Справа №2-2048/2009р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2009року
Фрунзенський районний суд м. Харкова, в складі судді Алфьорової Т.М.
при секретарі Савченко В.Ю. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справа за позовною заявою Комунального підприємства „ Виробничо – технологічне підприємство „Вода” до ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за послуги водопостачання,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач КП „ Виробничо – технологічне підприємство «Вода » звернувся до суду
з позовом про стягнення заборгованості за водопостачання, посилаючись на те, що відповідачі проживають за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1/17,кв. 55 і є їх абонентами, отримують і користуються послугами водопостачання, але протягом тривалого часу не проводять своєчасно оплату за надані послуги. Заборгованість склалась за період із 01.07.2007 р. по 28.02.2009 року у сумі 969,73 грн. Позивач повідомляв відповідачів про необхідність своєчасно оплатити їх послуги, але відповідачі не проводили оплату. Добровільно заборгованість до наступного часу не погасили.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю і дав пояснення як вказано вище, а також вказав, що нарахування по заборгованості за водопостачання були зроблені не за показниками приладу обліку води, а по кількості зареєстрованих у даній квартирі, так як відповідачі тривалий час, а саме з 2001 року не проводили перевірку приладу обліку холодної й гарячої води, хоча вона повинна бути проведена кожні три роки. Діяльність їх підприємства регулюється Статутом, де не передбачена така діяльність як перевірка те ремонт приладу обліку холодної й гарячої води. Згідно Постанови КМ України від 12.07.2005 року № 560 - витрати, пов'язані з виконанням даного виду робіт повинні бути враховані при формуванні тарифів на послуги зі змісту будинків. Відповідно до Постанови КМ України від 12.07.06 р. № 959 - роботи пов'язані з періодичною перевіркою квартирних приладів обліку, у тариф по централізованому водопостачанню не включені. Таким чином, КП " Вода" не має дохідної статті по даному пункту, а також не має ліцензії на проведення таких робіт. Акт по опломбуванню приладу по вказаної квартирі був складений 18.12.2000 року, де вказано, що прилади у яких минув строк Держперевірки до експлуатації не допускаються. Згідно Закону України « Про метрологію и метрологічну діяльність» та п. 15 Постанови КМ України № 630 – засоби вимірювальної техніки підлягають періодичній перевірці. Водолічильники , що не мають відповідного клейма Держпотребстандарта до експлуатації не допускаються. Крім цього, між їх організацією і відповідачами не укладався договір про надання послуг по перевірці або ремонту пристроїв.
Відповідачка ОСОБА_2 позов не визнала, посилається на те, що заборгованості на час пред’явлення позову за вказаний період у них по послугам водопостачання нема, так як за ці послуги їх родина сплачує відповідно приладу обліку холодної й гарячої води. Позивач зробив нарахування не за показниками приладу обліку води, а по кількості зареєстрованих у даній квартирі, але ці дії суперечать п.10 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної води та гарячої води і водовідведення. Згідно п.32 зазначених Правил виконавець послуг зобов'язаний контролювати поміжперевірочні інтервали, проводити періодичну перевірку квартирних засобів обліку, їхнє обслуговування й ремонт. Виконавцем послуг - згідно рішення Харківської міської ради № 563 від 18.06.2005 року - визначена КП " Вода". Згідно Правил технічної експлуатації систем водопостачання й каналізації в населених пунктах України, затверджених наказом № 30 Державного комітету України по житлово - комунальному господарству від 05.07.1995 року - зі змінами від 04.01.2005 року, в складі водоканалу повинна бути організована служба ремонту й перевірки водо лічильників. У зазначених правилах прямо говоритися, що перевірка, демонтаж і ремонт лічильників здійснюються за рахунок підприємств, які здійснюють послуги з водопостачання. Про це йде річ і у Законі України « Про метрологію и метрологічну діяльність».
Відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_3 в судове засідання не з’явилися, про час та дату розгляду справи були повідомлені належним чином.
Суд, вислухавши сторони та дослідивши матеріали справи, вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з таких підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини
Відповідачі ОСОБА_1М, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є власниками житла та мешкають в квартирі АДРЕСА_1/17 у м. Харкові. Вони є споживачами послуг із водопостачанням, особовий рахунок відкрито на ОСОБА_2
У відповідності до ст.162 ЖК України – плата за комунальні послуги стягується крім квартирної плати по затвердженим у встановленому порядку тарифам . Тарифи встановлені рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 21.12.2005 року № 1699 « Про встановлення тарифів на послуги з централізованого холодного водопостачання, які надає КП « „ Виробничо – технологічне підприємство « Вода» , та від 04.10.2006 р № 802.
Пунктом 3 ст.20 Закону України „ Про житлово - комунальні послуги” № 1875 від 24.06.2004 р та Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної води та гарячої води і водовідведення ”затвердженого Постановою КМ України від 21.07.05 р № 630 передбачено, що користувач зобов’язаний своєчасно, у встановлений строк, сплачувати надані послуги.
Згідно пунктів 12, 15 вказаних Правил, у разі встановлення квартирних лічильників холодної та гарячої води споживач сплачує за воду за показаннями цих лічильників.
Згідно з актом опломбування від 18 грудня 2000 року у квартирі АДРЕСА_2/17, встановлено лічильник холодної та гарячої води.
Відповідачами надано копія квитанції про оплату комунальних послуг за водопостачання, згідно яким, сім’я ОСОБА_2 сплачує за ці послуги згідно даних лічильника холодної та гарячої води. Представник позивача не заперечував проти того факту, що дійсно відповідачі сплачують за комунальні послуги – за водовідведення згідно даним не перевіреному приладу обліку холодної й гарячої води.
Згідно п. 3 ст. 28 Закону України «Про метрологію і метрологічну діяльність», п. п. 9, 32 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою КМ України від 21.07.2005р. № 630, п. 1.13 Правил користування системами комунального водопостачання та водовідведення у містах і селищах України, затверджених наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 1 липня 1994 р. N 65 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 липня 1994 р. за N 165/374, в редакції наказу Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 04.01.2005 р. N 1), п. 11.2.1 Правил технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України, затверджених наказом цього ж Державного комітету від 05.07.1995р. № 30 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21 липня 1995 р. за N 231/767, в редакції наказу Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 04.01.2005 р. N 2), періодична повірка, обслуговування та ремонт, у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж лічильників води (що перебувають у власності фізичних осіб, які не є суб'єктами підприємницької діяльності), результати вимірювань якими використовуються для здійснення розрахунків за спожиту для побутових потреб воду, здійснюються за рахунок підприємств і організацій, які надають послуги з водопостачання, виконавця цих послуг.
Відносини між споживачами і виконавцями у сфері надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, які регулюються Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної води та гарячої води і водовідведення ”затвердженого Постановою КМ України від 21.07.05 р № 630 , є обов’язковими для виконання усіма споживачами і виконавцями незалежно від форм і підпорядкованості.
Відповідно до наявної у КП «ВТП «Вода» ліцензії та рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 23.12.1998 року № 1407, КП «ВТП «Вода» визначена виконавцем послуг по централізованому холодному водозабезпеченню, а згідно рішень виконавчого комітету Харківської міської ради від 20.12.2006 року № 1186 та від 04.10.2006 року № 806 - виконавцем послуг в частині виконання послуг по технічному обслуговуванню внутрішньобудинкових мереж водозабезпечення.
Позивач визнав той факт, що прилади обліку холодної та гарячої води у квартирі відповідачів потребують повірці, а у зв'язку з цим демонтажу, транспортуванню до місця повірки та зворотному монтажу після повірки.
Відповідно до п.п.1 п. 16 Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2006 р. N 959, до складу витрат із збуту послуг з централізованого водопостачання та водовідведення включаються витрати, безпосередньо пов'язані із періодичною повіркою, обслуговуванням та ремонтом (включаючи демонтаж, транспортування та монтаж після повірки) засобів обліку води (за їх наявності), якщо зазначені засоби є власністю підприємства. Такі витрати включаються до тарифів лише для тих споживачів, що проживають у будинках, обладнаних будинковими засобами обліку, в тому числі у приватному секторі.
Оскільки КП «ВТП «Вода» взяло на себе обов'язок здійснювати виконання робіт та надання послуг з водопостачання кожному, хто до нього звернеться, що відповідно до положень ч. 1 ст. 633 ЦК України свідчить про публічний характер договору надання таких послуг, виходячи з того, що згідно до положень ст. 633 ЦК України підприємець не має права відмовитися від укладення публічного договору за наявності у нього можливості надання споживачеві відповідних товарів (робіт, послуг), відповідач повинний провести повірку, у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж після повірки, встановлених у позивачки в квартирі приладів обліку холодної і гарячої води.
Крім того, оскільки виходячи з наведеного правового обґрунтування тарифікація послуг не може скасовувати публічний обов'язок їх надання споживачеві виконавцем послуг, заперечення відповідача проти позову є безпідставними.
Згідно зі ст.ст. 21, 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, а виконавець зобов'язаний забезпечувати вчасно та відповідної якості надання житлово-комунальних послуг.
До того ж, згідно п. 29 «Порядку формування тарифів на послуги по утриманню будинків по утриманню будинків і споруд, прибудинкових територій», встановленого Постановою КМ України № 560 від 12.07.2005р., витрати на періодичну повірку, обслуговування і ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж після повірки) квартирних засобів обліку води та теплової енергії визначаються відповідно до укладених договорів між власником (балансоутримувачем) будинку або його уповноваженою особою та організацією, яка здійснює зазначені роботи.
Той факт, що існуючі тарифи не містять таких витрат, не звільняють відповідача від обов'язку надавати позивачу послугу, передбачену умовами публічного договору, яка покладається на виконавця послуг з водопостачання, і стосуються відносин відповідача з третіми особами, які мають диспозитивний характер.
Суду не надано доказів, що встановлені в квартирі відповідачів прилади обліку споживання холодної та гарячої води мають недоліки. Позивачем перевірки не здійснювались, що сторонами не заперечується. Сам факт сплину трьохрічного строку не свідчить, що прилади обліку непридатні для подальшого використання і їх дані споживання води не можуть бути використанні для нарахування оплати за спожиту воду. Позивач, як постачальник послуг, будь-яких дій, спрямованих на перевірку приладу обліку не вчиняв, проти перевірки цього приладу обліку за свій рахунок відмовляється. . Вимоги про стягнення з відповідачів заборгованості за послуги водопостачання без врахування даних квартирних приладів обліку виходячи із нормативних норм споживання води не ґрунтується на обставинах справи і вимогах закону. Підстав для задоволення позову про стягнення з відповідачів витрат по оплаті послуг з водопостачання виходячи із нормативних норм споживання води немає.
Керуючись cт. ст. 10, 11, 60, 209, 212-214, ЦПК України, ст. 162 ЖК України, Закону України „ Про житлово - комунальні послуги” № 1875 від 24.06.2004 р та Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення ”, затверджених Постановою КМ України від 21.07.05 р № 630, суд –
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог КП „Виробничо – технологічне підприємство„ Вода» до ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за послуги водопостачання - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Апеляційного суду Харківської області через Фрунзенський районний суд м. Харкова. Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або протягом десяти днів з дня проголошення рішення без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано, якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана – після закінчення строку на подачу апеляційної скарги, у разі подання апеляційної скарги – після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий суддя