o
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" червня 2009 р. справа № 9/90
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Бишевської Н.А.
суддів: Юхименка О.В. Мірошниченка М.В.
при секретарі судового засідання: Галоян О.Г.
за участю :
представника позивача –не з’явився;
представника відповідача –Халявинська Т.А. ріш. №4 від 26.04.06р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу громадської організації власників великої рогатої худоби Злагода, Кіровоградська область, Знам’янський район, с. Казарня
на постанову господарського суду Кіровоградської області від 06.05.2008 року
у справі №9/90
за позовом громадської організації власників великої рогатої худоби Злагода, Кіровоградська область, Знам’янський район, с. Казарня
до Казарнянської сільської ради Знам’янського району Кіровоградської області, Кіровоградська область, Знам’янський район, с. Казарня
про визнання протиправним та скасування рішення, -
В с т а н о в и л а :
У березні 2008 року громадська організація власників великої рогатої худоби Злагодазвернулася до господарського суду Кіровоградської області із позовом про визнання протиправним та скасування рішення Казарнянської сільської ради Знам’янського району Кіровоградської області про розгляд заяви громадської організації власників великої рогатої худоби Злагода№132 від 19.01.2008 р., як такого, що не відповідає вимогам чинного законодавства та прийняте з перевищенням повноважень сільської ради.
Постановою господарського суду Кіровоградської області від 06.05.2008 року ( суддя Шевчук О.Б.) відмовлено у задоволенні позову позивача.
Рішення суду обґрунтовано тим, що позивач з метою набуття права оренди земельної ділянки із земель запасу Казарнянської сільської ради, яка розташована за межами населеного пункту повинен був звертатись до Знам’янської районної державної адміністрації, а не до відповідача. Суд зазначив, що позивач не обґрунтував належними доказами, яким чином рішення №132 19.01.2008 р. порушує права та інтереси позивач.
Не погодившись із вказаною постановою суду, позивач подав апеляційну скаргу, у якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати постанову та постановити нову, якою задовольнити позов позивача.
У апеляційній скарзі позивач, обґрунтовуючи свої вимоги, вказує, що відповідно до Земельного кодексу України орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування вправі прийняти тільки одне з двох можливих рішень: надати згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки або мотивовано відмовити у наданні земельної ділянки в користування. Рішення відповідача не є рішенням про відмову в наданні земельної ділянки в користування та не є рішенням про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки, таким чином прийняте без встановлених на те законом підстав.
Сторони по справі про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
До судового засідання не з’явились представники позивача, Жодних клопотань, повідомлень про причини неявки до суду не надходило, підстави відсутності представників позивача суду не повідомлені.
З урахуванням доводів, викладених в апеляційній скарзі, нез’явлення в судове засідання представників позивача не заважає розгляду скарги .
У судовому засіданні представник відповідача заперечив проти задоволення апеляційної скарги вказуючи на законність та обґрунтованість винесеної постанови.
Заслухавши пояснення представників та дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, 19 січня 2008 року на шістнадцятій сесії Казарнянської сільської ради розглянута заява громадської організації власників великої рогатої худоби "Злагода" (надалі - громадська організація власників ВРХ "Злагода") від 20.11.2007 р. №5, адресована останньою голові Знам’янської райдержадміністрації щодо надання в довгострокову оренду терміном на 30 років земельної ділянки площею 40 га із земель запасу Казарнянської сільської ради (11 га - землі колишніх молочнотоварної та свинарної ферм і 29 га - пасовищ) для використання 11 га бувших господарських дворів під господарський двір (стійлове утримання худоби) та 29 га пасовищ для випасання великої рогатої худоби.
Шістнадцятою сесією Казарнянської сільської ради п'ятого скликання було прийнято рішення від 19.01.2008 року №132 "Про розгляд заяви громадської організації власників великої рогатої худоби "Злагода", яким Казарнянська сільська рада вирішила:
"1.Запропонувати громадській організації власників ВРХ "Злагода" надати список членів організації та кількості належної їм худоби.
2.Надати довідку із сільгоспвідділу про розрахунок площі на 1 голову худоби.
3.Надати довідку про доходи, за які будуть будуватись будівлі, так як в заяві вказано (стійлове утримання худоби)."
Пунктом 4 цього рішення Казарнянська сільська рада зазначила, що Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" від 28.12.2007 року №107-VІ внесено зміни та доповнення до Земельного кодексу України. Відповідно до цих змін набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах.
Судом першої інстанції зазначено, що земельна ділянки площею 40 га із земель запасу Казарнянської сільської ради, на оренду якої претендує позивач, розташована за межами населеного пункту. А тому, право розпорядження цією земельною ділянкою має Знам’янська районна державна адміністрація, а не Казарнянська сільська рада. Позивач з метою набуття права оренди земельної ділянки площею 40 га із земель запасу Казарнянської сільської ради, яка розташована за межами населеного пункту повинен був звернутись до Знам’янської районної державної адміністрації, а не до відповідача.
Окрім того, господарським судом вказано, що положеннями Закону України "Про оренду землі", та нормами Земельного кодексу України, в редакції, яка діяла на момент звернення позивача з заявою до відповідача про набуття права оренди на землю, не передбачено необхідності отримання суб'єктом господарювання згоди на оренду земельної ділянки із сільською радою, на території якої розташована така земельна ділянка, чим спростовуються доводи позивача, що відповідач в порушення приписів ч.7 ст.118 та ч.5 ст.123 Земельного кодексу України не надав позивачеві дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Позивачем не наведено достатніх підстав та не обґрунтувано належними доказами того, яким чином прийняте рішення від 19.01.2008 року №132 "Про розгляд заяви громадської організації власників великої рогатої худоби "Злагода" порушує права та інтереси громадської організації власників ВРХ "Злагода".
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного суду, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, зазначає, що відповідно до статей 26, 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до компетенції органів місцевого самоврядування належить вирішення питань регулювання земельних відносин. Частиною 1, 3 статті 124 Земельного кодексу України, в редакції, яка діяла на момент звернення позивача до сільської ради із заявою про надання в оренду земельної ділянки, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Відповідно до частин 1, 3, 5 статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок; юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки.
Пунктом 12 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України редакції, яка діяла до 01.01.2008 р., повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, до розмежування земель державної і комунальної власності, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Статтею 13 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" зазначено, що до питань, які вирішуються місцевими державними адміністраціями, належать питання використання землі, природних ресурсів та охорони довкілля.
З огляду на вищенаведене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції під час розгляду даної адміністративної справи об’єктивно, повно та всебічно з’ясовано усі обставини, які мають суттєве значення для вирішення даної справи, та застосовано до правовідносин, які виникли між сторонами у даній справі, норми матеріального права, які регулюють саме ці правовідносини і ухвалено законне рішення, яким позовні вимоги позивача задоволені частково, порушень чи неправильного застосування норм матеріального чи процесуального права, які б потягли за собою скасування чи зміну оскаржуваної судової постанови, судовою колегією під час розгляду даної справи не встановлено, тому колегія суддів вважає за необхідне постанову суду першої інстанції у даній справі адміністративній справі залишити без змін.
Доводи апеляційної скарги відповідача спростовуються дослідженими судом доказами та не можуть бути підставою для скасування постанови суду, а тому апеляційну скаргу відповідача необхідно залишити без задоволення.
Керуючись ст. 196, 199, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів, -
У х в а л и л а :
Апеляційну скаргу громадської організації власників великої рогатої худоби Злагода, Кіровоградська область, Знам’янський район, с. Казарня на постанову господарського суду Кіровоградської області від 06.05.2008 року у справі №9/90 залишити без задоволення.
Постанову господарського суду Кіровоградської області від 06.05.2008 року у справі №9/90 –без змін.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та підлягає оскарженню відповідно до ст. 212 КАС України.
Ухвалу виготовлено у повному обсязі 15.07.2009 року
Головуючий суддя: Н.А. Бишевська
Судді: О.В. Юхименко
М.В. Мірошниченко
- Номер:
- Опис: визнання рішення незаконним, скасування свідоцтва про право власності, припинення дії яка порушує право
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи: 9/90
- Суд: Господарський суд Львівської області
- Суддя: Бишевська Наталя Анатоліївна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.06.2010
- Дата етапу: 28.09.2010