Справа № 2- 628/09
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
заочне
2 жовтня 2009 року Жовтневий районний суд Миколаївської області у складі: головуючої судді – Семенової Л.М.,
при секретарі - Долінській І.С.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Миколаєві цивільну справу за позовом відкритого акціонерного товариства енергопостачальної компанії "Миколаївобленерго" в особі філії ВАТ ЕК "Миколаївобленерго" Жовтневого району до ОСОБА_1 про відшкодування збитків,
В С Т А Н О В И В:
30 березня 2009 року позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача ОСОБА_1 – 3 218 грн. 33 коп. збитків, завданих позаобліковим споживанням електроенергії та судових витрат.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що відповідач є споживачем електричної енергії, яку постачає ВАТ ЕК "Миколаївобленерго", підрозділом якого є філія Жовтневого району. 03.04.2008 року під час проведення перевірки електроустановки позивача по дотриманню вимог Правил користування електроенергією для населення, затверджених поставною Кабінету Міністрів України № 1357 від 26 липня 1999 року, представниками філії було виявлено порушення п. 42,48 вищезазначених Правил, а саме самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі поза приладом обліку електричної енергії шляхом накиду дротів на лінію електропередачі. Таким чином спожита електроенергія не повною мірою враховувалася і відповідно не сплачувалася. За даними порушеннями представниками позивача складений акт № Я 1532 від 03.04.2008 року, який був підписаний відповідачем без зауважень і остання була запрошена на засідання комісії для розгляду даного акту. 09.04.2008 року відповідач на засідання комісії не з'явилася і 09.02.2009 року комісією проведено засідання без неї. Згідно п. 53 вищезазначених Правил і Методики обчислення розміру відшкодування збитків, комісією визначений розмір збитків з урахуванням останньої перевірки за 182 дня і становить 1873 грн. 87 коп., який був направлений відповідачу.
Оскільки в добровільному порядку відповідачем завдані позивачу збитки не сплачені, тому останній вимушений звернутися до суду.
Позивач до суду не з,явився, направив заяву про слухання справи у його відсутність, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з’явилася, про причини неявки не повідомила, будучи своєчасно і належним чином повідомленою про час і місце розгляду справи.
Відповідно до довідки до акту і особистого рахунку, судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 є споживачем електроенергії через приєднану електромережу, постачання якої в її будинок здійснює позивач (а.с. 7, 8).
03.04.2008 року представниками позивача встановлений факт порушення споживачем п. 42, 48 Правил користування електроенергією для населення і умов Договору, а саме самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі поза приладом обліку електричної енергії шляхом накиду дротів на лінію електропередачі, що підтверджується складеним актом № Я 1532, який підписаний споживачем. Відповідач був запрошений по розгляду акту на комісію 09.04.2008 року (а.с.7).
09.02.2009 року на засіданні комісії з розгляду акту, проведеного без участі відповідача, встановлений відповідно Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 4 травня 2006 року № 562 (далі - Методика) розмір заподіяних збитків в сумі 1873 грн. 87 коп. за 182 дня - дати останньої технічної перевірки електроустановок (а.с.10-11).
Відповідно до повідомлення відправленого позивачем відповідачу, остання попереджена про необхідність сплати заподіяних збитків (а.с.20), однак на час вирішення справи в добровільному порядку кошти за без облікове споживання електроенергії не сплатила.
Відносини з приводу постачання фізичних осіб електричною енергією регулюються ст. 714 ЦК України, ст. ст. 24-27 Закону України "Про електроенергетику", Правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року № 1357 (далі Правила) та Методикою.
Таким чином судом встановлено, що відповідач є споживачем електричної енергії, що здійснюється позивачем на підставі договору про користування електроенергією.
Підключення електроенергії за заявою наймача (власника квартири, будинку) і відкриття особового рахунку, слід вважати фактичним укладенням договору на умовах, передбачених Законом України "Про електроенергетику", тобто між сторонами виникли договірні відносини.
Виходячи з положень ст. ст. 6, 626 - 631, 526 ЦК України укладений договір є обов'язковим для належного виконання сторонами, відповідно до його умов, вимог ЦК України та інших актів цивільного законодавства.
Згідно зі ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Ч. 4 ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" передбачається, що споживач електроенергії несе відповідальність згідно із законодавством за порушення умов договору та правил користування електроенергією, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 53 правил розмір збитків, завданих електропостачальникові порушеннями правил користування електроенергією, розраховується за добовою величиною розрахункового споживання електроенергії та за кількості днів з дня останнього контрольного зняття представником електропостачальника показань чи технічної перевірки приладу обліку, до моменту усунення порушення за тарифами, які діяли у розрахунковий період. Розмір відшкодування збитків згідно Правил, обчислюється за Методикою, затвердженою постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 4 травня 2006 року № 562.
Оскільки відповідно до наданого розрахунку розмір завданих збитків в сумі 1873 грн. 87 коп. проведений позивачем на підставі п. 3 Методики за 182 дні - з дати останньої технічної перевірки і виходячи з добової величини розрахункового споживання, та відповідачем завдані збитки не відшкодовані, то за таких обставин, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
На підставі ст. 88 ЦПК України з відповідача також підлягає стягненню на користь позивача понесені судові витрати по справі в розмірі 51 грн. судового збору і 30 грн. витрат на інформаційно - технічне забезпечення розгляду справи.
Керуючись ст.ст.213, 215,226 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов відкритого акціонерного товариства енергопостачальної компанії "Миколаївобленерго" в особі філії ВАТ ЕК "Миколаївобленерго" задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь філії ВАТ ЕК "Миколаївобленерго" (р/р № 260333011349.02 у ВАТ "Ощадний Банк України, МФО 326461 код ЄДРПОУ 25713066) збитки в розмірі 1873 грн. 87 коп., а також судовий збір по справі в розмірі 51 (п'ятидесяті однієї) грн. і 30 (тридцяти) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 10 днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку до апеляційного суду Миколаївської області через Жовтневий районний суд Миколаївської області шляхом подання в 10 - денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги або шляхом подання в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.
Суддя Л.М. Семенова