Судове рішення #7177737

           

Р  І  Ш  Е  Н  Н  Я

    ІМЕНЕМ        УКРАЇНИ    

 24 листопада 2009 року                                                                                    м. Кілія

Кілійський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді Бошкова М.І.

при секретарі Іваненко В.І.

розглянувши  у відкритому судовому засіданні у м. Кілія цивільну справу за позовом

ОСОБА_1

про

визнання права власності на спадкове майно

В С Т А Н О В И В:

       Позивач звернувся до суду з позовом, в якому вказав, що у 2001 році померла його дружина, ОСОБА_2, з якою, при її житті, подружжя побудувало житловий будинок в АДРЕСА_1 та належним на те чином не оформили прав на нерухоме майно. Позивач, який фактично прийняв спадщину після смерті своєї дружини, не звертався до нотаріальної кантори за оформленням спадкових прав на житловий будинок та у судовому засіданні підтвердив , що на даний момент веде господарство, сплачує земельні податки, обробляє земельну ділянку, на якій розташований житловий будинок по АДРЕСА_1. Крім позивача іншою спадкоємицею майнових прав померлої ОСОБА_2 є донька позивача та померлої дружини – ОСОБА_3, яка відмовляється від прийняття спадщини після смерті матері на користь свого батька – позивача.    В зв’язку з вищенаведеними обставинами та неможливістю оформити спадкові права інакше, ніж у судовому порядку, позивач просить визнати за ним право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та надвірними спорудами в АДРЕСА_1.

     Представник  позивача у судовому засіданні підтвердив позовні вимоги.

     Судом були встановлені наступні юридичні факти з певними їм правовими відносинами, а саме:

     ОСОБА_1 та ОСОБА_2 уклали шлюб 11.12.1956 року, що підтверджується відповідним свідоцтвом про укладення шлюбу серія НОМЕР_2 від 11.12.1956 року.

     Відповідно до свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 від ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року.

     Відповідно до рішення виконкому Вилківської міської ради № 65 від 12.03.1969 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 була надана земельна ділянка з старим, під снос,  будинком по АДРЕСА_2 та був наданий дозвіл на цій земельній ділянці побудувати новий житловий будинок.

     Відповідно до рішення № 123 від 21.08.1997 року виконком Вилківської міської ради вирішив надати земельну ділянку загальною площею 638 кв.м.  під обслуговування житлового будинку по АДРЕСА_1, ведення приватного підсобного господарства подружжю ОСОБА_1 та ОСОБА_2.  

      ОСОБА_1 отримав грошову суму 27.03.1970 року від банку по побудування житлового будинку в АДРЕСА_2 відповідно до зобов’язання форми № 207 від 27.03.1970 року.

     Як вказано у домовій книзі, в житловому АДРЕСА_1 зареєстровані ОСОБА_1,  ОСОБА_3 та ОСОБА_5.

     Як вказано у технічному паспорті, складеному КП «Кілійське РБТІ та РОН» 17.03.2007 року,  житловий будинок по АДРЕСА_1 складається з : літ.А – житловий будинок, літ.а – веранда, літ. Б – літня кухня, літ.б – навіс, літ.б – веранда, літ. В – сарай, літ.Г – сарай, літ.Д – навіс, літ.Е – вбиральня   та надвірні споруди № 1-3.

     Відповідно до паспорту серія НОМЕР_3, виданого Кілійським РВ УМВС України в Одеській області 22.08.2003 року, ОСОБА_1 зареєстрований та проживає в АДРЕСА_1.

     ОСОБА_3 відмовляється від прийняття спадщини після смерті померлої матері, ОСОБА_2 на користь батька, ОСОБА_1, що підтверджується заявою ОСОБА_3 від 21.11.2007 року  зареєстрованої в реєстрі за № 973 та посвідченою секретарем виконкому Вилківської міської ради.

     Статтями 15 та 16 ЦК України передбачено право особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту права, встановлених цивільним законодавством, є, зокрема, його визнання.  

     Згідно з статтею 331 ЦК України, право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

     Відповідно до ст. ст. 328, 386, 392 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів; держава забезпечує рівний захист прав усіх суб'єктів права власності; власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

     Відповідно до ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народження після його смерті, той з подружжя, який його пережив та батьки. Як встановлено ч.3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

     Відповідно до роз’яснення Міністерства юстиції України № 19-32/319 від 21.05.2005 року, у випадку смерті власника нерухомого майна, реєстрацію якого належним чином проведено не було і правовстановлюючий документ відсутній, питання про призначення цього майна померлому та спадкоємцю повинно вирішуватися у судовому порядку.

     Згідно з п.5 ч.2 ст.234 та ст. 256 ЦПК України встановлення фактів, що мають юридичне значення віднесено до компетенції суду.

     Дослідивши письмові докази по справі, заслухавши пояснення представника позивача у судовому засіданні, суд встановив, що позивач, після смерті своєї дружини, якій належала на праві спільної сумісної власності  ? частина вищевказаного житлового будинку,  фактично прийняв спадщину у вигляді такої частки майна, так як на момент її  смерті проживав разом з нею та не відмовлявся від спадкового майна, але відповідно до чинного цивільного законодавства належним чином не оформив майнові спадкові права на нерухоме майно і не в змозі оформити такі інакше, ніж у судовому порядку. Іншою спадкоємицею за законом є й донька позивача, яка офіційно відмовилася від своїх спадкових прав на користь свого батька, тобто, позивача. На підставі вищенаведених обставин по справі суд вважає пред’явлений позов обґрунтованим, заснованим на законі, не порушує прав та свобод інших осіб, а тому таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.

      Керуючись ст.ст. 3,4,8,107,209,210,212-215 ЦПК, ст.ст.15,16 ч.2, 328, 331 ч.2, 386, 392, 1216-1232, 1261 та 1268 ЦК України суд

   

В И Р І Ш И В:

      Позов задовольнити.

      Визнати  факт належності ? частини житлового будинку в АДРЕСА_1  ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 року.

      Визнати за ОСОБА_1  право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та надвірними спорудами в м. Вилкове Кілійського району Одеської області по вул. Толстого,17, розташований на земельній ділянці площею 638 кв.м..

      Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Одеської області через Кілійський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.

                   Суддя                               М.І. Бошков        

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація