Справа № 363/3284/13-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 жовтня 2013 року Вишгородський районний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Підкурганного В.В.
при секретарі Грищенко К.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вишгороді Київської області цивільну справу за позовом Органу опіки та піклування Гаврилівської сільської ради до ОСОБА_1, третя особа Служба у справах дітей Вишгородської районної державної адміністрації в інтересах малолітніх ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав,
ВСТАНОВИВ:
19 серпня 2013 року Орган опіки та піклування Гаврилівської сільської ради звернувся до суду із позовом у якому просив позбавити ОСОБА_1 батьківських прав щодо її дітей ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4.
Свої вимоги обґрунтовував тим, що ОСОБА_4 проживає в с. Тарасовщина Вишгородського району Київської області. Від громадянського шлюбу з відповідачкою має двох неповнолітніх дітей ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4. З травня 2011 року діти проживають разом з батьком. Відповідачка разом з дітьми не проживає, життям дітей не цікавиться, участі в їх вихованні не приймає, веде аморальний спосіб життя, дітей не відвідує та злісно ухиляється від виконання своїх обов'язків.
В судовому засіданні представники позивача заявлений позов підтримали та просили про його задоволення.
Відповідачка у судове засідання не прибула. Про день, час розгляду справи повідомлялася у встановленому законом порядку, причини неявки суду не відомі. Заперечення (пояснення) щодо заявлених позовних вимог від відповідача на адресу суду не надходили.
Відповідно до частини 4 статті 169 ЦПК України, у разі повторної неявки у судове засідання відповідача повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних в ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Відповідно до статті 224 ЦПК України, зокрема, у разі неявки у судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло зави про розгляд справи за його відсутності, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Представник третьої особи у судове засідання не прибула, про день та час розгляду справи була повідомлена належним чином, надала суду заяву в якій позов підтримала та просила судовий розгляд справи проводити за її відсутності.
За таких обставин, з урахуванням думки представників позивача, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача та представника третьої особи, на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши письмові матеріали справи, дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_7 народилася ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про народження від 18 вересня 2009 року, серії НОМЕР_1, актовий запис за № 28 (а.с. 9).
ІНФОРМАЦІЯ_8 народився ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про народження від 30 липня 2008 року, серії НОМЕР_2, актовий запис за № 20 (а.с. 10).
Відповідно до свідоцтв про народження батьками ОСОБА_3 та ОСОБА_2 є ОСОБА_4 та ОСОБА_1.
З довідки від 2 серпня 2013 року № 493 вбачається, що ОСОБА_3 та ОСОБА_2 проживають разом з батьком за адресою АДРЕСА_1 (а.с. 11).
Відповідно до довідок виданих завідуючою ДНЗ «Веселка» від 7 лютого 2013 року № 15, 16 ОСОБА_3 та ОСОБА_2 відвідують Гаврилівський ДНЗЯС КТ «Веселка» (а.с. 14).
Рішенням виконавчого комітету Гаврилівської сільської ради від 15 липня 2013 року № 29 вирішено доцільним позбавити ОСОБА_1 батьківських прав щодо її малолітніх дітей ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 4).
Рішенням Вишгородського районного суду Київської області від 12 вересня 2007 року, яке набрало законної сили, ОСОБА_1 позбавлення батьківських прав відносно її дітей ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5, ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с. 13).
З характеристики виданої головою Литвинівської сільської ради вбачається, що ОСОБА_1 проживає на території Литвинівської сільської ради в с. Миколаївка з 2000 року. Своїх двох малолітніх дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_2 віддала на виховання батьку, ще двоє дітей у неї було вилучено та віддано на усиновлення. Відносно сина ОСОБА_6 ОСОБА_1 позбавлена батьківських прав і дитина перебуває в дитячому будинку «Любисток». Крім того, 29 червня 2013 року остання народила ще одну дитину ОСОБА_7
За час проживання на території сільської ради ОСОБА_1 зарекомендувала себе з негативної сторони. Постійно зловживала алкогольними напоями, веде антигромадський спосіб життя. Вихованням та утриманням дітей не займається (а.с. 15).
З огляду на встановлені обставини судом зазначається наступне.
Відповідно до статті 1 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до частини 1 статті 3 ЦПК кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до статті 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим.
Так, законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до статті 150 СК України батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини.
У відповідності до статті 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один із батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я або навчальний заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Відповідно статті 164 СК України підставою позбавлення батьківських прав, наряду з іншими, є: ухилення від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини, та якщо батьки є хронічними алкоголіками або наркоманами.
Відповідно до пункту 16 Пленуму Верховного суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» № 3 від 30.03.2007 року, особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених статтею 164 СК України. Ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкується з дитиною в повному обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками.
Відповідно до частини 4 статті 167 СК України якщо дитина не може бути передана другому з батьків, переважне право перед іншими особами на передання їм дитини мають, за їхньою заявою, баба та дід, повнолітні брати та сестри, інші родичі дитини, мачуха, вітчим.
Враховуючи те, що відповідачка не виконує покладених на неї законом обов'язків щодо виховання та утримання дітей. Вихованням дітей та їх матеріальним утриманням не займається, не цікавиться її життям, не дбає про її фізичний та психічний розвиток, байдуже ставиться до їх проблем, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 209-215 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
позов Органу опіки та піклування Гаврилівської сільської ради до ОСОБА_1, третя особа Служба у справах дітей Вишгородської районної державної адміністрації в інтересах малолітніх ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав - задовольнити.
Позбавити ОСОБА_1 батьківських прав, відносно її дітей ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4.
Заочне рішення може бути переглянуте Вишгородським районним судом Київської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 10 днів з дня отримання його копії.
Заочне рішення набирає законної сили відповідно до загального порядку, встановленого ЦПК України.
Суддя
- Номер: 2-во/363/6/19
- Опис:
- Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
- Номер справи: 363/3284/13-ц
- Суд: Вишгородський районний суд Київської області
- Суддя: Підкурганний В.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 30.01.2019
- Дата етапу: 13.02.2019
- Номер: 2/363/1514/13
- Опис: про позбавлення батьківських прав
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 363/3284/13-ц
- Суд: Вишгородський районний суд Київської області
- Суддя: Підкурганний В.В.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.08.2013
- Дата етапу: 16.10.2013