КОПІЯ
Справа № 2-а-8797/09/1570
УХВАЛА
10 червня 2009 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Колесниченко О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області та Лиманської селищної ради Роздільнянського району Одеської області про визнання незаконною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області та Лиманської селищної ради Роздільнянського району Одеської області про визнання незаконною бездіяльності Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області щодо надання безоплатно у власність позивача земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, визнання незаконною бездіяльності Лиманської селищної ради Роздільнянського району Одеської області щодо виділення земельної частки (паю) та зобов’язання Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області безоплатно передати позивачу у власність земельну ділянку розміром 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель запасу чи резервного фонду Роздільнянського району.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 17 КАС компетенція адміністративних судів поширюється, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб'єкт владних повноважень" відповідно до пункту 7 частини 1 статті 3 КАС України означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень. Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка правильності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Статтею 12 Земельного кодексу України передбачено, що сільська рада має право розпоряджатися землями територіальної громади, яке вона здійснює шляхом: передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування і вилучення їх із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; викупу земельних ділянок для суспільних потреб відповідної територіальної громади села; організації землеустрою; координації діяльності місцевих органів земельних ресурсів; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного й екологічного законодавства; обмеження, тимчасової заборони (зупинення) використання земель громадянами та юридичними особами в разі порушення ними вимог земельного законодавства; підготовки висновків щодо вилучення (викупу) і надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; внесення пропозицій щодо встановлення і зміни меж сіл; вирішення земельних спорів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону. При цьому за змістом зазначеної статті сільська рада має рівні права з громадянами та юридичними особами, з якими вона вступає у відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Згідно ст. 17 Земельного кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить: розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних (республіканських) програм з питань використання та охорони земель; координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель; підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок; викуп земельних ділянок для суспільних потреб у межах, визначених цим Кодексом; підготовка висновків щодо встановлення та зміни меж сіл, селищ, районів, районів у містах та міст; здійснення контролю за використанням коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок; координація діяльності державних органів земельних ресурсів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Із наведеного випливає, що при здійсненні повноважень власника землі сільська рада та місцева державна адміністрація не є суб'єктами владних повноважень у тому значенні цього терміна, в якому його вжито у пункті 1 частини 1 статті 17 КАС, а рівноправними суб'єктами земельних відносин, дії яких спрямовані на реалізацію свого права розпоряджатися землею.
Як вбачається з матеріалів справи, предметом спору у даній справі є відносини з приводу наявності у позивача права на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства із земель запасу чи резервного фонду Роздільнянського району.
Враховуючи викладене, приймаючи до уваги те, що заявлені у справі позовні вимоги випливають із відносин, що мають приватноправовий характер, а тому орган місцевого самоврядування та місцева державна адміністрація у цих відносинах виступають як суб'єкти права власності, а не як суб'єкти владних повноважень. Дії або бездіяльність зазначених органів щодо надання земельної ділянки у власність є реалізацією волі власника зазначеної земельної ділянки, у зв’язку з чим цей спір не має ознак публічно-правового.
У відповідності до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Крім того, згідно с. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Згідно вимог п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
З огляду на викладене, суд вважає за правомірне відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі про визнання незаконною бездіяльності Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області щодо надання безоплатно у власність позивача земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, визнання незаконною бездіяльності Лиманської селищної ради Роздільнянського району Одеської області щодо виділення земельної частки (паю) та зобов’язання Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області безоплатно передати позивачу у власність земельну ділянку розміром 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель запасу чи резервного фонду Роздільнянського району у порядку адміністративного судочинства відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України.
Керуючись статтями 3, 17, 109, 158-160, 165 КАС України, суддя, -
УХВАЛИВ:
У відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області та Лиманської селищної ради Роздільнянського району Одеської області про визнання незаконною бездіяльності Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області щодо надання безоплатно у власність позивача земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, визнання незаконною бездіяльності Лиманської селищної ради Роздільнянського району Одеської області щодо виділення земельної частки (паю) та зобов’язання Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області безоплатно передати позивачу у власність земельну ділянку розміром 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель запасу чи резервного фонду Роздільнянського району – відмовити.
Копію ухвали разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.
Ухвалу може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Одеського окружного адміністративного суду заяви про апеляційне оскарження протягом п’яти днів з дня отримання позивачами ухвали, а також подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя О.В. Колесниченко
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
65062, Україна, м.Одеса, вул.Фонтанська дорога,14
__________ 2-а-8797/09/1570
ОСОБА_1
АДРЕСА_1
Одеський окружний адміністративний суд надсилає копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі до відома.
Додаток: копія ухвали на 3-х аркушах, копія позову з усіма додатками на _____х аркушах.
Суддя Одеського окружного
адміністративного суду О.В. Колесниченко
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
65062, Україна, м.Одеса, вул.Фонтанська дорога,14
__________ 2-а-8797/09/1570
ОСОБА_1
АДРЕСА_1
Одеський окружний адміністративний суд надсилає копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі до відома.
Додаток: копія ухвали на 3-х аркушах, копія позову з усіма додатками на _____х аркушах.
Суддя Одеського окружного
адміністративного суду О.В. Колесниченко