Справа № 2-о-349/2009
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 вересня 2009 року Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим в складі:
Головуючого, судді – Старової Н.А.,
при секретарі – Середа Г.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про встановлення факту прийняття спадщини, заінтересована особа – Джанкойська міська рада Автономної Республіки Крим, -
ВСТАНОВИВ:
Заявниця ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту прийняття спадщини, заінтересована особа – Джанкойська міська рада Автономної Республіки Крим. Просить встановити юридичний факт прийняття нею спадщини після смерті ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 року в м. Джанкой АР Крим, - житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .
Представник заявниці в судовому засіданні вимоги підтримав, просить суд заяву задовольнити. По суті заявлених вимог представник заявниці пояснив. ІНФОРМАЦІЯ_5 року в місті Джанкой АР Крим помер ОСОБА_2. Після його смерті залишилося наступне спадкове майно: 1/8 частка житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1. Після смерті спадкодавця ОСОБА_2 його спадкоємцем другої черги за законом є заявник ОСОБА_1, оскільки вона є рідною сестрою спадкодавця ОСОБА_2. Вона прийняла спадщину після смерті спадкодавця ОСОБА_2, оскільки фактично вступила у володіння та управління спадковим майном – житловим будинком, розташованим за адресою: АДРЕСА_1 . Інших спадкоємців після смерті спадкодавця ОСОБА_2, таких що прийняли спадщину - немає. Вона не має можливості звернутися Джанкойської міської нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 оскільки вона у встановлений законом 6-місячний строк таку заяву не подала. Спору про право на спадщину - немає.
Представник заінтересованої особи в судовому засіданні 04.09.2009 року заперечень на заяву не надав, в судове засідання 22.09.2009 року не з’явився, просив розглянути справу на підставі наявних у справі доказів.
Свідок ОСОБА_4 суду пояснила, що вона є сусідкою ОСОБА_5, підтвердила, що з часу її проживання по вул. Кошевого у м. Джанкой з 2000 року ОСОБА_1 з сім’єю проживала по сусідству із своєю сім’єю, в 2002 році бачила, що за зазначеною адресою вчинялися дії щодо утримання будинку, а саме ремонт огорожі будинку, пилили сухі дерева. Періодично заявниця виїжджала до Російської Федерації, але завжди приймалися заходи щодо утримання будинку. На цей час в будинку проживає син заявниці, заявниця виїхала до Російської Федерації.
Свідок ОСОБА_6 пояснила, що давно знає ОСОБА_1, яка проживає АДРЕСА_1, знає її через її сусідку ОСОБА_7, з якою вона дружить. Пояснила, що заявниця проживала постійно за цією адресою, з часу народження її трьох дітей та до часу коли вона виїхала до Російської Федерації біля п’яти років назад. Бачила, що ОСОБА_1 вчиняють дії щодо утримання будинку, ремонтували та красили огорожу, почали проводити водопровід.
Свідок ОСОБА_8 пояснив, що є сином заявниці. Він разом з матір’ю та братами проживав АДРЕСА_1, після смерті ОСОБА_3 вони міняли водопровід по зазначеній адресі, в 2003 році матір виїхала до Російської Федерації з його братами, а він з жінкою проживає по зазначеній адресі до цього часу.
Суд, заслухавши пояснення заявника, свідків, які були допитані у судовому засіданні, вивчивши матеріали справи, оцінивши, досліджені у судовому засіданні докази, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Матеріалами справи та наявними доказами встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_5 року в місті Джанкой АР Крим помер ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1, виданим відділом РАЦС Джанкойського МРУЮ АР Крим 01.07.2009 року. Після смерті ОСОБА_2 залишилося наступне спадкове майно: 1/8 частка житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1. Ця обставина підтверджується наступними доказами: технічним паспортом, виготовленим Джанкойським МБРТІ, довідкою Джанкойського МБРТІ № 213 від 07.08.2009 року.
Після смерті спадкодавця ОСОБА_2 його спадкоємцем другої черги за законом є заявниця ОСОБА_1, оскільки вона є рідною сестрою спадкодавця ОСОБА_2.
Відповідно до ст. 525 ЦК України 1963 року часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця. Відповідно до ст. 530 ЦК України 1963 року, який діяв на час відкриття спадщини, а саме ІНФОРМАЦІЯ_5 року при відсутності спадкоємців першої черги або при неприйнятті ними спадщини, а також в разі, коли всі спадкоємці першої черги не закликаються до спадкування, успадковують у рівних частках: брати і сестри померлого, а також дід та бабка померлого як з боку батька, так і з боку матері (друга черга).
Та обставина, що заявниця є рідною сестрою спадкодавця ОСОБА_2 підтверджується наступними доказами: свідоцтвом про народження заявниці ОСОБА_9 серії НОМЕР_2, виданим відділом РАГС Джанкойського міськрайонного управління юстиції 23.04.2003 року, в якому в графі «батько» вказаний ОСОБА_10, свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_3, виданим Джанкойським міським ЗАГС 07.08.1976 року. Після реєстрації шлюбу ОСОБА_9 було привласнене прізвище «ОСОБА_9». Витягом № 00000785862 від 04.07.2009 року з державного реєстру актів цивільного стану про реєстрацію народження ОСОБА_2, виданим відділом РАЦС Джанкойського МРУЮ, відповідно до якого в графі «батько» вказаний ОСОБА_10.
Інших спадкоємців після смерті спадкодавця ОСОБА_2, таких що прийняли спадщину - немає. Відповідно до повідомлення Джанкойської міської нотаріальної контори № 582/01-14 від 02.09.2009 року та витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи) № 21259285 станом на 01.09.2009 року після смерті ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 року, спадкова справа не заводилась.
Відповідно до ст. 549 ЦК України 1963 року, який діяв на час відкриття спадщини визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Факт прийняття спадщини ОСОБА_1 після смерті спадкодавця ОСОБА_2, шляхом володіння та управління спадковим майном – 1/8 частки житлового будинку, розташованим за адресою: 96100, АДРЕСА_1 підтверджується показаннями свідків ОСОБА_4, ОСОБА_6, ОСОБА_8, письмовими доказами, дослідженими у судовому засіданні.
Відповідно до повідомлення Кримського республіканського підприємства «Бюро реєстрації і технічної інвентаризації м.Джанкой» від 07.08.2009 року право власності за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровано за ОСОБА_11 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого Джанкойською нотаріальною конторою 09.04.1983 року на 1/8 частину домоволодіння, ОСОБА_8 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого Джанкойською нотаріальною конторою 23.06.1992 року на 5/8 частини домоволодіння. ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого Джанкойською нотаріальною конторою 23.04.1981 року на 1/8 частину домоволодіння, ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого Джанкойською нотаріальною конторою 09.05.1983 року на 1/8 частину домоволодіння. Згідно свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого Джанкойською нотаріальною конторою 23.04.1981 року спадкоємцями майна після смерті ОСОБА_10 є його жінка ОСОБА_12 та ОСОБА_1. Таким чином, заявниця є співвласником зазначеного домоволодіння. Відповідно до домової книги для прописки громадян, які проживають у АДРЕСА_1 ОСОБА_1 зареєстрована в зазначеному домоволодінні з 18.04.1999 року, знята з реєстраційного обліку 02.03.2004 року.
Суд не приймає в якості доказу квитанцію по сплаті за землю від імені ОСОБА_2 від 15.08.2003 року, оскільки вона не містить відомостей якою саме особою були внесені кошти в банківську установу від імені спадкодавця та плата за цією квитанцією вчинена після шестимісячного строку, наданого законом для прийняття спадщини.
Відповідно до п. 5 заключних і перехідних положень Цивільного Кодексу України 2003 року правила книги шостої Цивільного кодексу України застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом.
Оскільки спадщину після смерті спадкодавця було прийнято позивачкою до набрання чинності ЦК України 2003 року, тому суд, обґрунтовуючи рішення в цієї частині, застосовує положення ЦК УРСР 1963 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 256 Цивільного процесуального кодексу України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, ніж передбачені ч. 1 цієї статті від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
На підставі ст.ст. 525, 530, 549 ЦК України в редакції 1963 року, ч. 2 ст. 256 Цивільного процесуального кодексу України, керуючись ст. 259 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Задовольнити заяву ОСОБА_1 про встановлення факту прийняття спадщини, заінтересована особа – Джанкойська міська рада Автономної Республіки Крим.
Встановити юридичний факт прийняття ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, уродженкою м. Джанкой Автономної Республіки Крим спадщини після смерті ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 року в м. Джанкой АР Крим - 1/8 частки житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1.
Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим через Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку передбаченому ч. 4 ст. 295 Цивільного процесуального кодексу України.
Суддя Н.А. Старова