Справа № 2-56/2007 рік
РІШЕННЯ
Ім'ям України
16 лютого 2007 року м. Золотоноша
Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області в складі: Головуючої судді М.В. Матвієнко
при секретарі Н.Г. Ліщині
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання свідоцтва про право на спадщину за законом частково недійсним та визнання права власності на 1/3 частину земельної ділянки,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про визнання свідоцтва про право на спадщину за законом частково недійсним та визнання права власності на 1/3 частину земельної ділянки.
Причиною цього стало те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла мати позивача ОСОБА_3, після смерті якої відкрилась спадщина, що складається з права на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває в колективній власності колективного с/г підприємства "Ранок", що знаходиться в с. Мехедівка Драбівського району Черкаської області в розмірі 3,78 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж в натурі, що стверджується сертифікатом серії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 03 липня 1996 року.
Відповідач ОСОБА_210 серпня 2004 року в Драбівській державній нотаріальній конторі отримав свідоцтво про право на спадщину за законом на вищевказану земельну частку (пай), (реєстр НОМЕР_1).
Позивач ОСОБА_1 про отримання свідоцтва про право на спадщину за законом відповідачем ОСОБА_2 після смерті їхньої матері ОСОБА_3 дізнався 14 серпня 2006 року. У зв'язку з цим він звернувся з вищевказаним позовом до суду.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав свої позовні вимоги в повному об'ємі та наполягав на їх задоволенні. Позивач пояснив, що після смерті матері ОСОБА_3 спадкоємцями першої черги в рівних долях був він, його брат ОСОБА_2 відповідач по справі та сестра ОСОБА_4. Всі вони як спадкоємці в грудні 1998 року подали заяви про прийняття спадщини до Драбівської районної державної нотаріальної контори. Після смерті матері ОСОБА_3 відповідно до вимог закону він прийняв спадщину також, шляхом вступу в управління спадковим майном спадкодавця ОСОБА_3 Крім подачі заяви до нотаріальної контори, яка як встановлено не збереглася в спадковій справі, що була заведена 16.12.1998 року після смерті ОСОБА_3, факт прийняття спадщини ним також стверджується наявністю в нього ощадної банківської книжки на рахунок НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_3 на грошові вклади в Драбівському відділенні № 3096 ВАТ "Державний ощадний банк України". Позивач також пояснив, що відповідач ОСОБА_2 в заяві про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом зазначив, що інших спадкоємців після смерті
ОСОБА_3, передбачених законом немає. При цьому відповідачу було достовірно відомо, що я та сестра ОСОБА_4. є спадкоємцями першої черги, які прийняли спадщину.
Позивач ОСОБА_1 просить суд визнати свідоцтво про право на спадщину за законом, видане на ім'я ОСОБА_2 частково недійсним та визнати за ним право власності на 1/3 частину земельної ділянки, а також стягнути з відповідача на його користь судові витрати по оплаті держмита в сумі 189 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення - ЗО грн., витраті на правову допомогу в розмірі 200 грн., витрати, пов'язані з явкою до суду сторони в розмірі ЗО грн.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснив, що позов він визнає повністю, не заперечує щодо визнання частково недійсним свідоцтва та визнання права власності за позивачем на 1/3 частину земельної частки (паю), на яку ним було отримано свідоцтво. Він також пояснив, що в 2004 році до нього звернувся житель с. Мехедівки ОСОБА_5 з проханням передати йому в аренду земельну ділянку. Він на ім'я ОСОБА_5 оформив доручення на виконання всіх дій, пов'язаних з переоформленням спадщини після смерті ОСОБА_3 на його ім'я. Всі документи в нотаріальну контору надавав ОСОБА_5, який також і отримав свідоцтво про право на спадщину. Він особисто не приховував факту наявності інших спадкоємців за законом.
Суд, вивчивши матеріали справи та заслухавши пояснення та доводи сторін, приходить до висновку, що даний позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст. 529 ЦК України (1963 року) спадкоємцями першої черги за законом є, в рівних частках діти.
Згідно ст. 549 ЦК України (1963 року) "визнається, що спадкоємець прийняв спадщину якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном чи подав до державної нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини протягом шести місяців з дня відкриття спадщини1'.
Із свідоцтва про смерть серія ІНФОРМАЦІЯ_3 на ім'я ОСОБА_3 вбачається, що вона померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Із свідоцтва про народження позивача ОСОБА_1 серія ІНФОРМАЦІЯ_4 вбачається, що його матір'ю є ОСОБА_3.
Із довідки № 4 від 26.01.2007 року, виданої завідуючим Драбівською райдержноткояторою Петраченко О.В. вбачаєься, що книги обліку і реєстрації спадкових справ та заяв про прийняття спадщини за 1997-1998 роки в архіві Драбівської райдержнотконтори не збереглися внаслідок недбалого відношення до виконання службових обов'язків попереднього нотаріуса, який був звільнений із займаної посади.
З витягу з Єдиного реєстру спадкових справ вбачається, що спадкова справа № 280 після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року, була заведена 16.12.1998 року.
Із поштового повідомлення на ім'я ОСОБА_4., відправленого 05.12 1998 року на адресу Драбівської держнотконтори, вбачається, що кореспонденція адресатом була отримана 10.12.1998 року. Як пояснив в судовому засіданні позивач ОСОБА_1 його сестра ОСОБА_4 цим листом направила в райдержнотконтору заяву про прийняття спадщини, яка також в спадковій справі на даний час відсутня.
Відповідно до закону, який був чинним на час відкриття спадщини (ст. 549 ЦК України 1963 року) позивач ОСОБА_1 фактично вступив в управління та володіння спадковим майном, належним спадкодавцю ОСОБА_3, оскільки на час відкриття
спадщини і на даний час в нього в наявності є ощадна книжка НОМЕР_3 на ім'я ОСОБА_3 на грошові вклади в розмірі 3400 рублів в філіалі № 3096/02 с. Мехедівка Драбівського району Черкаської області рахунок НОМЕР_2, тобто прийняв спадщину після смерті матері.
Із свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого 10 серпня 2004 року (реєстр НОМЕР_1) Драбівською райдержнотконторою, вбачається, що спадкоємцем майна ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 року, являється її син - ОСОБА_2. Спадкове майно, на яке видане свідоцтво складається з права на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності колективного с/г підприємства "Ранок", що знаходиться в с. Мехедівка Драбівського району Черкаської області розміром 3,78 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж в натурі належного померлій на підставі сертифіката серії ІНФОРМАЦІЯ_2, виданого 03.07.19% року Драбівською райдержадміністрацією на підставі рішення № 190 від 14.06.1996 року.
Таким чином, суд відповідно ст. 1301 ЦК України, приходить до висновку, що свідоцтво про право на спадщину за законом, виданого 10 серпня 2004 року (реєстр НОМЕР_1) Драбівською райдержнотконторою на ім'я ОСОБА_2 підлягає до визнання частково недійсним, оскільки судом достовірно встановлено, що позивач ОСОБА_1 як спадкоємець першої черги фактично прийняв спадщину після смерті матері ОСОБА_3 Суд також вважає за можливе, відповідно до заявлених позовних вимог ОСОБА_1 визнати за ним як спадкоємцем першої черги, який прийняв спадщину право власності на 1/3 частину права на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності колективного с/г підприємства "Ранок", що знаходиться в с. Мехедівка Драбівського району Черкаської області розміром 3,78 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж в натурі належного померлій на підставі сертифіката серії ІНФОРМАЦІЯ_2, виданого 03.07.1996 року Драбівською райдержадміністрацією на підставі рішення № 190 від 14.06.1996 року.
Відповідно до вимог ст.ст. 79, 81, 84, 88 ЦПК України та наданих суду документів, що підтверджують наявність та розмір судових витрат, понесених позивачем ОСОБА_1, суд стягує із відповідача ОСОБА_2 на користь позивача судові витрати в сумі 449 грн.
Керуючись вищевикладеним, ст. 60, 79,88,130,174,212, 213,215 ЦПК України, ст. 328,1216,1222,1223,1278,1301 ЦК України, ст. 549 ЦК України (1963 року), суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати частково недійсним свідоцтво про право на спадщину за законом, видане 10 серпня 2004 року (реєстр НОМЕР_1) Драбівською райдержнотконторою на ім'я ОСОБА_2 на спадкове майно, що складається з права на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності колективного с/г підприємства "Ранок", що знаходиться в с. Мехедівка Драбівського району Черкаської області розміром 3,78 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж в натурі, належного померлій на підставі сертифіката серії ІНФОРМАЦІЯ_2, виданого 03.07.19% року Драбівською райдержадміністрацією на підставі рішення № 190 від 14.06.1996 року.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/3 частину права на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності колективного с/г підприємства "Ранок", що знаходиться в с. Мехедівка Драбівського району Черкаської
області розміром 3,78 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж в натурі, посвідченого сертифікатом серії ІНФОРМАЦІЯ_2, виданого 03.07.19% року Драбівською райдержадміністрацією на підставі рішення № 190 від 14.06.1996 року на ім'я ОСОБА_3.
Стягнути з відповідача ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судові витрати по оплаті держмита в сумі 189 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення в розмірі ЗО грн., витрати на правову допомогу в розмірі 200 грн., витрати, пов'язані з явкою до суду (оголошення в газеті) в сумі ЗО грн., а всього стягнути -449 грн.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Черкаської області через Золотоніський міськрайонний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження рішення суду протягом десяти днів з дня проголошення рішення та подачі апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: