Судове рішення #7183540

код суду 0555                                 Справа № 2-“А”-7939/2009

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

21 грудня 2009 року  Ясинуватський міськрайонний суд  Донецької області у складі головуючого  судді                             Шигірт Ф.С.,

при секретарі                         Махоті О.В.,

розглянувши  у відкритому судовому засіданні  адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління  Пенсійного фонду України в м. Ясинувата (далі УПФУ) про визнання дій відповідача неправомірними та стягнення  недоплаченої  щомісячної  державної соціальної допомоги «Дітям війни», -

ВСТАНОВИВ:

30 листопада 2009 року позивач звернулась до  суду  із адміністративним позовом до відповідача про визнання дій відповідача УПФУ незаконними та зобов'язання нарахувати та вилатити державну соціальну допомогу "Дітям війни", посилаючись на наступне. Позивач відноситься до категорії громадян що мають статус «Дитина війни» і відповідно до ст. 6  Закону України «Про соціальний захист дітей війни», має право на отримання державної соціальної допомоги в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Проте відповідачем у 2008-2009 роках така допомога виплачувалась в меньшому розмірі ніж передбачено Законом.

Просила визнати неправомірним бездіяльність УПФУ та зобов’язати його нарахувати та виплатити на її користь недоплачену допомогу за період з 22 травня 2008 року по  31 грудня 2008 року та з 01.01.2009 р. по день розгляду справи,  зобов’язати  відповідача зробити нарахування  та виплату щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком  з 01.01.2009 року по день розгляду справи, зобов’язати  кожен місяць проводити нарахування та виплату їй щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком .

Позивач в судове засідання  не з'явилась, звернулась з заявою про розгляд справи у її відсутність.

Відповідач УПФУ надав суду заперечення, просив розглядати справу без його представника.

Дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позов  підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Вирішуючи  дані правовідносини, суд  керувався  нормами Конституції України,   Законами України  „Про соціальний захист дітей війни” від  18.11.04 за № 2195-1У (далі Закон № 2195); ЗУ „Про загальнообов’язкове державне пенсійне  страхування” від  09.07.03 р. за № 1058-1У із змінами   та іншими  законодавчими актами.

Відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» до дітей війни віднесені особи, які є громадянами України та яким на час закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 років.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, належить до соціальної групи «Діти війни», що підтверджується посвідченням (а.с.8), знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Ясинувата та отримує пенсію за віком. На неї розповсюджуються права і пільги, встановлені Законом України «Про соціальний захист дітей війни».

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» ( 2195-15), який набрав чинності з 01.01.2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Статтею 99 ч. 2 КАС України, для звернення  до адміністративного  суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

 Згідно ст. 100 ч. 1 КАС України пропущення строку  звернення  до адміністративного  суду є підставою для відмови у задоволені  адміністративного  позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

Про суми виплат позивачці було відомо після здійснення кожної виплати пенсії, які вона отримувала щомісяця, тобто вона не була позбавлена можливості своєчасно звернутися до суду  за захистом свого права, а тому суд вважає, що в задоволені позовних вимог щодо   відновлення пропущеного строку для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів за період з 22.05.2008 р. до 30.11.2008 р., та  зобов’язання  УПФУ  нарахувати та виплатити на її користь недоплачене підвищення до пенсії як дитині війни за цей період необхідно відмовити, у зв’язку із пропущенням строку звернення до суду.

Щодо інших позовних вимог, то вони законні та підлягають задоволенню.

Закон України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» було змінено в бік звуження прав «Дітей війни».

22.05.2008 року Конституційним Судом України ухвалено Рішення №10-рп/2008, відповідно до якого, ці положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими для виконання на території України, остаточним і не можуть бути оскаржені.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За положенням ст.ст. 6, 7 Закону № 2195 в первинній редакції з моменту набрання  чинності цим законом громадяни, що відносяться до категорії „дитина війни”, набули права на підвищення пенсії або щомісячного довічного  грошового утримання чи  державної соціальної допомоги, що виплачується замість  пенсії,  у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за рахунок Державного бюджету України.

  До  повноважень Управління Пенсійного фонду України в м. Ясинувата  належать питання нарахування „дітям війни” підвищення пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» і для його отримання від позивача не вимагається додатково звернення  та надання  будь яких документів.

Враховуючи порядок сплати пенсії громадянам, визначений ст. 47 ч.1 Закону № 1058 (пенсія сплачується не пізніше 25 числа поточного  місяця)  та керуючись ст. 21 ч.2 КАС України, суд вважає, що оскаржувані дії управління ПФУ щодо не нарахування та не сплати  позивачу в 2009 р. підвищення  пенсії, не відповідають діючому законодавству. Нарахування та виплата у 2009 р. дітям війни підвищення пенсії повинні здійснюватись відповідно до норм Закону України „Про соціальний захист дітей війни”.

Відповідно до ст. 7 Закону № 2195, фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим  Законом здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

    Таким чином, для  відновлення порушеного права позивача на отримання несплаченого підвищення пенсії, суд визнає за необхідне зобов’язати відповідача за рахунок коштів Державного бюджету України провести позивачці перерахунок та сплату підвищення пенсії в розмірі 30 %  мінімальної пенсії за віком для непрацездатних осіб за період з 30 листопада 2008 року по 31 грудня 2009 року та 01 січня 2009 року.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд, -

   

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати незаконними дії Управління Пенсійного Фонду України в місті Ясинувата  Донецької області щодо ненарахування та невиплаті ОСОБА_1 допомоги з 30 листопада 2008 року по 31 грудня 2008 року та з 01 січня 2009 року в розмірі передбаченому ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» ( 2195-15).

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в місті Ясинувата  Донецької області за період з 30 листопада  2008 року по 31 грудня 2008 року та з 01 січня 2009 року донарахувати та виплатити ОСОБА_1, за рахунок коштів Державного бюджету України, недоплачену суму щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни, до розміру 30 % мінімальної пенсії за віком.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 3 (три) грн. 40 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.

Суддя                                         Шигірт Ф.С.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація