Справа 9432 Голов. в 1 інстанц.Биліна Т.І.
Категорія 26 Доповідач Зубова Л.М.
Ухвала
Іменем України
22 грудня 2009 року м. Донецьк
Апеляційний суд Донецької області у складі:
головуюча суддя Зубова Л.М.
судді Азевич В.Б., Єлгазіна Л.П.
секретар Крівцов В.І.
розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_2 до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання України в м. Вугледар ( далі -Фонд)про відшкодування моральної шкоди за апеляційною скаргою відповідача на рішення Вугледарського міського суду від 15 жовтня 2009 року .
Заслухавши доповідача, пояснення позивача , представника Фонду Царегородцева С.Ф., перевіривши матеріали цивільної справи, апеляційний суд, -
в с т а н о в и в:
Рішенням Вугледарського міського суду від 15 жовтня 2009 року, за рахунок відповідача позивачеві відшкодовано 12 000 грн. моральної шкоди , завданої при виконанні трудових обов ’язків, з чим не погодився відповідач і у апеляційній скарзі просив рішення суду скасувати та відмовити у задоволенні позову, посилаючись на неналежну оцінку з боку суду фактичних обставин справи, неправильне застосування норм матеріального і процесуального права, вважав, що позивач не надав доказів завдання йому моральної шкоди.
Апеляційний суд вважає, що апеляційну скаргу слід відхилити з наступних підстав.
Відповідно до ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням вимог матеріального і процесуального права.
Відповідно до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст.212 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному , об’єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до ст. 57 ЦПК України доказами є будь-які дані , на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин , що обгрунтовують вимоги і заперечення сторін та інші обставини, які мають значення для вирішення справі.
Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів , речових доказів, зокрема, звуко - і відеозаписів, висновків експертів.
Згідно роз’яснень , що містить п. 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 4 від 31 березня 1995 року « Про судову практику в справах про відшкодування моральної ( немайнової) шкоди» оскільки питання відшкодування моральної шкоди регулюються законодавчими актами, введеними дію в різні строки, суду необхідно в кожній справі з’ясовувати характер правовідносин сторін і встановлювати, якими правовими нормами вони регулюються, чи допускає відповідне законодавство відшкодування моральної шкоди при даному виді правовідносин, коли набрав чинності законодавчий акт, що визначає умови і порядок відшкодування моральної шкоди в цих випадках, та коли були вчинені дії, якими заподіяно цю шкоду.
Розрішаючи спір, суд 1 інстанції правильно визначився з характером правовідносин, що виникли, вірно застосував Закон України України " Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", оскільки встановив та з цього виходив , що за висновком МСЕК від 1.10.2003 року ( а. с. 16) позивачеві вперше встановлено 40 % втрати професійної працездатності та інвалідність 3 групи безстроково, визначена потреба в санаторно-курортному та медикаментозному лікуванні ( а.с.16) внаслідок професійного захворювання, факт завдання шкоди підтверджений актом розслідування хронічного професійного захворювання від 22.09.2002 року ( а..с14).
За матеріалами справи позивач послався і надав відповідні письмові докази , що за станом здоров’я , він змушений постійно лікуватися , витрачати додаткові кошти на лікування, за висновком МСЕК потребує санаторно-курортного лікування,( а..с18-43), змінився його соціальний статус , психологічно він відчуває дискоморт - з цими обставинами пов’язував завдання йому моральної шкоди і їх суд врахував при визначенні розміру відшкодування та керувався встановленими законом принципами виваженості та розумності , тому підставно визначив для відшкодування 12000 грн. .
Доводи апелянта про недоведеність позову спростовані сукупністю досліджених судом 1 інстанції узгоджених між собою доказів .
Не мають правового значення доводи відповідача про неврахування судом 1 інстанції змін до Закону України " Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» про зупинення дії закону на підставі бюджетного законодавства та про припинення з 1.01.2008 року відшкодування моральної шкоди потерпілим на виробництві за рахунок Фонду , оскільки право на відшкодування моральної шкоди у потерпілого виникло в період чинної редакції закону , яка передбачала таке право .
Оскільки доказами завдання моральної шкоди можуть бути будь-які докази , передбачені ст. 57 ЦПК України , а позивач такі докази надав про завдання йому стійкої втрати працездатності і суд оцінив їх у відповідності до вимог ст. 212 ЦПК України, то не впливають на правильність висновків суду доводи апеляційної скарги про те, що у справі відсутній висновок МСЕК про завдання позивачеві моральної шкоди .
Не ґрунтуються на законі доводи апелянта про відшкодування шкоди за рахунок роботодавця , як особи, яка не створила безпечних і нешкідливих умов праці для позивача та про застосування позовної давності .
Керуючись ст. 308, 303 ч. 1 ЦПК України , апеляційний суд –
у х в а л и в :
Апеляційну скаргу відхилити.
Рішення Вугледарського міського суду від 15 жовтня 2009 року залишити без змін.
Ухвала набирає чинності негайно та може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня проголошення.
Головуючий: Судді
- Номер: 21-з/801/67/24
- Опис: заява слідчого судді Панасюка О. С. про самовідвід за клопотанням від 23.09.2024 № 0-3067т
- Тип справи: на заяву (роз'яснення рішення суду, виправлення описок та арифметичних помилок у судовому рішенні, повернення судового збору, додаткове рішення суду)
- Номер справи: 9432
- Суд: Вінницький апеляційний суд
- Суддя: Зубова Людмила Миколаївна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.09.2024
- Дата етапу: 23.09.2024
- Номер: 21-з/801/67/24
- Опис: заява слідчого судді Панасюка О. С. про самовідвід за клопотанням від 23.09.2024 № 0-3067т
- Тип справи: на заяву (роз'яснення рішення суду, виправлення описок та арифметичних помилок у судовому рішенні, повернення судового збору, додаткове рішення суду)
- Номер справи: 9432
- Суд: Вінницький апеляційний суд
- Суддя: Зубова Людмила Миколаївна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.09.2024
- Дата етапу: 23.09.2024