Справа № 2-175
2009 р.
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.10.2009 р. смт. Веселе
Веселівський районний суд Запорізької області у складі: головуючого – судді Нагорного А.О., при секретарі судового засідання Сафоновій І.О., за участю представника позивача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні смт. Веселе справу за позовом ВАТ ,,Запоріжжяобленерго“ в особі Веселівського району електричних мереж до ОСОБА_2 про відшкодування збитків,
ВCТАНОВИВ:
Позивач ВАТ ,,Запоріжжяобленерго” в особі Веселівського району електричних мереж звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 про відшкодування збитків у розмірі 443 грн. 48 коп., завданих енергопостачальнику внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення, а також стягнення з відповідача понесених судових витрат у розмірі 81,00 грн., що складаються зі сплати судового збору – 51,00 грн. та витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи – 30,00 грн.
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав.
Відповідач про час і місце судового засідання повідомлявся належним чином, про що свідчить розписка про одержання судової повістки, але у судове засідання не з'явився і причину своєї неявки суд не повідомив.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 169 ЦПК України, якщо суд не має відомостей про причину неявки відповідача, повідомленого належним чином, або причину неявки буде визнано неповажною, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відкрите акціонерне товариство ,,Запоріжжяобленерго” в особі Веселівського району електричних мереж, згідно із Законом України ,,Про електроенергетику” від 16.10.1997 р. та Правил користування електричною енергією для населення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 р. № 1357 постачає енергію його споживачам.
Статтею 26 Закону України ,,Про електроенергетику” та пунктом 3 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 р. № 1357 передбачено, що споживання електричної енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.
03.05.2005 р. сторони за № НОМЕР_1 уклали договір про користування електричною енергією.
За умовами вищенаведеного договору позивач зобов'язався постачати електричну енергію, а відповідач взяв на себе зобов'язання своєчасно сплачувати вартість фактично спожитої електричної енергії та дотримуватися вимог нормативно-технічних документів та ПКЕЕ для населення.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України ,,Про електроенергетику” споживач електричної енергії зобов’язаний дотримуватися вимог нормативно-технічних документів та договору. Такий же самий обов’язок споживача передбачений і п. 42 ПКЕЕН.
13.05.2008 р. рейдовою бригадою Веселівського району електричних мереж відкритого акціонерного товариства ,,Запоріжжяобленерго” у складі електромонтерів ОСОБА_3, ОСОБА_4 та водія ОСОБА_5 при перевірці електроустановки ОСОБА_2, було виявлено порушення – безоблікове споживання електричної енергії, вчинене шляхом самовільного підключення до мережі ВАТ ,,Запоріжжяобленерго”, електроенергія споживалась, але електролічильником не враховувалась.
В результаті виявленого порушення, на підставі п. 53 ПКЕЕН, працівниками Веселівського РЕМ 13.05.2008 р. складено акт за № НОМЕР_2 про порушення ПКЕЕН., яким і зафіксовано порушення та спосіб його вчинення.
З огляду акту встановлено, що в зв'язку з відмовою відповідача підписати акт, його підписали представники позивача, які проводили перевірку і відповідно до п. 53 вказаних Правил він є дійсним. Зазначений акт ОСОБА_2 не оскаржував.
На підставі вищенаведеного акту та керуючись абзацом 6) п. п. 3.1, 3.3, 3.5 п. 3. та формулами 2.7, 2.8. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої в наслідок порушення споживачами ПКЕЕ затвердженою Постановою НКРЕ України № 562 від 04.05.2006 р. проведено розрахунок збитків:
Переріз дроту яким виконане підключення згідно акту – 4 мм2, матеріал – алюміній.
Тривалий пропускний струм відповідно до табл.1.3.5 Правил улаштування електроустановок -32 А.
Напруга U – 220 В.
Тривалість використання, відповідно до п. 3.5. Методики – 8 години.
Пропускна потужність розрахована відповідно до формули 2.8. Методики - P = U x I х cos ц = 32 А х 220/1000 х 1 = 7,04 кВт.
Добова величина споживання розрахована відповідно до формули 2.7. Методики - Wдоб = P x T = 7,04 х 8 = 56,32 кВт/год.
Тривалість розрахунку відповідно до п. 3.3. Методики від дня останнього контрольного огляду і до моменту виявлення порушення, що складає 35 календарних днів.
Тариф, що діяв на час за який проведено розрахунок, визначений та затверджений Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 10.03.1999 року № 309, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції 10.03.1999 року за № 151/3444 (із змінами на відповідну дату) і складає 0,225 грн.
35 днів х 56,32 кВт/год = 1971 кВт/год х 0,225 грн. = 443,48 грн.
Розмір загальної суми для відшкодування збитків завданих відкритому акціонерному товариству ,,Запоріжжяобленерго” в особі Веселівського району електричних мереж внаслідок порушення ОСОБА_2 Правил користування електричною енергією для населення склав 443 грн. 48 коп.
Із розрахунком суми – 443грн. 48 коп., яку позивач просить стягнути з відповідача, суд погоджується і приходить до висновку, що розмір збитків обчислений відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою Постановою Національної Комісії регулювання електроенергетики України.
ОСОБА_2 ознайомлено з розрахунками та виставленим рахунок на вищезазначену суму збитків, але в порушення приведених норм збитки на даний час невідшкодовані, що і порушує права позивача.
Положеннями ст. 526 ЦК України встановлено, що зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. І ст. 623 ЦК України боржник, який порушив зобов’язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки.
Згідно з ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Пунктом 53 ПКЕЕН передбачено, що у разі відмови споживача відшкодувати збитки енергопостачальник передає справу до суду.
Таким чином, судом встановлені порушення відповідачем обов'язків і тому заборгованість у розмірі 443 грн. 48 коп. з оплати за надані послуги з електропостачання підлягає стягненню з ОСОБА_2 у примусовому порядку.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати у розмірі 81,00 грн., що складаються зі сплати судового збору – 51,00 грн. та витрат на інформаційно-технічне забезпечення – 30,00 грн.
На підставі викладеного, ч. 2 ст. 11, ст. ст. 15, 16, 22, 526, 623, 627, 714 ЦК України, ст. ст. 1, 26, 27 Закону України ,,Про електроенергетику", Правил користування електричною енергією для населення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 р. № 1357, Методики обчислення розміру відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення, керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 88, 209, 212, 214-215, 218 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ВАТ ,,Запоріжжяобленерго” в собі Веселівського району електричних мереж до ОСОБА_2 про відшкодування збитків на суму 443 грн. 48 коп., завданих енергопостачальнику внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ВАТ ,, Запоріжжяобленерго” в особі Веселівського району електричних мереж на відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення - 443 грн. 48 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ВАТ ,, Запоріжжяобленерго” в особі Веселівського району електричних понесені позивачем судові витрати у розмірі 81,00 грн., що складаються зі сплати судового збору – 51,00 грн. та витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи – 30,00 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за заявою відповідача. Заява про перегляд заочного рішення може бути поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга, на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у двадцятиденний строк після подання заяви про апеляційне оскарження, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя А.О. Нагорний