Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 грудня 2009 р. справа № 2а-17949/09/0570
час прийняття постанови: 16-10
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Чучка В.М.
при секретарі Каморнікові Д.Ю.
за участю: представника позивача – Саркісова О.В. (ТОВ «Оптово-роздрібний плодовоовочевий комбінат», довіреність від 05.10.2009 року), відповідача – ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Оптово-роздрібний плодово-овочевий комбінат» до державного реєстратора ОСОБА_2 про визнання протиправними та незаконними дій та зобов’язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Оптово-роздрібний плодово-овочевий комбінат» (далі – позивач, ТОВ) звернувся з адміністративним позовом про визнання протиправними та незаконними відмови державного реєстратора ОСОБА_2 (надалі – Державний реєстратор, відповідач) від 06 серпня та 07 вересня 2009 року у проведенні реєстраційних дій відносно зміни відомостей Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб – підприємців про ТОВ «Оптово-роздрібний плодово-овочевий комбінат», та зобов’язання відповідача виконати певні дії, а саме виконати реєстраційну дію з реєстрації змін до установчих документів (статуту) ТОВ «Оптово-роздрібний плодово-овочевий комбінат».
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач двічі звертався до відповідача: 06.08.2009 року та 03.09.2009 року з документами щодо внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб – підприємців (в подальшому – ЄДР) в частині відомостей про юридичну особу – ТОВ, у зв’язку з вибуттям одного з учасників товариства і зміною відомостей про особу, яка залишилися учасником товариства в частині місця його проживання і які не тягнуть за собою змін до установчих документів товариства, проте відповідачем відмовлено у вчиненні наведених реєстраційних дій без зазначення у чому саме полягає невідповідність поданих документів чинному законодавству та без відповідних посилань на приписи законодавства. На думку позивача вказані дії державного реєстратора порушують норми Законів України «Про державну службу» та «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», а тому заявник просить визнати їх у судовому поряду незаконними, та зобов'язати реєстратора вчинити необхідні реєстраційні дії.
Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Відповідачем позову не визнано, в матеріалах справи наявні заперечення, у яких зазначено про безпідставність заявлених позовних вимог. Заперечення обґрунтовані тим, що надані ТОВ документи не відповідали вимогам Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців», оскільки:
- у зверненні від 06.08.2009 року: підпис заявника на реєстраційній картці не був посвідчений нотаріально, та замість квитанції на 51 грн. позивачем прикладено дві квитанції по 51 грн. кожна,
- у зверненні від 03.09.2009 року: при перевірці документів позивача було встановлено невідповідність інформації, внесеної у реєстраційну картку, відомостям, зазначеним у статуті в новій редакції в частині розподілу статутного капіталу товариства та складу засновників, у звязку з чим дії реєстратора з відмови є законними, а тому відсутні правові підстави для задоволення позову.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Оптово-роздрібний плодовоовочевий комбінат» є юридичною особою за законодавством України, статут в новій редакції затверджений протоколом загальних зборів учасників товариства № 5 від 23.11.2005 року, та зареєстрований Державним реєстратором 25.11.2005 року, номер запису 12531050004000004; ідентифікаційний код юридичної особи - 32880626, реєстраційний номер за ЄДР 10002887388, що підтверджується витягом та довідкою з Єдиного Державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців станом на 27.11.2009 року.
На підставі протоколу № 2 загальних зборів учасників ТОВ від 17.10.2008 року зі складу учасників даного товариства за власним бажанням виведений фізична особа - громадянин України ОСОБА_3, частка якого залишена нерозподіленою; змінене місце прописки (реєстрації) іншого учасника товариства – ОСОБА_4; затверджена та підписана нома редакція статуту товариства.
З наданого статуту, що затведжений вказаним вище протоколом учасників слідує, що учасником товариства є фізична особа – громадянин України ОСОБА_4 (розділ 2), при цьому згідно п. 5.2 розділу 5 статуту частка учасника (вказаного громадянина) у статутному капіталі товариства становить 50 відсотків капіталу, а інша частка капіталу також у розмірі 50 відсотків, є нерозподіленою між учасниками.
06.08.2009 року позивач звернувся до Державного реєстратора з документами відповідно до опису від 06.08.2009 року (реєстраційна картка; рішення про внесення змін до установчих документів; статут; нова редакція установчих документів у двох примірниках; копія квитанції, видана банком; нотаріально засвідчена копія заяви фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників); опис вкладення) щодо проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи».
У відповідності до повідомлення від 06.08.2009 року № 3 про залишення документів без розгляду, Державний реєстратор повідомив позивача що подані документи залишаються без розгляду на підставі:
1. Документи не відповідають вимогам частини 2 статті 8;
2. Документи не відповідають вимогам частини 5 статті 10.
З пояснень представника позивача (що також підтверджується поясненнями відповідача) слідує, що у поданих реєстратору документах справжність підпису заявника на реєстраційній картці не була нотаріально засвідченою (оскільки документи були направлені позивачем поштою). При цьому та замість квитанції про сплату 51 грн. в поданих позивачем документах містилися дві квитанції про сплату 51 грн. кожна, датовані 13.07.2009 року.
03.09.2009 року позивач повторно звернувся до Державного реєстратора з наступними документами відповідно до опису від 03.09.2009 року, зокрема: реєстраційна картка; рішення про внесення змін до установчих документів; статут; нова редакція установчих документів у двох примірниках; копія платіжного доручення, виданого банком; нотаріально засвідчена копія заяви фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників); документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи. Дані документи подані представником ТОВ (повіреним) відповідно до довіреності від 02.07.2009 року.
Згідно повідомленню державного реєстратора від 07.09.2009 року № 4 про залишення документів без розгляду, Державний реєстратор повідомив позивача про відмову у проведенні реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи» у зв'язку з невідповідністю відомостей, які вказані в реєстраційній картці відомостям, які зазначені у документах, що подані для проведення реєстрації.
Відмова реєстратором мотивована тим, що у наданій позивачем реєстраційній картці на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи запис про включення до складу засновників юридичної особи – ТОВ «Оптово-роздрібний плодовоовочевий комбінат», без визначення розміру часток учасників, що не відповідає положенням поданого на реєстрацію статуту підприємства, затвердженого протоколом загальних зборів учасників від 17.10.2008 року № 2.
Відповідно до реєстраційної картки на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи (форма № 3) від 03.09.2009 року, на сторінці 2 (другий):
- у графі «Повне найменування (відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію) або прізвище, ім'я, по батькові засновника» позивачем зазначено: «ОСОБА_4»;
- у графі «Повне найменування (відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію) або прізвище, ім'я, по батькові засновника» позивачем зазначено: «товариство з обмеженою відповідальністю «Оптово-роздрібний плодововочевий комбінат», а графа (на цій же сторінці) «Розмір внеску до статутного фонду (грн.)» не заповнена.
Так, у відповідності до преамбули Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» (надалі – Закон про реєстрацію) цей Закон регулює відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб — підприємців; дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб — підприємців (ст. 3 цього ж Закону).
За ст. 4 вказаного Закону державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців – це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
При цьому Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців з Єдиного державного реєстру; реєстр ведеться на електронних носіях відповідно до державних стандартів, що забезпечують його сумісність і взаємодію з іншими інформаційними системами та мережами, що складають інформаційний ресурс держави (ст. 16 Закону про реєстрацію).
Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає в тому числі: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці (яка є документом встановленого зразка, який підтверджує волевиявлення особи щодо внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру – ч.1 ст. 1 Закону про реєстрацію); перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу. При цьому зміни до установчих документів юридичної особи підлягають обов’язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Згідно з положеннями ст. 6 Закону про реєстрацію Державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці в тому числі: проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців; проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб; здійснює інші дії, передбачені цим Законом.
Приписами ст. 8 вказаного вище Закону встановлені вимоги до документів, що подаються державному реєстратору. Відповідно до цих вимог такі документи, в тому числі: повинні бути викладені державною мовою; реєстраційна картка заповнюється машинодруком або від руки друкованими літерами, якщо документи надсилаються державному реєстратору рекомендованим листом, справжність підпису заявника на реєстраційній картці (заяві, повідомленні) повинна бути нотаріально засвідчена; установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом; установчі документи юридичної особи, а також зміни до них, викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками) або уповноваженими особами; справжність підписів засновників (учасників) або уповноважених осіб на установчих документах повинні бути нотаріально засвідчені, а засновницькі договори — нотаріально посвідчені.
Статтею 10 вказаного вище Закону за проведення державної реєстрації особи та змін до установчих документів справляється у таких розмірах: за проведення державної реєстрації юридичної особи – 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 грн.); за проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи – 51 грн. (тридцять відсотків реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи). Документом, що підтверджує внесення реєстраційного збору, є копія квитанції, виданої банком, або копія платіжного доручення з відміткою банку.
Порядок проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи встановлений ст. 29 Закону про реєстрацію, особливості якого полягають в наступному.
Для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) в тому числі заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, та інші. У разі внесення змін до установчих документів, які пов’язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім вказаних документів, додатково подається або копія рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників), завірена в установленому порядку, або нотаріально засвідчена копія заяви фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників), або нотаріально засвідчена копія документа про перехід чи передання частки учасника у статутному капіталі товариства, або нотаріально посвідчений договір про такий перехід чи передання. Якщо такі документи подаються іншим представником юридичної особи, державному реєстратору додатково пред’являється паспорт та надається документ або нотаріально засвідчена копія документа, що засвідчує повноваження представника.
Державний реєстратор має право залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, зокрема якщо: документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою, п’ятою та сьомою статті 8, частиною п’ятою статті 10 та частиною двадцять першою статті 22 цього Закону; документи подано особою, яка не має на це повноважень.
Проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи здійснюється за процедурами, передбаченими частинами першою — п’ятою статті 25 та частинами другою-третьою статті 27 цього Закону для проведення державної реєстрації юридичної особи, тобто реєстратор зобовязаний перевірити подані документи на предмет їх відповідності цьому Закону, а також відомостям, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи.
Приймаючи до уваги наведені норми Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців», пояснення сторін та наявні письмові докази, зокрема: надані позивачем відповідачу відповідно до опису від 06.08.2009 року документи (реєстраційна картка; рішення про внесення змін до установчих документів; статут; нова редакція установчих документів у двох примірниках; копія квитанції, видана банком; нотаріально засвідчена копія заяви фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників); опис вкладення) та повідомлення державного реєстратора від 06.08.2009 року № 3 про залишення документів без розгляду, суд дійшов до висновку про правомірність дій реєстратора у зв'язку з тим, що подані документи не відповідали вимогам ч. 2 ст. 8 та ч. 5 ст. 10 вказаного Закону, оскільки справжність підпису заявника на реєстраційній картці не була нотаріально засвідченою (що також підтверджене представником позивача у судовому засіданні), та замість квитанції про сплату 51 грн. в поданих позивачем документах містилися дві квитанції про сплату 51 грн. кожна.
Таким чином, акт реєстратора від 06.08.2009 року № 3 про залишення документів без розгляду та дії вказаного суб'єкта владних повноважень повністю узгоджуються з вимогами Закону про реєстрацію, оскільки імперативні норми вказаного Закону покладають на реєстратора обов'язок щодо формального підходу до поданих на реєстрацію документів, а положення статей цього ж Закону, втому числі повноваження Державного реєстратора, не підлягають розширеному тлумаченню.
Відносно документів, поданих реєстратору позивачем відповідно до опису від 03.09.2009 року (реєстраційна картка; рішення про внесення змін до установчих документів; статут; нова редакція установчих документів у двох примірниках; копія платіжного доручення, виданого банком; нотаріально засвідчена копія заяви фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників); документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи) та повідомлення державного реєстратора від 07.09.2009 року № 4 про залишення документів без розгляду, суд зазначає наступне.
Згідно зі ст. 7 Закону про реєстрацію спеціально уповноваженим органом з питань державної реєстрації є центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері підприємництва, який в тому числі затверджує форми реєстраційних карток, довідки, витягу та виписки з Єдиного державного реєстру.
Форми реєстраційних карток затверджені наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 20.04.2007 року № 54 «Про затвердження форм реєстраційних карток», яке зареєстрованогов Міністерстві юстиції України 03.05.2007 року за № 447/13714. Цим наказом в тому числі затверджена форма реєстраційної картки на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи (Форма № 3).
За ч. 1 ст. 25, ч. 1 ст. 27, ч. 13 ст. 29 Закону України про реєстрацію, вказаним вище наказом, всі графи вказаної картки повинні бути заповнені у відповідності до документів, що подані для реєстрації, в даному випадку – це статут ТОВ в новій редакції, затверджений протоколом загальних зборів учасників від 17.10.2008 року № 2.
При цьому за положеннями вказаного статуту учасником товариства є фізична особа – громадянин України ОСОБА_4, частка якого становить 50 відсотків капіталу, а інша частка капіталу також у розмірі 50 відсотків, є нерозподіленою між учасниками, а в поданій реєстратору реєстраційній картці (форма № 3) від 03.09.2009 року у якості засновників вказані: ОСОБА_4 та товариство з обмеженою відповідальністю «Оптово-роздрібний плодововочевий комбінат» (без визначення частки у статутному капіталі), яке відповідно до статуту в новій редакції не є засновником ТОВ.
З огляду на наведен слідує, що інформація, зазначена позивачем у реєстраційній картці, не відповідає розділу 2 та п. 5.2 розділу 5 статуту ТОВ в новій редакції, затвердженого протоколом загальних зборів учасників від 17.10.2008 року № 2, чим порушені приписи абз. 2 ч. 1 ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців», а тому акт реєстратора від 07.09.2009 року № 4 про залишення документів без розгляду, та дії останнього узгоджуться з приписами 19 Конституції України, ст.ст. 8, 25, 27, 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» та наказу Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 20.04.2007 року № 54.
Судом не приймаються доводи представника позивача про порушення відповідачем норм Законів України «Про державну службу» та «Про службу в органах місцевого самоврядування», оскільки ці обставини не знайшли підтвердження у ході судового розгляду справи.
На підставі ст. 19 Конституції органи державної влади повинні діяти виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. При цьому нормами ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності до приписів ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року № ETS N 005 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
Згідно приписів ч.ч. 1 та 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Принципами адміністративного судочинства в тому числі є верховенство права та законність (ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства). Статтею 159 цього ж Кодексу встановлено, що ухвалене судом рішення повинно бути законним і обґрунтованим, тобто ухваленим відповідно до норм законів та на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин.
Таким чином, на підставі норм законодавства та наявних у справі матеріалів суд вважає, що дії відповідача є правомірними, а право позивача не підлягає захисту у визначений ним спосіб, оскільки доказів, які б спростовували доводи відповідача, позивач суду не надав.
Оскільки у матеріалах справи відсутні документальні докази судових витрат відповідача, суд їх не компенсує.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «Оптово-роздрібний плодово-овочевий комбінат» до державного реєстратора ОСОБА_2 про визнання протиправними та незаконними дій та зобов’язання вчинити певні дії – відмовити повністю.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 09 грудня 2009 року.
Повний текст постанови виготовлений 14 грудня 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Чучко В.М.