o
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" червня 2009 р. справа № 4/149-08-АП
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Бишевської Н.А.
суддів: Добродняк І.Ю Коршуна А.О.
при секретарі судового засідання: Гулій О.Г.
за участю :
представника позивача –не прибув
представників відповідача –Єпіфанова Ю.О. дов. від 05.02.2009 р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства Оріхівський комбінат хлібопродуктів
на постанову господарського суду Запорізької області від 22.05.2008 року
у справі №4/149/08-АП
за позовом Прокурора Оріхівського району Запорізької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державною здійснювати відповідні функції у спірних відносинах –Запорізького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку
до Відкритого акціонерного товариства Оріхівський комбінат хлібопродуктів
про стягнення 850 грн. штрафних санкцій за ухилення від виконання розпорядження, -
В с т а н о в и л а :
У квітні 2008 року Прокурор Оріхівського району Запорізької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державною здійснювати відповідні функції у спірних відносинах –Запорізького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до господарського суду Запорізької області із позовом про стягнення з Відкритого акціонерного товариства Оріхівський комбінат хлібопродуктів850 грн. штрафних санкцій за порушення законодавства про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні у вигляді ухилення від виконання розпорядження.
Постановою господарського суду Запорізької області від 22.05.2008 року ( суддя Зінченко Н.Г.) задоволено позов Прокурора Оріхівського району Запорізької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державною здійснювати відповідні функції у спірних відносинах –Запорізького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Судове рішення мотивовано тим, що у встановлений строк відповідачем не сплачено штрафні санкції за ухилення від виконання розпорядження, винесеного Запорізьким територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, за відповідні порушення законодавства про цінні папери, вказуючи на наявність підстав для застосування штрафних санкцій, та те, що на час розгляду справи відповідачем зазначений штраф не сплачено.
Не погодившись із постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати постанову та постановити нову, якою відмовити позивачу у задоволенні позову.
Скаржник вважає, що суд не врахував того, що підставою для винесення розпорядження є вимоги до товариства, обов’язковість яких не передбачена законодавством.
02.11.2007р. відповідачем зі скликанням зборів акціонерів товариства затверджено зміни до статуту товариства, яким усувались недоліки, однак даному документу не було надано належного правового аналізу. Відповідач зазначив, що відповідальність за відповідність установчих документів законодавчо несуть засновники юридичної особи, а не сама юридична особа.
Позивач проти апеляційної скарги заперечив, у запереченнях на апеляційну скаргу просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції –без змін.
У судовому засіданні представник відповідача доводи викладені в апеляційній скарзі підтримав, просив апеляційну скаргу задовольнити, а постанову скасувати.
Представник позивача до суду не прибув, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Заслухавши представника відповідача та дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, за результатами розгляду скарги акціонера ВАТ "Оріхівський комбінат хлібопродуктів" ТОВ КУА "Фінконсул" було встановлено, що ряд положення статуту ВАТ "Оріхівський комбінат хлібопродуктів", зареєстрованого Оріхівською РДА Запорізької області 30.03.2005 р. за № 10911050001000125 та затвердженого загальними зборами акціонерів 02.12.2004 р., не відповідають вимогам чинного законодавства про цінні папери.
На підставі цього 31.08.2007 р. начальником Запорізького територіального управління ДКЦПФР винесено Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 120-ЗП, яким відповідач зобов'язаний у термін до 01.11.2007 р. привести положення Статуту у відповідність до вимог чинного законодавства про цінні папери, а також письмово проінформувати позивача про виконання зазначеного розпорядження.
02.11.2007 р. на адресу позивача надійшов лист ВАТ "Оріхівський комбінат хлібопродуктів" від 31.10.2007 р. за вих. № 1210 про виконання розпорядження № 120-ЗП від 31.08.2007 р. у повному обсязі, до якого були додані копії витягу з протоколу загальних зборів акціонерів ВАТ "Оріхівський комбінат хлібопродуктів" № 1/2007 від 02.07.2007 р. та нової редакції Статуту ВАТ "Оріхівський комбінат хлібопродуктів", державну реєстрацію змін до якого проведено 05.11.2007 р. та зареєстровано за № 10911050005000125 , затвердженого загальними зборами акціонерів 02.07.2007 р., які, як зазначено в листі ВАТ "Оріхівський комбінат хлібопродуктів", свідчать про належне виконання розпорядження про усунення порушень чинного законодавства про цінні папери.
Проаналізувавши надану відповідачем нову редакцію Статуту, позивач дійшов висновку, що положення статуту, в редакції затвердженій загальними зборами від 02.07.2007 р., не відповідають вимогам чинного законодавства про цінні папери.
Таким чином, позивачем встановлено, що у визначений строк відповідачем не виконано вимог розпорядження.
На підставі цього порушена справа про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні відповідача за фактом ухилення від виконання Розпорядження.
Зазначена постанова направлялася на адресу відповідача супровідним листом з_ № 04/42/2321 від 12.11.2007 р., що підтверджується реєстром відправленої кореспондент: скріпленим відбитком календарного штемпелю відділення поштового зв'язку за 12.11.2007 р.
20.11.2007 р. було складено Акт № 288-ЗП про правопорушення на ринку цінних паперів, а саме ухилення від виконання Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 120-ЗП від 31.08.2007 р., відповідальність за яке передбачена абз. 5 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".
22.11.2007 р. начальником Запорізького територіального управління ДКЦПФР було винесено Постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якою було призначено дату розгляду справи на 04.12.2007 р.
На розгляд справи відповідач не з'явився, належних доказів приведення Статуту підприємства у відповідність до вимог чинного законодавства про цінні папери не надав.
На підставі викладеного позивач дійшов висновку, що ВАТ "Оріхівський комбінат хлібопродуктів" ухилилося від виконання Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 120-ЗП від 31.08.2007 р.
У зв’язку із цим, 04.12.2007 р. начальником Запорізького територіального управління ДКЦПФР, за результатами розгляду матеріалів стосовно правопорушення на ринку цінних паперів щодо ВАТ "Оріхівський комбінат хлібопродуктів", була прийнята Постанова про накладення санкції за порушення на ринку цінних паперів № 292-ЗП, якою до відповідача за ухилення від виконання розпорядження Запорізького територіального управління ДКЦПФР було накладено штраф у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850,00 грн.
Відповідно до ст.ст. 5, 6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку та її територіальні відділення на місцях.
Згідно ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" ДКЦПФР накладає на юридичних осіб штрафи за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпоряджень, рішень про усунення порушень щодо цінних паперів - у розмірі до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Штраф повинен бути сплачений правопорушником не пізніше як через 15 днів з дня отримання ним постанови, що передбачено п. 19.1 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій.
Відповідно до Постанови № 292-ЗП від 04.12.2007 р. відповідач зобов'язаний сплатити суму штрафу в розмірі 850,00 грн. на зазначений в Постанові рахунок в добровільному порядку протягом 15-ти днів, про що повідомити позивача.
Вказана Постанова про накладення санкції за порушення на ринку цінних паперів оскаржена відповідачем до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 65 від 31.01.2008 р. скарга ВАТ "Оріхівський комбінат хлібопродуктів" залишена без задоволення, а постанова №292-ЗП від 04.01.2007 р. без змін.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідач суму штрафу в добровільному порядку не сплатив, усунення порушення чинного законодавства на ринку цінних паперів не здійснив. Постанова про накладення санкції за порушення на ринку цінних паперів № 292-ЗП від 04.12.2007 р. є чинною, в судовому порядку відповідачем не оскаржена.
Відповідно до п 19.4 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, у випадку не сплати штрафу правопорушником у визначені строки, штраф стягується у судовому порядку.
Згідно з п. п. 6 п. 5 Положення про ДКЦПФР, затвердженого Указом Президента України від 14.02.1997 р. № 142/97, комісія, у т.ч. і її територіальні управління, мають право звертатися до суду та господарського суду з позовами у зв'язку з порушенням законодавства України про цінні папери.
Оскільки відповідач доказів виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 120-ЗП від 31.08.2007 р. або сплати штрафних санкцій суду не надав, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що штрафні санкції до відповідача застосовані правомірно.
Стосовно тверджень відповідача, що нова редакція Статуту ВАТ "Оріхівський комбінат хлібопродуктів", затверджена загальними зборами 02.07.2007 р., повністю відповідає вимогам чинного законодавства і свідчить про належне виконання розпорядження слід зазначити наступне.
Відповідно до ст. 154 ЦК України установчим документом акціонерного товариства є його статут.
Відповідно до ч.2 ст. 162 ЦК України аудиторська перевірка діяльності акціонерного товариства, у тому числі такого, що не зобов'язане публікувати для загального відома документи, має бути проведена у будь-який час на вимогу акціонерів, які разом володіють не менш як десятьма відсотками акцій. Порядок проведення аудиторських перевірок діяльності акціонерного товариства встановлюється статутом товариства і законом.
Тобто, нормами Цивільного кодексу України передбачена обов'язковість внесення до статуту відомостей щодо порядку проведення аудиторських перевірок діяльності акціонерного товариства та порядку одержання учасника ми товариства інформації про діяльність товариства.
Тому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відсутність такої інформації в статуї акціонерного товариства порушує права акціонерів, що надані їм законом на проведення аудиторських перевірок діяльності товариства та на отримання інформації про діяльність товариства.
Твердження відповідача, відносно того, що відповідно до ст. 8 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи, отже юридична особа не може бути притягнута до відповідальності за невиконання розпорядження про внесення змін до статуту товариства є безпідставним, оскільки відповідно до листа Вищого адміністративного суду України № 05-2/368 від 02.11.1999 р., з наступними змінами та доповненнями, ДКЦПФР вправі вимагати від акціонерного товариства як емітента приведення його статуту у відповідність до вимог чинного законодавства за умови, що ці порушення пов'язані із сферою обігу цінних паперів та їх похідних.
У відповідності до положень Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" емітент - це юридична особа, Автономна республіка Крим або міські ради, а також держава в особі уповноважених нею органів державної влади, яка від свого імені розміщує емісійні цінні папери та бере на себе зобов'язання щодо них перед їх власниками.
Таким чином, колегія суддів вважає, що відповідач у справі є належним суб'єктом відповідальності за правопорушення на ринку цінних паперів у вигляді ухилення від виконання.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а постанова господарського суду є законною та обґрунтованою, тому скасуванню не підлягає.
Керуючись ст. ст.195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів, -
У х в а л и л а :
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства Оріхівський комбінат хлібопродуктівна постанову господарського суду Запорізької області від 22.05.2008 року у справі №4/149/08-АП залишити без задоволення.
Постанову господарського суду Запорізької області від 22.05.2008 року у справі №4/149/08-АП –без змін.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та підлягає оскарженню відповідно до ст. 212 КАС України.
Ухвалу виготовлено у повному обсязі 22.07. 2009 року
Головуючий суддя: Н.А. Бишевська
Судді: І.Ю. Добродняк
А.О. Коршун