можливості підготуватись до змагань, не пройшов медичне обстеження та таке інше. Незважаючи на наявні перешкоди для участі ОСОБА_3 у змаганнях, він був допущений до змагань і включений в команду збірної Запорізької області. Вказані порушення стались як з вини організаторів змагань, так і з вини керівництва ДСО „Колос", яке дало згоду на участь ОСОБА_3 у змаганнях.
Суддя, який судив схватки, не мав належної кваліфікації, у зв'язку з чим під час змагань він не приділив необхідної уваги тому, що польський спортсмен проводив прийом з порушенням правил, зробив захват за голову ОСОБА_3, що у класичній боротьбі заборонено, не зупинив схватку, дав можливість польському спортсмену провести прийом до кінця, внаслідок чого ОСОБА_3 отримав тяжку травму і каретою швидкої допомоги був доправлений до лікарні. Це теж свідчить про винні дії та певну бездіяльність організаторів змагань.
Через повну втрату працездатності, ОСОБА_3 на підставі ст.457 ЦК України (в редакції 1963 р.) має право на відшкодування втраченого заробітку.
Організаторами змагань суд вважає комітет з фізичної культури і спорту Запорізького облвиконкому та ДСО «Авангард», правонаступниками яких є управління з питань сім'ї, молоді і спорту при Запорізькій обласній державній адміністрації та ФСТ „Україна".
ОСОБА_3 був направлений для участі у змаганнях ДСО «Колос», членом якого він був і в якому постійно тренувався.
Фінансування спортивних товариств на той час, як і зараз, здійснювалось з фонду соціального страхування через Запорізьку обласну раду професійних спілок.
За вказаних обставин суд вважає за необхідне стягнути втрачений ОСОБА_3 заробіток солідарно з управління з питань сім'ї, молоді і спорту при Запорізькій обласній державній адміністрації, ФСТ „Україна" та СТ „Колос".
У змаганнях з класичної боротьби 04.11.1979 р. приймали участь команди ДСТ «Авангард», до складу якої входили спортсмени ДСТ «Колос», збірна команда Запорізької області, польська команда м. Вроцлав.
Твердження представника управління з питань сім'ї, молоді і спорту при Запорізькій обласній державній адміністрації, що організатором змагань було тільки ДСО «Авангард», безпідставне. У п.26 Статуту ДСТ «Колос», який подібний статуту ДСО «Авангард», зазначено, що ДСТ вправі організовувати тільки обласні, республіканські і всесоюзні змагання. Організовувати самостійно міжнародні змагання ДСТ «Авангард» не мало повноважень і права. Крім того, ДСТ «Авангард» не мало відношення до збірної команди Запорізької області, яка приймала участь у змаганнях.
Організація та проведення міжнародних змагань в той час знаходилось в компетенції комітету з фізичної культури і спорту Запорізького облвиконкому. Відсутність в архіві документів стосовно організації змагань 04.11.1979 р. не є безспірним доказом того, що комітет з фізичної культури і спорту Запорізького облвиконкому не був їх організатором. Документи могли загубитись, могли бути приховані від здачі до архіву через трагічний випадок на змаганнях і через відсутність будь-якого розслідування його причин та наслідків тощо.
Правонаступником ДСТ «Авангард» суд вважає ФСТ «Україна», що визнав у суді представник і про що свідчать постанова президії Запорізької обласної ради професійних спілок № П-4 від 16.04.1987 p., Статут ФСТ «Україна» (п.1.6), інші наявні у справі документи.
Правонаступником ДСТ «Колос» суд вважає СТ «Колос», що визнав у суді представник і про що свідчать наявні у справі документи.
Правонаступником комітету з фізичної культури і спорту Запорізького облвиконкому суд вважає управління з питань сім'ї, молоді і спорту при Запорізькій обласній державній адміністрації, що визнав у суді представник і про що свідчать наявні у справі документи.
Враховуючи, що шкода ОСОБА_3 заподіяна спільними діями чи бездіяльністю усіх відповідачів, відповідно до ст.451 ЦК України (в редакції 1963 p.), належить стягнути солідарно втрачений ОСОБА_3 заробіток за минулий час, а з 01.09.2008 р. належить стягувати у рівних частках з кожного відповідача.
Суд вважає, що Запорізька обласна рада професійних спілок організатором змагань не була, в її підпорядкуванні добровільні спортивні товариства «Колос» і Авангард» не знаходились, у звя'зку з чим Запорізька обласна рада професійних спілок не повинна відшкодовувати шкоду ОСОБА_3, тому ОСОБА_3 слід відмовити у позові про відшкодування шкоди Запорізькою обласною радою професійних спілок.
Розрахунок втраченого заробітку, зроблений ОСОБА_3 за участю спеціалістів Запорізької обласної ради професійних спілок, відповідає закону та наданим документам про його пенсію та середній заробіток архітекторів в організації, де працював ОСОБА_3, відповідачами не оспорюється, у зв'язку з чим береться судом за основу при ухваленні рішення.
Таким чином, суд вважає на необхідне позовні вимоги ОСОБА_3 задовольнити, встановити факт отримання ним 04 листопада 1979 р. травми при проведенні міжнародних змагань з класичної боротьби, внаслідок якої він отримав інвалідність 1-ї групи та повну втрату працездатності, а також стягнути з ФСТ «Україна», СТ «Колос», управління з питань сім'ї, молоді і спорту при Запорізькій обласній державній адміністрації солідарно за період з 01.04.1992 р. по 31.10.2007 р. - 77 854, 57 грн., з 01.11.2007 р. по 31.08.2008 р. - 27013, 50 грн., всього за період з 01.04.1992 р. по 31.08.2008 р. - 104868, 07 грн., а з 01.09.2008 р. щомісячно слід стягувати 2701, 35 грн., тобто по 900, 45 грн. з кожної юридичної особи.
З відповідачів на користь держави слід стягнути судовий збір в розмірі 1700 грн., тобто по 566, 67 грн. з кожної юридичної особи та витрати на інформаційно-технічне забезпечення - 30 гр., тобто по 10 грн.
На підставі викладено та керуючись ст.ст.10, 11, 88, 209, 212, 214, 215, 217, 218 ЦПК України, ст.ст.451, 457 ЦК України (в редакції 1963 p.), ст.37 Закону України «Про фізичну культуру і спорт», суд
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_3 задовольнити частково.
Встановити факт отримання ОСОБА_3 04 листопада 1979 р. при проведенні міжнародних змагань з класичної боротьби в м.Запоріжжя травми, внаслідок якої він отримав інвалідність 1 групи і повну втрату працездатності.
Стягнути з фізкультурно-спортивного товариства «Україна», спортивного товариства „Колос", управління з питань сім'ї, молоді і спорту при Запорізькій обласній державній адміністрації солідарно на користь ОСОБА_3 відшкодування втраченого заробітку за період з 01 квітня 1992 р. по 31 серпня 2008 р. в розмірі 104868 грн. 07 коп. (сто чотири тисячі вісімсот шістдесят вісім грн..07 коп.).
Стягнути щомісячно, починаючи з 01 вересня 2008 р., на користь ОСОБА_3 з фізкультурно-спортивного товариства «Україна», спортивного товариства „Колос", управління з питань сім'ї, молоді і спорту при Запорізькій обласній державній адміністрації по 900, 45 грн з кожної юридичної особи.
В задоволенні позовних вимог до Запорізької обласної ради професійних спілок ОСОБА_4 про відшкодування шкоди відмовити.
Стягнути з фізкультурно-спортивного товариства «Україна», спортивного товариства „Колос", управління з питань сім'ї, молоді і спорту при Запорізькій обласній державній адміністрації судовий збір в бюджет держави в розмірі 566, 67 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення в розмірі 10 грн. з кожної юридичної особи.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.