Судове рішення #7073783

Справа № 2а-183/2009

ПОСТАНОВА

іменем України

18 травня 2009 року

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

м.Рогатин

в складі: головуючої - судді

 Лошак О.О.

з участю секретаря

Макар С.В.

позивачки

ОСОБА_3

представника позивачки

представника відповідача

Мартинця М.Н.

Криси А.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рогатині справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до управління пенсійного фонду України в Рогатинському районі про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною, зобов'язання вчинити дії та стягнення заборгованості в сумі 56 645 гривень 64 копійок

встановив:

ОСОБА_3 23 березня 2009 року звернулася до суду із позовом до управління Пенсійного фонду України а Рогатинському районі Івано-Франківської області про визнання неправомірною відмови Управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано_Франківської області в перерахунку пенсії по втраті годувальника у відповідності з ст.ст.49,50,52,53,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської* катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, зобов'язання управління Пенсійного Фонду України в Рогатинському районі Івано-Франківської області провести перерахунок призначеної їй пенсії та стягнути на її користь 56 645 гривень 64 копійки недоплаченої пенсії по втраті годувальника.

У судовому засіданні позивачка, представник позивачки позов підтримали повністю та пояснили, що позивач є вдовою померлого ОСОБА_6, учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. ОСОБА_6 відповідно до висновку МСЕ був визнаний інвалідом II групи. Його було віднесено до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 помер. Відповідно до експертного висновку Львівської регіональної міжвідомчої експертної комісії від 20 вересня 2007 року захворювання, що призвело до смерті пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. 04 жовтня 2007 року позивач отримала посвідчення дружини померлого учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яке дає їй право на отримання пенсії по втраті годувальника. Відповідно до ст.ст.49,52,53,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» їй повинна нараховуватися та виплачуватися пенсія по втраті годувальника як інваліду II групи державна пенсія та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю.. Позивачці повинна нараховуватися основна пенсія по втраті годувальника, яка не може бути нижчою від 8-ми мінімальних пенсій за віком, оскільки її чоловік був інвалідом II - ої групи внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. Криси А.Б. того, відповідно до ст.52 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю та щомісячна компенсація за втрату годувальника виплачується в розмірі 50% від мінімальної пенсії за віком. Просили позов задоволити.

Представник відповідача позову не визнав та пояснив, що позивачці з 29.11.2000 року призначено пенсію за віком відповідно до вимог чинного законодавства. Розмір пенсії позивача становить 629 гривень 90 копійок. 26 січня 2009 року ОСОБА_3 звернулася до УПФ України в Рогатинському районі із заявою про перевід пенсії по втраті годувальника. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 року №1 розрахунок пенсій, призначених відповідно до ч.4 ст.54 Закону України проводиться виходячи з мінімального розміру пенсії 19 гривень 91 копійка. Постановою KM України від 13.07.2002 року №894 передбачено, що мінімальний розмір пенсії, призначеної відповідно до ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підвищувався на 12%.Крім того, законом України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких інших законодавчих актів україни» внесено зміни до ст.54 закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Підпунктами 12,13 пункту 28 розділу II цього Закону змінено розміри щомісячної додаткової пенсії. Криси А.Б. того ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим законом, а тому не може застосовуватися при обчисленні розміру пенсій, призначених за іншими законами. А тому підстав для проведення ОСОБА_3 перерахунку пенсії по втраті годувальника немає. Просив в задоволенні позову відмовити.

Суд, вислухавши доводи сторін, дослідивши та перевіривши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_3 є дружиною померлого громадянина із числа ліквідаторів категорії А, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1, виданим Івано-Франківською облдержадміністрацією.

Експертним висновком Львівської регіональної міжвідомчої експертної комісії №10792 встановлено, що захворювання яке призвело до смерті ОСОБА_6 пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не може бути нижчим по другій групі інвалідності як 8 мінімальних пенсій за віком.

В частині 1 статті 28 закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіка 25 років страхового стажу, у жінки 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

В ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зазначено, що розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно з законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.

При проведенні розрахунку пенсії позивача по втраті годувальника відповідачем застосовано положення постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2002 року, та положення постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких інших законодавчих актів України».

Рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22 травня 2008 року визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення п.28 розділу «» «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

У відповідності до резолютивної частини вказаного рішення Конституційного Суду України, воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей законів, що визнані неконституційними. Також рішення Конституційного Суду України є обов'язковими для виконання на всій території України.

Відповідно до положень ч.4 ст.9 КАСу України у разі невідповідності нормативно правового акта Конституції Країни, Закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Таким чином врахування відповідачем по справі положень постанов Кабінету Міністрів України є протиправним.

Криси А.Б. того, суд приходить до висновку, що положення ч.З ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з якого випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті застосовується виключно для визначення розміру пенсій, призначених згідно з цим законом не є перешкодою для застосування даної величини до нарахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого ч.І цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.

Позивачка просить стягнути з відповідача визначену нею суму недоплаченої пенсії за період з 05 жовтня 2007 року, однак суд вважає, що вирішуючи таку позовну вимогу судом фактично буде проведено нарахування недоплаченої ОСОБА_3 пенсії, що стане підміною функцій управління пенсійного фонду України в Рогатинському районі.

На підставі ст.ст.49,50,54,67,71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», Законів України «Про державний бюджет на 2007 рік», «Про держаний бюджет на 2008 рік», «Про державний бюджет на 2009 рік» керуючись ст.ст.2-3,6,8-11,86, 94, 158-163 КАС України, суд,

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_3 задовільнити частково.

Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано-Франківської області в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_3 по втраті годувальника у відповідності до ст.ст.49,50,52,53,54,67,71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленої ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»

Зобов'язати управління пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано-Франківської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_3 пенсію по втраті годувальника, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в розмірі прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого Законами України «Про державний бюджет на 2007 рік», «Про державний бюджет на 2008 рік», «Про державний бюджет на 2009 рік».

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Рогатинський районний суд шляхом подачі протягом десяти днів з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження з поданням після цього на протязі двадцяти днів апеляційної скарги або в порядку ч.5ст.186 КАС України.

Головуюча

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація