Справа № 2-3412/2009р.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 листопада 2009 року м. Кілія
Кілійський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді Бошкова М.І.
при секретарі Іваненко В.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кілія цивільну справу за позовом
ОСОБА_1, ОСОБА_2
про
визнання права власності на спадкове майно
В С Т А Н О В И В:
Позивачки звернулися до суду з позовом, у якому вказали, що у 2008 році помер їх батько – ОСОБА_3, після смерті якого вони унаслідували у рівних частинах майнові права на житловий будинок по АДРЕСА_1. Позивачки належним чином оформили права на спадкове нерухоме майно, що підтверджується відповідними свідоцтвами про право на спадщину за законом. Також на день смерті ОСОБА_3 йому належав житловий будинок АДРЕСА_2, але це нерухоме майно не ввійшло до спадкового майна в зв’язку з втратою правовстановлюючих документів на таке майно під час повені. Позивачки прийняли спадкові права після смерті свого батька, обробляють земельну ділянку та не в змозі оформити належним чином права на спадкове майно у вигляді вказаного житлового будинку. На підставі вказаних обставин позивачки просять визнати за ними, як за єдиними спадкоємицями за законом, право власності у рівних частинах на житловий будинок АДРЕСА_2 та право власності на житловий будинок, котрий не ввійшов до спадкового майна, зазначений в схематичному плані технічного паспорта під літ. Б та розташований в АДРЕСА_1.
Представник позивачів у судовому засіданні підтвердив позовні вимоги.
Судом були встановлені наступні юридичні факти з певними їм правовідносинами:
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину бланк серія ВМІ № 688481, складеного 07.08.2009 року, посвідченого державним нотаріусом Кілійської районної державної нотаріальної кантори та зареєстровано в реєстрі за № 1979, спадкова справа № 154/2009, ОСОБА_1, донька ОСОБА_3, є власником спадкового майна у вигляді ? частини житлового будинку в АДРЕСА_1, який складається з : карк. комиш. будинку літ.А житлплощею 52,3 кв.м., господарських будівель: літня кухня літ. Б , навіс літ. В , надвірних споруд № 1-4,І. Як вказано у зазначеному свідоцтві, власником іншої ? частини житлового будинку в АДРЕСА_1, тобто спадкового нерухомого майна, є інша донька померлого ОСОБА_3 – ОСОБА_2.
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину бланк серія ВМІ № 688480, складеного 07.08.2009 року, посвідченого державним нотаріусом Кілійської районної державної нотаріальної кантори та зареєстровано в реєстрі за № 1977, спадкова справа № 154/2009, ОСОБА_2, друга донька ОСОБА_3, є власником ? частини житлового будинку, який розташований в АДРЕСА_1, який складається з : карк. комиш. будинку літ.А житлплощею 52,3 кв.м., господарчих будівель: літня кухня літ.Б , навіс літ. В , надвірних споруд № 1-4,І.
Відповідно до витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 23536917 від 10.08.2009 року ? частина житлового будинку по АДРЕСА_1 належить на праві приватної спільної часткової власності ОСОБА_2.
Як вказано у технічному паспорті, складений КП «Кілійське РБТІ та РОН» 17.08.2009 року, житловий будинок АДРЕСА_2 складається з літ. А – житловий будинок, розташований на земельній ділянці загальною площею 2734,0 кв.м..
Як вказано у висновку № 697 від 26.10.2009 року відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та розвитку інфраструктури Кілійської райдержадміністрації ОСОБА_3 самовільно побудував літню кухню, зазначено в технічному паспорті на житловий будинок по АДРЕСА_1 під літ. Б – кухня, та розташований на земельній ділянці площею 535,9 кв.м., яка належить йому на підставі рішення Вилківської міської ради № 38 від 27.03.1997 року, не представив самочинно збудовану будівлю комісії для подальшого прийняття до експлуатації та оформлення майнових прав на збудоване майно. Висновком відділу також повідомляється, що будівля літньої кухні відповідає вимогам ДБН 360-92 «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень.» та ДБН 79-92 «Житлові будинки для індивідуальних забудовників України».
Як вказано у технічному паспорті, складеним КП «Кілійське РБТІ та РОН» 10.08.2009 року, житловий будинок в АДРЕСА_1 складається з: літ. А – житловий будинок, літ. Б – кухня, літ. В – навіс, надвірні споруди - №1-4,І. Літня кухня, яка визнана рішенням Вилківської міської ради житловим будинком, зазначена схематичному плані під літ. Б та складається з: 1-1 коридор, 1-2 кухня, 1-3 житлова кімната, 1-4 житлова кімната.
За діючим цивільним законодавством, зокрема ст.19 Закона України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» однією з підстав для державної реєстрації права, що посвідчують виникнення, перехід припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав є рішення суду стосовно речових прав на нерухоме майно, що набрали законної сили.
Статтями 15 та 16 ЦК України передбачено право особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту права, встановлених цивільним законодавством, є, зокрема, його визнання.
Згідно з статтею 331 ЦК України, право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Відповідно до ст. ст. 328, 386, 392 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів; держава забезпечує рівний захист прав усіх суб'єктів права власності; власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народження після його смерті, той з подружжя, який його пережив та батьки. Як встановлено ч.3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до роз’яснення Міністерства юстиції України № 19-32/319 від 21.05.2005 року, у випадку смерті власника нерухомого майна, реєстрацію якого належним чином проведено не було і правовстановлюючий документ відсутній, питання про призначення цього майна померлому та спадкоємцю повинно вирішуватися у судовому порядку.
Згідно з п.5 ч.2 ст.234 та ст. 256 ЦПК України встановлення фактів, що мають юридичне значення віднесено до компетенції суду.
Як було встановлено у судовому засіданні позивачки є законними співвласниками нерухомого майна, котре розташоване в АДРЕСА_1, як наслідок спадкового правонаступництва майнових прав на нерухоме майно після смерті їх батька – ОСОБА_3, що і підтверджується дослідженими письмовими доказами по справі. При оформленні спадкоємицями прав на нерухоме майно, літня кухня, зазначена в схематичному плані технічного паспорту на житловий будинок під літерою «Б» була визнана житловим будинком рішенням виконкому Вилківської міської ради ще в 2004 році, але цей факт не був відомий позивачкам, а тому вказаний житловий будинок не був включений до обсягу спадкового майна. Що стосується іншого спадкового нерухомого майна, тобто, житлового будинку АДРЕСА_2, то таке майно на день смерті спадкоємця, належало батьку позивачок, при житті якого правовстановлюючі документи належним чином оформлені не були, та після його смерті позивачки, як єдині спадкоємиці за законом, фактично прийняли спадкоємство відповідно до положень чинного цивільного законодавства і не в змозі оформити спадкові права на нерухоме майно інакше, ніж у судовому порядку. А тому, суд, заслухавши пояснення представника позивачів у судовому засіданні та дослідивши надані письмові докази по справі встановив, що позивачки є законними співвласниками спадкового нерухомого майна, котре вони успадкували після смерті свого батька, інших спадкоємців, котрі б претендували на майно, не має, пред’явлений позов є обґрунтованим, таким, що не порушує прав та інтересів інших осіб, майнові права позивачів підлягають захисту згідно положень статей 15 та 16 ЦК України, а тому, вважає позов таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 3,4,8,107,209,210,212-215 ЦПК, ст.ст.15,16 ч.2, 328, 331 ч.2, 386, 392, 1216-1232, 1261 та 1268 ЦК України суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Встановити факт належності житлового будинку АДРЕСА_2 ОСОБА_3, померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на ? частину житлового будинку АДРЕСА_2, котрий розташований на земельній ділянці площею 2734,0 кв.м..
Визнати за ОСОБА_2 право власності на ? частину житлового будинку АДРЕСА_2, котрий розташований на земельній ділянці площею 2734,0 кв.м..
Визнати за ОСОБА_1 право власності на ? частину літньої кухні, котра визнана житловим будинком, зазначена в технічному паспорті під літ. Б та розташована по АДРЕСА_1.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на ? частину літньої кухні, котра визнана житловим будинком, зазначена в технічному паспорті під літ. Б та розташована по АДРЕСА_1.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Одеської області через Кілійський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.
Суддя М.І.Бошков