Копія спр.2-3595/09
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 жовтня 2009 року м. Кілія
Кілійський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді Бошкова М.І.
при секретарі Іваненко В.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кілія цивільну справу за позовом
ОСОБА_1, ОСОБА_2
про
визнання права власності на житловий будинок
В С Т А Н О В И В:
У жовтні 2009 року позивачі звернулись до Кілійського районного суду Одеської області з зазначеним позовом, у якому вказали, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у 1977 році з дозволу Вилківської міської ради збудували житловий будинок на земельній ділянці площею 535,0 кв.м. по АДРЕСА_1. Будинок був прийнятий до експлуатації у 1997 році, але позивачі не затвердили акт вводу до експлуатації у виконкомі Вилківської міської ради та не отримали свідоцтво про право власності на даний житловий будинок. На підставі зазначеного, позивачі вважають, що ними правомірно виконані всі встановлені законодавством вимоги щодо будування житлового будинку, у зв’язку з чим просять суд визнати за ними право власності на збудований житловий будинок разом з господарськими будівлями та надвірними спорудами, який розташований в АДРЕСА_1 на земельній ділянці площею 535,0 кв.м..
Представник позивачів ОСОБА_3 підтримала вказані факти та вимоги у судовому засіданні.
Дослідивши встановлені факти та докази по справі, суд вважає позов таким, що є заснованим на законі та не порушує прав та інтересів інших осіб, а тому підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав, а саме:
Шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 був сключений 02.11.1965 року, що посвідчується свідоцтвом про шлюб VIII-УР № НОМЕР_1 від 02.11.1965 року.
Згідно виписці з рішення виконкому Вилківської міської ради № 28 від 15.02.1968 р. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 надана земельна ділянка для будування житлового будинку по АДРЕСА_1, розташована на земельній ділянці площею 300,0 кв.м..
На підставі договору про надання в безстрокове користування земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку, реєстровий № 691 від 08.07.1968 р. земельна ділянка в АДРЕСА_1 передана ОСОБА_1 та ОСОБА_2
Дозвіл на виконання будівельних робіт на вищевказаній земельній ділянці був виданий виконкомом Вилківської міської ради був виданий 24.02.1968 року.
14.07.1971 р. новозбудований будинок по АДРЕСА_1 був переданий в експлуатацію, що посвідчується актом приймальної комісії Вилківської міської ради від 14.07.1971 р..
Випискою з рішення № 25 від 21.02.1994 р. виконкому Вилківської міської ради земельна ділянка площею 412,70 кв.м.. по АДРЕСА_1 передана ОСОБА_1 та ОСОБА_2 для обслуговування житлового будинку.
ОСОБА_2 згідно виписці з рішення № 38 від 27.03.1997 р. предана земельна ділянка площею 550,0кв.м. по АДРЕСА_2.
Згідно технічного паспорта житловий будинок по АДРЕСА_1 складається з : літ.А – житловий будинок, який складається з наступних частин: №1-1 прихожа, №1-2 кухня, № 1-3 коридор, № 1-4 житлова кімната, № 1-5 житлова кімната, № 1-6 житлова кімната, № 1-7 туалет; літ. Б та літ. В, зазначені в схематичному плані, - літні кухні, літ Г – вбиральня, 1-3 та І – надвірні споруди.
Як встановлено у судовому засіданні, право власності на збудований будинок належним чином не оформлено. Згідно діючого законодавством, а зокрема, ст. 376 ЦК України, даний будинок вважається самочинним будівництвом, оскільки будувався без належним чином затвердженого проекту, в зв’язку з чим згідно ст.19 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" єдиним документом, на підставі якого може бути зареєстроване право власності на об'єкт самовільного будівництва, є рішення суду стосовно речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до підпункту 1 пункту «б» частини 1 ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів у порядку, встановленому законодавством.
Частина 3 ст. 376 ЦК України містить норму, відповідно до якої право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно. У випадку позивачів, самочинне будівництво проведено на земельній ділянці, яка у встановленому порядку була надана їм в користування, що дає підстави суду для задоволення заявлених ними вимог.
У відповідності зі ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Згідно статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Статтями 15 та 16 ЦК України передбачено право особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту права, встановлених цивільним законодавством, є, зокрема, його визнання.
Відповідно до ст. ст. 328, 386, 392 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів; держава забезпечує рівний захист прав усіх суб'єктів права власності; власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно ст. 375 ЦК України, власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруди та набувати на них право власності за умови додержання ним архітектурних, будівельних, санітарних та інших норм.
Згідно статті 331 ЦК України, право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Керуючись ст.ст. 3,4,8,107,209,210,212-215 ЦПК України та ст.ст.15,16 ч.2, 316,318, 319, 328, 331 ч.2, 375, 376, 386 та 392 ЦК Украіни
В И Р І Ш И В:
Позов задовільнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, право власності за кожним по ? частини житлового будинку з господарськими будівлями та надвірними спорудами, розташовані в АДРЕСА_1 на земельній ділянці площею 535,0 кв.м.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Одеської області через Кілійський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.
Суддя М.І.Бошков