Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #71198280

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


Справа № 819/588/18


08 травня 2018 рокум. Тернопіль


Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі судді Баб'юка П.М. розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про зобов'язання вчинити дії, а саме, внести зміни в актовий запис про народження позивача, змінивши національність батька,

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1) із позовом до Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції (надалі - відповідач), в якому просить зобов’язати внести зміни в актовий запис про народження ОСОБА_1 №14 від 24.06.1997 року, складеного Вишневською сільською радою Красноперекопського району АРК Крим, а саме, в графі національність батька дитини змінити з «українець» на «поляк».

В обґрунтування заявлених вимог, позивач посилається на те, що з метою відновлення етнічного походження свого роду та можливості використання своїх прав, передбачених Конституцією та законами України, позивач звернулась до відділу РАЦС Тернопільського міського управління юстиції із заявою про внесення змін до актового запису про народження №14 від 24.06.1997, складеного Вишневською сільською радою Красноперекопського району АРК Крим, а саме, в графі національність батька дитини змінити з «українець» на «поляк». Однак, позивачу було відмовлено з посиланням на те, що підстав для задоволення заяви немає, оскільки чинним законодавством не передбачено процедури внесення змін до актових записів цивільного стану громадян органами РАЦС, та запропоновано вирішити дане питання в судовому порядку.

Позивач подала клопотання про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув. На адресу суду від відповідача надійшла заява про розгляд справи без участі його представника.

Згідно із частиною 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися в судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до частини 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Враховуючи наведене, судом вирішено продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами, на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 народилася 03.06.1997 в селі Вишнівка Красноперекопського району Автономної Республіки Крим.

Із свідоцтва про народження №050654 від 24.07.1997 випливає, що в актовому записі про народження №14, складеному 24.06.1997 Вишневською сільською радою Красноперекопського району АРК Крим зазначено національність батька позивача ОСОБА_3 - «українець» (аркуш справи - 10).

У свідоцтві про народження ОСОБА_3 серії V-УР №0825306 від 26.02.1965 зроблено запис про батька: ОСОБА_4, національність - "українець" (аркуш справи - 11).

Разом з тим, відомості про польську національність ОСОБА_4 підтверджується свідоцтвом про народження (Swiadectwo urodzenia) №129 від 1930 року (аркуш справи - 12).

З метою відновлення етнічного походження свого роду та можливості використання своїх прав, передбачених Конституцією та законами України, позивач 17.03.2018 звернулась до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису про народження №14, складеного 24.06.1997 Вишневською сільською радою Красноперекопського району АРК Крим, в якій просила здійснити зміни в актовому записі, а саме, в графі національність батька з «українець» на «поляк». Однак, позивачу було відмовлено з посиланням на те, що чинним законодавством не передбачена зміна національності та запропоновано вирішити дане питання в судовому порядку.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначення засад діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулюються положеннями Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 № 2398-VI (далі - Закон № 2398-VІ).

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону № 2398-VІ відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Згідно із частиною 1 статті 22 Закону № 2398-VІ внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться, зокрема, за заявою особи, щодо якої складено актовий запис, спадкоємців померлого. Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану (частини друга, третя статті 22 Закону №2398-VІ).

Відповідно до статті 11 Закону України "Про національні меншини в Україні" №2494-XII від 25.06.1992 (далі - Закон №2494-XII) громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.

Згідно положень статей 1, 3 Закону №2494-XII Україна гарантує громадянам республіки незалежно від їх національного походження рівні політичні, соціальні, економічні та культурні права і свободи, підтримує розвиток національної самосвідомості й самовиявлення. Усі громадяни України користуються захистом держави на рівних підставах. При забезпеченні прав осіб, які належать до національних меншин, держава виходить з того, що вони є невід'ємною частиною загальновизнаних прав людини. До національних меншин належать групи громадян України, які не є українцями за національністю, виявляють почуття національного самоусвідомлення та спільності між собою.

Згідно з приписами частини другої статті 300 Цивільного кодексу України фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.

У Постанові Пленуму Верховного суду України від 07.07.1995 «Про практику розгляду судами справ щодо встановлення неправильності запису в актах громадянського стану» зазначено, що при розгляді таких справ слід враховувати, що в актових записах про народження повинні міститись відомості про національність батьків, а якщо їх не було внесено чи неправильно зазначено то такий актовий запис має бути доповнено відповідно до рішення суду. Питання щодо національності батьків, суд вирішує на підставі письмових та інших доказів.

Відповідно до положень статті 122 Сімейного кодексу України, дитина, яка зачата у шлюбі, походить від батьків, які є подружжям.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме, із свідоцтва про народження (Swiadectwo urodzenia) №129 від 1930 року ОСОБА_4, його національністю є «поляк».

Відповідно до підпункту 2.13.2 пункту 2.13 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12.01.2011, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793 (далі - Правила № 96/5) підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.

Згідно з підпунктом 2.16.7 пункту 2.16 Правил № 96/5 на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Згідно із положеннями статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені належними доказами, відповідають вимогам чинного законодавства, а тому адміністративний позов необхідно задовольнити.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:


Позов ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області (місцезнаходження: майдан Волі, 2, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 41346948) про зобов'язання вчинити дії, а саме, внести зміни в актовий запис про народження позивача, змінивши національність батька.

Зобов’язати Тернопільський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області внести зміни в актовий запис №14 від 24.06.1997, складений Вишневською сільською радою Красноперекопського району АРК Крим, а саме, в графі національність батька дитини змінити з «українець» на «поляк».


Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.



Головуючий суддя                                                                      Баб'юк П.М.

копія вірна

Суддя                                                                                          Баб'юк П.М.



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація