Судове рішення #7166230

 Справа №22ц-5502/2009                                          Головуючий в суді 1 інстанції Тітов М.Б.

                                                                               Доповідач в суді 2 інстанції  Даценко Л.М.

                                                       

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

     16 грудня 2009 року колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Київської області в складі:

     головуючого судді Приходька К.П.,

     суддів Даценко Л.М., Оношко Г.М.,

     при секретарі Маріній Ю.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за апеляційною скаргою Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Правда" на рішення Богуславського районного суду Київської області від 21 вересня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Правда", третя особа Біївецька сільська рада Богуславського району Київської області про усунення перешкод в реалізації права на приватизацію житла, -

встановила:

У липні 2009 року позивачі звернулися до суду з названим позовом, посилаючись на те, що вони зареєстровані та постійно проживають у восьмиквартирному будинку АДРЕСА_1 і мають право на приватизацію займаного ними житла.

Однак, відповідач, будучи балансоутримувачем даного будинку, не здійснює передачу вищевказаного житлового будинку на баланс органу місцевого самоврядування, чим перешкоджає їм в реалізації права на приватизацію житла.    

Позивачі просили зобов’язати відповідача передати безоплатно у комунальну власність органу місцевого самоврядування восьмиквартирний будинок АДРЕСА_1 колишнього КСП "Правда" з підстав, передбачених ч. 8 ст. 31 Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство", п. 4 Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств, постанов КМУ № 177 від 28.02.2001 року та № 1253 від 13.08.2003 року.

Рішенням  Богуславського районного суду Київської області від 21 вересня 2009 року позов задоволено, зобов"язано відповідача передати безоплатно у комунальну власність органу місцевого самоврядування Біївецькій сільській раді Богуславського району Київської області зазначений житловий будинок.

    Не погоджуючись з даним рішенням, відповідач подав на нього апеляційну скаргу, в якій просив його скасувати і ухвалити нове рішення про відмову в позові, посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення судом норм матеріального і процесуального права.  

    Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції скасуванню з ухваленням нового рішення з таких підстав.

Задовольняючи позовні вимоги, суд обгрунтовував свої висновки тим, що відповідач зобов"язаний здійснювати заходи щодо передачі  майна соціальної інфраструктури на баланс органів місцевого самоврядування і не вправі цим майном розпоряджатись, не здійснюючи передачу вищевказаного житлового будинку у комунальну власність Біївецької сільської ради порушує чинне законодавство і права позивачів на приватизацію житла, яке вони займають в даному будинку.  

Проте, з такими висновками суду погодитись не можна, оскільки вони не відповідають обставинам справи та вимогам закону.

Згідно ч. 1 ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обгрунтованим.

Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом.

Обгрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з”ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Встановлено, що позивачі постійно проживають та зареєстровані у восьмиквартирному будинку АДРЕСА_1, який на даний час перебуває на балансі відповідача СГВК "Правда", що є правонаступником КСП "Правда".

Однак, позивачі не надали суду доказів надання їм займаних ними жилих приміщень у зазначеному будинку в порядку, передбаченому чинним житловим законодавством.

Згідно рішення загальних зборів співвласників майна пайового фонду КСП "Правда" від 15 березня 2001 року та доданого до нього акту інвентаризації майна соціальної сфери, яке передається на баланс відповідачу СГВК "Правда", житлові будинки не були віднесені до пайового фонду, а були включені до переліку майна соціальної інфраструктури та передані на баланс правонаступника.

Згідно преамбули Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство" від 14.02.1992 року з наступними змінами та доповненнями цей Закон визначає правові, економічні, соціальні та організаційні умови діяльності колективного сільськогосподарського підприємства.

Закон спрямований на забезпечення повної самостійності зазначеного підприємства, реалізацію його можливостей як суб"єкта господарювання, визначає його права і обов’язки у здійсненні господарської діяльності.

Закон гарантує недопустимість втручання держави у здійснення господарських функцій колективного сільськогосподарського підприємства, обмеження його права та інтересів з боку органів державної влади і управління.

За змістом ст. 31 цього Закону реорганізація (злиття, приєднання, поділ, виділення, перетворення) та ліквідація підприємства провадиться за рішенням загальних зборів (зборів уповноважених) його членів або за рішенням суду.

У разі реорганізації підприємства паї його членам або їх спадкоємцям видаються правонаступниками цього підприємства за рахунок майна, яке було віднесено до складу пайового фонду підприємства на дату його реорганізації і передане на баланс правонаступникам.

Об"єкти соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарські меліоративні системи підприємства, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників, підлягають безоплатній передачі до комунальної власності в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За змістом п. п. 1, 2, 3, 4, 5 Порядку безоплатної передачі у комунальну власність об"єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2003 року № 1253 відповідно до статті 31 Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство" цей Порядок визначає механізм безоплатної передачі у комунальну власність об"єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників.

Об’єктами передачі згідно з цим Порядком є об"єкти соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва.

Рішення про передачу об"єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, приймається відповідною сільською, селищною, міською радою.

Ініціатором передачі у комунальну власність об"єктів можуть бути місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства-правонаступники, на балансі яких перебувають об"єкти.

У разі коли ініціатором передачі об"єктів у комунальну власність є місцевий орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, пропозиція погоджується з підприємством-правонаступником.

Якщо ініціатором передачі об"єктів у комунальну власність є підприємства-правонаступники, орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня її надходження  розглядає пропозицію і приймає рішення з цього питання.

У пропозиції зазначається назва майна, його місцезнаходження (для будівель і споруд) найменування місцезнаходження підприємства-правонаступника, на балансі якого перебувають об"єкти.

Передача здійснюється за рішенням комісії з питань передачі об"єктів у комунальну власність, яку утворює і призначає її голову виконавчий орган відповідної сільської, селищної, міської ради.  

Виходячи з аналізу вищезначених нормативно-правових актів, позивачі не надали суду доказів прийняття відповідною радою рішення про передачу у комунальну власність об"єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, та утворення виконавчим органом відповідної ради комісії з питань передачі об"єктів у комунальну власність, за рішенням якої здійснюється така передача, тобто в матеріалах справи відсутні докази додержання механізму безоплатної передачі у комунальну власність об"єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників, визначеному вищезазначеним Порядком.    

   Крім того, відповідно до вимог п. 4 зазначеного Порядку позивачі не є ініціаторами передачі у комунальну власність об’єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва.

З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що суд помилково зробив висновок про те, що відповідач зобов"язаний здійснювати заходи щодо передачі майна соціальної інфраструктури на баланс органів місцевого самоврядування і не вправі цим майном розпоряджатись, та що не здійснюючи передачу вищевказаного житлового будинку у комунальну власність Біївецької сільської ради відповідач порушує чинне законодавство і права позивачів на приватизацію житла, яке вони займають в даному будинку.    

За таких обставин колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги заслуговують на увагу, рішення суду першої інстанції  ухвалено з порушенням норм матеріального і процесуального права і підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в позові  відповідно до вимог ст. 309 ЦПК України.

Керуючись ст. ст. 303, 307, 309, 313, 314, 316, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів,

вирішила:

   

Апеляційну скаргу Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Правда" задовольнити.

Рішення Богуславського районного суду Київської області від 21 вересня 2009 року скасувати і ухвалити нове рішення.

У задоволенні позову ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до  Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Правда", третя особа Біївецька сільська рада Богуславського району Київської області про усунення перешкод в реалізації права на приватизацію житла відмовити.

    Рішення набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржено в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців.

Головуючий

Судді

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація