БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ Справа № 2-ц-1517/2009 Категорія ЦП: 4
Головуючий у першій інстанції Кодінцева С.В.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2009 року Болградський районний суд Одеської області в складі:
головуючого - судді Кодінцевої С.В.,
за участю секретаря – Тодорової Г.І.,
розглянувши, у відкритому судовому засіданні в м. Болград, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Криничненської сільської ради Болградського району Одеської області про визнання права власності, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з вищезазначеним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер ОСОБА_2, який мешкав в будинку АДРЕСА_1 та який йому належав на праві особистої власності. Позивачка є спадкоємицею за заповітом, не може оформити належним чином своє право на спадщину, а саме на домоволодіння АДРЕСА_1, оскільки спадкодавцем за життя не було оформлено та отримано свідоцтво про право власності.
Позивачка в судове засідання не прибула, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, про що в справі є відповідні докази (а.с.26). Надала до суду заяву, в якій зазначила, що свої позовні вимоги підтримує, просить їх задовольнити в повному обсязі та розглянути справу без її участі (а.с.27).
Відповідач – Криничненська сільська рада, до суду не прибув, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Позовні вимоги визнав у повному обсязі, просив розглянути справу без участі їх представника, про що надав відповідну заяву до суду (а.с.28).
Розглянувши матеріали справи, заяви сторін по справі, дослідивши представлені докази, суд вважає, що позов - підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що станом на 14 квітня 1991 року житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями АДРЕСА_1 на праві власності належав колгоспному двору. Відповідно до запису погосподарської книги Криничненської сільської ради Болградського району Одеської області в зазначеному домоволодінні проживав та був зареєстрований ОСОБА_2, голова колгоспного двору, що підтверджується довідкою № 78 від 22.06.2009 року, виданою Криничненською сільською радою Болградського району Одеської області (а.с.18) про склад і тип двору відповідно до по господарської книги № 3, особовий рахунок № 200, технічним паспортом (а.с.12-16), рішенням виконавчого комітету Криничненської сільської ради Болградського району Одеської області від 31.03.2009 року за № 29 (а.с.17).
ІНФОРМАЦІЯ_1 року – помер ОСОБА_2 (запис акта про смерть № 28 від 04.05.2007 року, складений Криничненською сільською радою Болградського району Одеської області), що підтверджується свідоцтвом про його смерть НОМЕР_1 (а.с.9).
Після його смерті відкрилась спадщина, на належний йому житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями АДРЕСА_1. Спадкоємицею за заповітом є ОСОБА_1 (ОСОБА_1 після шлюбу, що підтверджується свідоцтвом про шлюб НОМЕР_2 виданим 16.03.2002 року, а.с.8). Заповіт складено 5.11.1999 році, посвідчено секретарем виконавчого комітету Криничненської сільської ради Болградського району Одеської області та зареєстровано в реєстрі № 131 (а.с.10).
За рішенням Болградського районного суду Одеської області від 25 листопада 2009 року, справа № 2-ц-1446/2009, ОСОБА_1 надано додатковий строк три місяці для подачі в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року (а.с.23).
З копії спадкової справи № 712/2009 щодо майна померлого ОСОБА_2, заведеної Болградською державною нотаріальною конторою Одеської області, ОСОБА_1 08.09.2009 року звернулася до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини (а.с.32-39).
Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті (ст. 1233 ЦК України).
Частиною 1 ст. 1235 ЦК України передбачено, що заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
Відповідно до ч.1, ч.3 ст. 1268 ЦК України с падкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Частиною 1 ст. 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 ЦК України).
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ч. 3 ст. 1272 ЦК України).
У відповідності із ст. 328 ЦК України, право власності вважається набутим, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
За ч. 2 ст. 182 ЦК України, право власності на нерухоме майно підлягає державній реєстрації.
Таким чином, позивачка, як спадкоємиця за заповітом, вважається такою, що прийняла спадщину, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 На підставі, що передбачена законом, тобто в порядку спадкування, позивачка набула право на це майно, тобто житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями при ньому, розташованого по АДРЕСА_1.
За таких обставин суд приходить до висновку про те, що вимоги позивачки є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.182, 328, 1233, 1235, 1268-1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 10, 60, 130, 131, 209, 212-215, 294 ЦПК України, суд –
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Криничненської сільської ради Болградського району Одеської області про визнання права власності – задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями при ньому, розташованого по АДРЕСА_1, як за спадкоємицею за заповітом після смерті ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції. Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження рішення суду.
Суддя: С.В.Кодінцева