ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 год. 51 хв.м. ПолтаваСправа № 2а-47014/09/1670
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Клочка К.І.,
при секретарі – Міщенко Р.В.,
за участю:
представника позивача – Попова В.Б.,
представника відповідача – Мороз С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Кременчуці до Товариства з обмеженою відповідальністю "Стел" про скасування акту, -
В С Т А Н О В И В:
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Кременчуці (надалі - позивач) звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Стел"(надалі – відповідач, ТОВ «Стел») про скасування акту за формою Н-5 від 04.09.2009 розслідування нещасного випадку, що стався 22.08.2009 та акту за формою Н-1 про нещасний випадок, пов’язаний з виробництвом, який було складено 05.09.2009 на Товаристві з обмеженою відповідальністю «Стел» на ОСОБА_1. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що нещасний випадок не пов’язаний з виробництвом і стався у вихідний день.
Представник позивача у судовому засіданні вимоги позовної заяви підтримав, просив їх задовольнити.
Представник відповідача заперечив проти позовних вимог, але просив скасувати акт з інших підстав.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
12 серпня 2009 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Стел» направило своїх працівників у відрядження до м. Южне Одеської області для теплоізоляції резервуарів.
До числа відряджених працівників увійшов ізолювальник з термоізоляції ОСОБА_1.
22 серпня 2009 року, в суботу – вихідний день, ОСОБА_1 приїхав з працівниками ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на автомобілі ВАЗ 2101 Д/Н НОМЕР_1, до інструментального приміщення ТОВ «Стел», яке знаходиться за територією Товариства з обмеженою відповідальністю «Дельта Вілмар СНД» (надалі – ТОВ «Дельта Вілмар СНД»). ОСОБА_1 вирішили взяти кабель, щоб зробити переноску для користування в приміщенні, де вони проживали. Кабель знаходився на даху інструментального приміщення. Для того, щоб узяти зазначений кабель ОСОБА_1 взяв металеві стійки від риштувань, які лежали біля приміщення. Приставивши стійку до стінки інструментального приміщення під кутом та взявшись руками за дах, почав підніматись на дах. В цей момент стійка не втрималась і ОСОБА_1 впав на землю, внаслідок чого був травмований. ОСОБА_3 викликав швидку медичну допомогу, яка госпіталізувала ОСОБА_1 до обласної клінічної лікарні м. Одеси. У результаті падіння ОСОБА_1 отримав: «Открытую черепно-мозговую травму, линейный перелом височной, затылочной костей с переходом на основание, ушиб-компрессию головного мозга тяжелой степени тяжести, эпидуральную гематому теменной области слева, подапоневрологическую гематому, ушиб-ссадину мягких тканей височной области слева, ушиб левого плечевого, правого голеностопного суставов».
Порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 року №1112 (надалі – порядок №1112) визначає процедуру проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій, що сталися на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності, виду економічної діяльності або в їх філіях, представництвах, інших відокремлених підрозділах чи у фізичних осіб - підприємців, які відповідно до законодавства використовують найману працю (далі - підприємство), а також тих, що сталися з особами, які забезпечують себе роботою самостійно, за умови добровільної сплати ними внесків на державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання (далі - особи, які забезпечують себе роботою самостійно).
Дія цього Порядку поширюється на власників підприємств або уповноважені ними органи (надалі - роботодавці).
Відповідно до пункту 7 Порядку №1112, розслідування проводиться у разі одержання працівником поранення, травми, у тому числі внаслідок тілесних ушкоджень, заподіяних іншою особою, гострого професійного захворювання і гострого професійного та інших отруєнь, одержання теплового удару, опіку, обмороження, у разі утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, одержання інших ушкоджень внаслідок аварії, пожежі, стихійного лиха (землетруси, зсуви, повені, урагани тощо), контакту з представниками тваринного і рослинного світу, що призвели до втрати працівником працездатності на один робочий день чи більше або до необхідності переведення його на іншу (легшу) роботу не менш як на один робочий день, у разі зникнення працівника під час виконання ним трудових обов'язків, а також у разі смерті працівника на підприємстві (далі - нещасні випадки).
Згідно із пунктом 10 Порядку, роботодавець, одержавши повідомлення про нещасний випадок (крім випадків, передбачених пунктом 41 цього Порядку), зобов'язаний негайно з використанням засобів зв'язку про нещасний випадок робочий орган виконавчої дирекції Фонду за місцезнаходженням підприємства за встановленою Фондом формою та підприємство, де працює потерпілий, - якщо потерпілий є працівником іншого підприємства і утворити наказом комісію з розслідування нещасного випадку (далі - комісія) у складі не менше ніж три особи та організувати розслідування.
У відповідності до пункту 13 Порядку №1112 протягом трьох діб комісія зобов'язана, у випадку якщо нещасний випадок виявиться непов'язаним з виробництвом, скласти акт розслідування нещасного випадку за формою Н-5 згідно з додатком 2 у трьох примірниках (далі - акт форми Н-5), а також акт про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом, за формою Н-1 згідно з додатком 3 у шести примірниках (далі - акт форми Н-1), якщо цей нещасний випадок визнано таким, що пов'язаний з виробництвом, або акт про нещасний випадок, не пов'язаний з виробництвом, за формою НПВ згідно з додатком 4, якщо цей нещасний випадок визнано таким, що не пов'язаний з виробництвом (далі - акт форми НПВ), і передати їх на затвердження роботодавцю.
Акти форми Н-5 і форми Н-1 (або форми НПВ) підписуються головою і всіма членами комісії. У разі незгоди із змістом зазначених актів член комісії письмово викладає свою окрему думку, яка додається до акта форми Н-5 і є його невід'ємною частиною, про що робиться запис в акті форми Н-5.
На підставі вищезазначеного, наказом директора ТОВ «Стел» №5 від 02.09.2009 по ТОВ «Стел» для розслідування даного випадку створено комісію, яка 04.09.2009 провела розслідування.
Відповідно до висновку комісії нещасний випадок, який стався з ОСОБА_1 у м. Южне Одеської області є нещасним випадком, пов’язаним з виробництвом.
Так, відповідачем складено акт №1 за формою Н-1 про нещасний випадок, пов’язаний з виробництвом.
В розслідуванні нещасного випадку брав участь представник відділення виконавчої дирекції Фонду, який не погодився зі складеними актами і надав комісії окрему думку, зазначивши, що даний нещасний випадок не підпадає під дію пункту 14, а відноситься до пункту 18 Порядку №1112, так як ОСОБА_1 на момент отримання травми не виконував трудові обов’язки, а також не виконував завдань в інтересах підприємства, яке згідно режиму роботи в цей день не працювало, та згідно переліку обставин даний нещасний випадок є не пов’язаним з виробництвом і не підпадає під страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві. На думку представника Фонду у даному випадку повинно бути складено акт за формою НПВ.
Позивач вважає, що оспорюваний акт підлягає скасуванню оскільки 22 серпня 2009 року. В день, коли ОСОБА_1 отримав травму - субота, яка є вихідним днем згідно графіку роботи підприємства.
Як встановлено в судовому засіданні 28 липня 2009 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Бікор» (надалі - ТОВ «Бікор») та Товариством з обмеженою відповідальністю «Стел» укладено договір підряду №28/07-09.
За умовами зазначеного договору ТОВ «Бікор» доручив, а ТОВ «Стел» зобов’язався виконати своїми силами на власний ризик роботи по термоізоляції резервуарів №№306, 307, 308 об’ємом 4 500 м3 кожний на об’єкті ТОВ «Дельта Вилмар СНГ».
Згідно до пояснень, які давав під час розслідування нещасного випадку начальник дільниці ТОВ «Стел» Трофименко Ю.В., який перебував у відрядженні разом із ОСОБА_1, 22.08.2009 роботи на ТОВ «Дельта Вилмар СНГ» не проводилася. Ніяких письмових чи усних розпоряджень про перебування на робочому місці працівники дільниці не отримували.
Листом ТОВ «Бікор» від 27.08.2009 (вих. №389), який мається в матеріалах справи, повідомлено, що відповідно до договору №28/07-09 від 28.07.2009 доступ працівників до об’єкту для виконання робіт по термоізоляції резервуарів №306, 307, 308 об’ємом 4500 м3 в резервуарному парку №2 ТОВ «Дельта Вилмар СНГ», проводились з 7.00 до 20.00 щоденно, крім вихідних та святкових днів.
Згідно копії довідки ТОВ «Дельта Вилмар СНГ» від 25.08.2009 (вих. №2394), яка мається в матеріалах справи, з 22.08.2009 по 23.08.2009 на території будівельної дільниці роботи не проводились.
За викладених обставин суд вважає, що висновки розслідування нещасного випадку, що стався 22.08.2009 є помилковими, а Акти за формою Н - 5 від 04.09.2009 та за формою Н - 1 від 05.09.2009 не відповідають вимогам Порядку №1112 та підлягають скасуванню.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
,
Зважаючи на вищевикладене, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Кременчуці до Товариства з обмеженою відповідальністю "Стел" задовольнити.
Скасувати акт за формою Н - 5 від 04.09.2009 року розслідування нещасного випадку, що стався 22.08.2009 року в товаристві з обмеженою відповідальністю "Стел".
Скасувати акт за формою Н - 1 про нещасний випадок, пов’язаний з виробництвом, який було складено 05.09.2009 року в товаристві з обмеженою відповідальністю "Стел" відносно ОСОБА_1.
Копію постанови направити сторонам.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний термін з дня складання постанови в повному обсязі та подачі апеляційної скарги у 20-денний термін після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 08 грудня 2009 року.
Суддя К.І. Клочко