Судове рішення #6992256

                                                                           

                                                Справа  № 2 –  о –74/09                                                                                

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

   

      08 грудня       2009 року          м. Звенигородка

        Звенигородський районний  суд Черкаської області

              у складі: головуючого судді     Демченко  В.С.

                        при секретарі         Некречій Н.Я.

            за участі: заявника              ОСОБА_1            

     Розглянувши у відкритому судовому засіданні в  залі суду м. Звенигородки цивільну справу провадження в якій відкрито за заявою ОСОБА_1   про встановлення факту прийняття спадщини

в с т а н о в и в :

    ОСОБА_1 звернулася до суду  із заявою про встановлення  факту прийняття спадщини  після померлого  ІНФОРМАЦІЯ_1 року  ОСОБА_2.,  посилаючись на те,  що  після його смерті  відкрилася спадщи на земельну ділянку, належну спадкодавцю, яку він заповів  їй.   Проте вона не може одержати свідоцтво про право на спадщину  за  заповітом, оскільки  не подала у встановлений законодавством шестимісячний строк з дня відкриття  спадщини заяву  до державної  нотаріальної контори про прийняття спадщини, але спадщину  прийняв фактично: в шестимісячний строк з дня відкриття спадщини вона заволоділа   Державним актом на право приватної власності на землю на ім’я покійного, речами домашнього вжитку, доглядала за його будинком.

    В судовому засіданні заявниця просить заяву задовольнити.

    Представник заінтересованої особи – Моринської сільської  ради в судове засідання не з’явився, звернувся до суду із заявою про розгляд справи  без його участі.

    Допитана в  судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_3 пояснила, що вона проживає з заявницею по – сусідству і їй відомо, що  ОСОБА_1 разом зі своїм чоловіком доглянули до смерті та за свої кошти  похоронили  гр.   ОСОБА_2., який також жив по сусідству з ними. ОСОБА_2  зробив заповіт на своє майно на  ОСОБА_1 В шестимісячний строк після його смертіОСОБА_1почала доглядати  за його будинком, побілила його в  середині і знадвору,  обсадила присадибну земельну ділянку, належну відповідачу, коли був обід на  9 день після смері ОСОБА_2 вона  знайшла і забрала його дукументи в иому числі і Державний акт про  право власності на земельну ділянку

    Судом встановлено що :

     ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер  гр. ОСОБА_2., житель АДРЕСА_1. Після його смерті відкрилася  спадщина на на земельну ділянку розміром   1,42  га, яка розташована на території Моринської сільської ради  і згідно Державного акта  про право приватної власності на землю  виданого 30.03.2001року  належить  спадкодацю.

    Гр. ОСОБА_2. заповів належну  йому  на праві приватної  власності  земельну ділянку   ОСОБА_1  Заповіт  посвідчений  3.04.2002 року секретарем виконкому Моринської сільської ради і станом на  25.12.2002 року  не змінений і не відмінений.    

    Згідно довідки  Звенигородської державної нотаріальної контори № 1001 від 02.12.2009 року  після смерті ОСОБА_2.   спадкова справа не відкривалася, спадкоємці до нотаріальної контори не зверталися.

    Довідкою виконкому  Моринської сільської ради №1031 від 30.09.2009 року підтверджується, що дійсно  ОСОБА_1  фактично  вступила в управління  спадковим  майном на протязі шести місяців  з дня  смерті ОСОБА_2., оскільки заволоділа Державним актом на право приватної власності на землю, речами домашнього вжитку, доглядала за будинком  покійного.

    Заявнику необхідно встановити факт прийняття спадщини для одержання свідоцтва про право на спадщину за законом  після смерті ОСОБА_2.  оскільки у встановлений законодавством шестимісячний строк він не подав заяву до державної нотаріальної контори про прийняття спадщини,.

    Вислухавши пояснення   заявника,свідка, вивчивши матеріали справи суд  вважає, що заява підлягає задоволенню, з таких підстав:

     Оскільки   гр. ОСОБА_2  помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року  тобто  до набрання чинності  ЦК України 2004 року  тому   правовідносини, які виникли  до 1.01.2004 року  регулюються Цивільним кодексом  України в редакції 1963 року.        Зазначене підтверджується також роз'ясненнями постанови Пленуму Верховного Суду України в п.1 постанови № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування»: спадкові відносини регулюються Цивільним кодексом України (далі  - ЦК ), законами України: від 2 вересня 1993 року № 3425-ХП «Про нотаріат», від 23 червня 2005 року № 2709-1У «Про міжнародне приватне право», іншими законами, а також прийнятими відповідно до них підзаконними нормативно-правовими актами. Відносини спадкування регулюються правилами ЦК, якщо спадщина  відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР (далі  - ЦК УРСР), у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі коли спадщина, яка відкрилася до набрання чинності ЦК і строк на її прийняття не закінчився до 1 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.

    Згідно ст. 534 ЦК України в ред. 1963 року  заявниця є спадкоємцем за законом, оскільки ОСОБА_2  заповів своє майно їй.

    Згідно ст. 549   ЦК України в ред. 1963 року чинного на момент відкриття спадщини після  смерті ОСОБА_3 визнавалось, що спадкоємець  прийняв спадщину якщо він  протягом шести місяців з дня відкриття спадщини фактично вступив в управління або володіння спадковим майном, або  подав до державної нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини заяву  про прийняття спадщини.         Доказом вступу в управління або володіння спадковим майном можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу,  виконкому місцевої ради про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом з ним, або про те, що спадкоємцем було взято майно спадкодавця, довідки про те, що спадкоємцем після відкриття спадщини сплачувались податки або страхові платежі, оплачувались комунальні послуги, запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі про те, що спадкоємець був постійно прописаний в спадковому будинку (квартирі) в період шести місяців після смерті спадкодавця, наявність у спадкоємців ощадної книжки, іменних цінних паперів, свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, державного акту про право приватної власності на землю тощо.

    Суд вважає, що заявник фактично вступив в управління та володіння спадковим майно після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1   року ОСОБА_2.  оскільки вона в шестимісячний строк  з дня відкриття спадщини заволодів   спадковим майном – заволодів Державним актом на право приватної  власності на його  будинком та присадибною земельною ділянкою

    На підставі ст.5534, 549  ЦК   України в ред. 1963 року , керуючись ст.10,11,60, 208,209, 212- 215, 234, 256- 259  ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в :

   

    заяву  ОСОБА_1    задовольнити.

    Встановити факт прийняття  спадщини  ОСОБА_1   після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 87 років   в АДРЕСА_1  ОСОБА_2.

    Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо, якщо воно не скасовано, набирає  законної сили  після розгляду справи апеляційним судом.    

    Заяву про апеляційне оскарження  рішення  суду  може бути подано апеляційному суду  Черкаської області через  Звенигородський районний суд протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана   протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження  чи без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається  у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

 

Суддя

       

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація