Справа № 2 – 1121/2009 р.
Р І Ш Е Н НЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 грудня 2009 року Немирівський районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Підлипняка М.Д.
при секретарі Путій З.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Немирові
цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вишковецької сільської ради Немирівського району про визнання права власності на ? частину житлового будинку з господарськими будівлями та земельні ділянки в порядку спадкування за законом ,-
В С Т А Н О В И В:
09.11.2009 року ОСОБА_1 з цією позовною заявою звернувся до суду. В якій просить суд визнати за ним право власності в порядку спадкування за законом після смерті його батька ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на: ? частину житлового будинку «А», загальною площею 92,7 кв.м., в т. ч. житловою площею 58,4 кв.м. з відповідною часткою господарських будівель, що знаходиться в АДРЕСА_1 до складу якого входить : веранда «а», навіс «а-1», гараж «Б», погріб «Б/під», сарай «В», огорожа №1 – 3, земельну ділянку площею 0,35 га: для обслуговування житлового будинку – 0,25 га, для ведення особистого підсобного господарства – 0,10 га, яка розташована на території Вишковецької сільської ради Немирівського району, Вінницької області і належала ОСОБА_2 на підставі рішення 15 сесії 21 скликання Вишковецької сільської ради Немирівського району, Вінницької області від 17.02.1994 року та земельну ділянку площею 0,46 га: для обслуговування житлового будинку – 0,25 га, для ведення особистого підсобного господарства – 0,21 га, яка розташована по АДРЕСА_1 і була передана безкоштовно у приватну власність ОСОБА_3 на підставі рішення 15 сесії 21 скликання Вишковецької сільської ради Немирівського району, Вінницької області від 17.02.1994 року, після смерті якої ІНФОРМАЦІЯ_2 перейшла у власність його батька ОСОБА_2.
Посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2, який постійно проживав та був зареєстрований в АДРЕСА_2 Після його смерті залишилось спадкове майно, яке складається з ? частини житлового будинку з відповідною часткою господарських будівель , що знаходиться по вул. Кірова, 44 в с. Вишківці , Немирівського району. По ? зазначеного будинку належить йому , його матері (дружині померлого) ОСОБА_4 та його сестрі (дочці померлого) ОСОБА_5 на праві приватної спільної часткової власності (право власності зареєстровано).
Крім того його покійному батькові належали земельна ділянка площею 0,35 га: для обслуговування житлового будинку – 0,25 га, для ведення особистого підсобного господарства – 0,10 га, яка розташована на території Вишковецької сільської ради Немирівського району, Вінницької області , яка передана його батькові безкоштовно підставі рішення 15 сесії 21 скликання Вишковецької сільської ради Немирівського району, Вінницької області від 17.02.1994 року та земельна ділянка площею 0,46 га: для обслуговування житлового будинку – 0,25 га, для ведення особистого підсобного господарства – 0,21 га, яка розташована по АДРЕСА_1 , яка була передана безкоштовно у приватну власність ОСОБА_3 на підставі рішення 15 сесії 21 скликання Вишковецької сільської ради Немирівського району, Вінницької області від 17.02.1994 року, після смерті якої ІНФОРМАЦІЯ_2 перейшла у власність його батька ОСОБА_2. Його батько зазначену спадщину після смерті бабусі прийняв, але не оформив її належним чином.
Він, як син померлого, є спадкоємцем першої черги за законом. Інші спадкоємці за законом його мати (дружина померлого) ОСОБА_4 та його сестра (дочка померлого) ОСОБА_5 – спадщину не приймали і на неї не претендує, про що зробили відповідні заяви.
Він прийняв спадщину, оскільки проживав разом із спадкодавцем на день його смерті однією сім»єю і 09.01.2002 року отримав на частину спадкового майна свідоцтво про право на спадщину за законом, зокрема, на земельний та майновий паї.
В даний час він звернувся в Немирівську державну нотаріальну контору з метою отримати свідоцтво про право на спадщину на частину житлового будинку та земельні ділянки, але отримав відмову. Мотиви відмови в тому, що відсутній правовстановлюючий документ на ? частину житлового будинку з господарськими будівлями, яка належала його батькові, а також державні акти на земельні ділянки.
Даний будинок та господарські будівлі були побудовані в 1974 році, господарські будівлі на протягом 1981 – 1984 р.р.
Згідно із Законом України від 16.12.1993 року «Про внесення змін і доповнень до Закону україни «Про власність» право власності на майно, яке належало колгоспному двору із збереглося після припинення його існування , мають ті члени двору, які до 15.04.1991 року не втратили права на частку в його майні.
Його покійний батько як мати та сестра, був членом колгоспному двору, проживав в цьому будинку до дня смерті, мати та він проживають в ньому в даний час.
З невідомих йому причин батько при житті не оформив право власності на належну йому ? частину житлового будинку, а також державні акти на земельні ділянки.
На даний час відповідач не має наміру видати свідоцтво про право власності на нерухоме майно ні на ім»я померлого батька, ні на його ім»я, як спадкоємця першої черги.
Тому він змушений звертатись до суду для вирішення даного питання.
Позивач в попередньому судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити, з мотивів викладених в позовній заяві.
Суд, заслухавши пояснення позивача, оголосивши заяву, яка направлена на адресу суду представником відповідача, в якій він просить справу розглянути без його участі, позовні вимоги визнає, не заперечує стосовно їх задоволення, вважає, що справу можливо розглянути у попередньому судовому засіданні, оскільки позивач позов підтримує, представник відповідача позов визнає, тому є законні підстави для ухвалення рішення про задоволення позову, оскільки визнання представником відповідача позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб і таким чином позовні вимоги є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню зі слідуючих підстав.
Статтею 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що незаборонені законом, зокрема із правочинів.
Статтею 392 ЦК України передбачено, що власник майна може пред'явити позов про визнання права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно ч. 1 ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Таким чином приймаючи до уваги , що відповідно до копії свідоцтва про смерть НОМЕР_1 від 28.11.2000 року ОСОБА_2 помер (а.с. 7), після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, позивач є єдиним спадкоємцем за законом першої черги, оскільки інші спадкоємці його мати (дружина померлого) ОСОБА_4 та його сестра (дочка померлого) ОСОБА_5 – спадщину не приймали і на неї не претендують, про що зробили відповідні заяви (а.с. 12, 23), позивач спадщину прийняв, оскільки проживав разом із спадкодавцем на день його смерті однією сім»єю і 09.01.2002 року отримав на частину спадкового майна свідоцтво про право на спадщину за законом, зокрема, на земельний та майновий паї, але отримати свідоцтво про право на спадщину на ? частину житлового будинку з господарськими будівлями та земельні ділянки, він не має можливості, так як з невідомих йому причин батько при житті не оформив право власності на ? частину житлового будинку з господарськими будівлями та земельні ділянки , тому суд приходить до висновку, що за ним слід визнати право власності на ? частину житлового будинку з господарськими будівлями, а також на земельні ділянки.
Керуючись ст.ст. 328, 392, 1261 ч.1 ЦК України та ст. ст.10, 60, 174 ч. 4, 212-215 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом після смерті його батька ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на:
- ? частину житлового будинку «А», загальною площею 92,7 кв.м., в т. ч. житловою площею 58, 4 кв.м. з відповідною часткою господарських будівель, що знаходиться в АДРЕСА_1 до складу якого входить : веранда «а», навіс «а-1», гараж «Б», погріб «Б/під», сарай «В», огорожа №1 – 3;
- земельну ділянку площею 0,35 га: для обслуговування житлового будинку – 0,25 га, для ведення особистого підсобного господарства – 0,10 га, яка розташована на території Вишковецької сільської ради Немирівського району, Вінницької області і належала ОСОБА_2 на підставі рішення 15 сесії 21 скликання Вишковецької сільської ради Немирівського району, Вінницької області від 17.02.1994 року;
- земельну ділянку площею 0,46 га: для обслуговування житлового будинку – 0,25 га, для ведення особистого підсобного господарства – 0,21 га, яка розташована по АДРЕСА_1 і була передана безкоштовно у приватну власність ОСОБА_3 на підставі рішення 15 сесії 21 скликання Вишковецької сільської ради Немирівського району, Вінницької області від 17.02.1994 року, після смерті якої ІНФОРМАЦІЯ_2 перейшла у власність батька позивача ОСОБА_2.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення, а апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів після заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий: