Судове рішення #7183937

Справа № 2-а -688/2010

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И

16 березня  2010 року. Суддя  Совєтського районного  суду м. Макіївки Донецької області  ОСОБА_1

 розглянувши у порядку письмового провадження у  селища Ханженково цивільну справу   за адміністративним позовом ОСОБА_2  до Управління Пенсійного Фонду України в Совєтському районі м. Макіївки  про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання здійснити виплату підвищення до пенсії за віком як дитині війни,-

 

В С Т А Н О В И В :

          04.03.2010 року позивач звернувся до  суду з позовом про визнання бездіяльності відповідача протиправною, зобов’язання здійснити виплату підвищення до пенсії за віком як дитині війни за період , поновити строк звернення до суду.

                     

 В  обґрунтування  вимог зазначає, що він віднесена до категорії дітей війни і відповідно до Закону України « Про соціальний захист дітей війни» має право на щомісячне підвищення пенсії на 30 відсотків, починаючи з 01.01.2006 року по 2009 рік.   Просила поновити строк для звернення до суду, тому що про порушення своїх прав дізналася із засобів масової інформації і зразу звернулася до суду.  Також просив  визнати бездіяльність відповідача протиправною та  зобов’язати  провести  нарахування та виплату підвищення до пенсії за період за.2006-2009 роки,  поновити строк звернення до суду.

Представник відповідача в судове засідання не з"явився, просив розглянути справу в його відсутності, позов не визнав у повному обсязі, про що надав відповідну заяву. У письмових запереченнях, які надійшли до суду, відповідач посилається на те, що порядок надання  пільг, передбачених ст.6 Закону України " Про соціальний захист дітей війни", Кабінетом Міністрів України у 2006 році не було розроблено. Законом України " Про державний бюджет України на 2007 рік" дія ст.6 Закону України " Про соціальний захист дітей війни" призупинена, законодавче не було врегульовано питання стосовно фінансування виплати підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком дітям війни. Відповідно до вказаного Закону  підвищення до пенсії дітям війни виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України, а не за рахунок коштів Пенсійного Фонду України. Відповідач наполягає на застосуванні строку звернення до суду, оскільки  факт порушення прав позивачу став відомий після висвітлення у пресі  Рішення Конституційного Суду України ще у ліпні 2007 року, отже для захисту порушеного права позивачем пропущено строк звернення до суду.

 

 Дослідивши письмові докази по справі, суддя дійшов висновку що позовні вимоги   ОСОБА_2  підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» до дітей війни віднесені особи, які є громадянами України, та яким на час закінчення Другої світової війни / 22 вересня 1945 року/ було менше 18 років.

Позивач  ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, віднесена до категорії дітей війни, знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Совєтському районі м. Макіївки та отримує пенсію.

Відповідно до ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року, який набрав чинності  з 01.01.2006 року, дітям війни пенсії, або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.

Дію ст.6 зупинено на 2006 рік згідно із Законом України від 20.12.2005 року № 3235-УІ " Про Державний бюджет України на 2006 рік". Зупинення дії нормативного акту не  дає право на його застосування, а тому у позивача не було права на отримання зазначеної у позові доплати до пенсії у 2006 році.

 

Відповідно до ст.71 Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік» з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим законом на 2007 рік зупинено зокрема дію статті 6 Закону  України «« Про соціальний захист дітей війни».

 Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 положення ст.71 Закону України "« Про Державний бюджет України на 2007 рік" якими була зупинена дія ст.6 Закону  України «« Про соціальний захист дітей війни», визнані такими, що не відповідають Конституції України.

Конституційний суд України відзначив, що положеннями  Закону України "   Про Державний бюджет України на 2007 рік" не можуть скасовуватися чи змінюватися обсяги прав і обов’язків, пільг, компенсацій і гарантій громадян, передбачених іншими законами України, не можуть вноситися зміни, зупинятися дії чинних законів України, а також встановлюватися  через правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України.

Рішення Конституційного суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів  у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Воно є обов’язковим для виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

 

Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Враховуючи положення ст. 6 Закону України " Про соціальний захист дітей війни" керуючись принципом адміністративного судочинства, а саме верховенства права, з метою забезпечення передбаченого Конституцією України права позивача на належне соціальне забезпечення, з урахуванням ч.2 ст. 152 Конституції України, суд вважає, що позивач мав право на підвищення пенсії за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року.

Також, слід зазначити, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» /п. 41 розділу 2 внесення змін до деяких законодавчих актів/ текст статті 6 викладено в такій редакції: «Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») (3551-12) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (3551-12) дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційними), положення статті 67 розділу I, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» та пункту 3 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (107-17), в пункті 5 резолютивної частини якого визначено, що «Положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення»

Таким чином, вимоги позивача, щодо зобов’язання відповідача здійснити перерахунок підвищення до пенсії у 2008 році чинні тільки за період  з 22.05.2008 року по 31.12.2008  року.  

 Згідно ч.2 ст.99 КАС України для звернення до суду за захистом прав, свобод, та інтересів особи встановлено річний строк, який, якщо встановлено інше, обчислюється  з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч.1 ст.100 КАС України, пропущення строку звернення до суду з підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

Позивач заявив клопотання про поновлення строку звернення до суду, але не навів поважних причин його пропуску, зазначивши, що причиною пропущення  вказаного строку є необізнанність у правових питанях. У зв"язку з тим, що позивачем пропущено строк звернення до суд з вимогами про виплату підвищення до пенсії  як дитині війни без поважних причин за 2007 рік, а також з 22.05 по 31.12.2008 року,  а відповідач наполягає на застосуванні вказаного строку, суд вважає  за необхідне відмовити позивачу в частині позовних вимог  за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року.

Суд вважає, що позовні вимоги у частині зобов’язання відповідача нарахувати та сплатити позивачу підвищення до пенсії, як дитині війни за період з 01.01.2009 року по 31.12.2009 рік підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни/ у редакції від 18.11.2004 року, чинній у 2009 році/ дітям війни пенсії або щомісячне грошове довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Статтею 71 Закону  України «Про державний бюджет на 2009 рік» Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розмірі соціальних виплат, які до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини оскільки розмір зазначених  соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.

    Тому суд, приходить до висновку, що нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного  утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується  замість пенсії повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Відмова відповідача в виплаті позивачу  вказаної допомоги   2009 році  є неправомірною, тому позов підлягає задовільненю з 04.03.2009 року по 31.12.2009 рік.

 

      Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею судові витрати з Державного Бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування). Але з урахуванням вимог ст. 4 ч. 1 п. 7 Декрету КМУ „Про державне мито” сума судового збору з відповідача стягненню не підлягає.

   

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.1004 року, ст.2,11,17,18,87,94,99,100,122, 158-163 КАС України суддя,

П О С Т А Н О В И В :

        Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Совєтському районі м. Макіївки  про визнання бездіяльності протиправною,  зобов’язання здійснити виплату підвищення до пенсії за віком як дитині війни задовольнити частково.

               Визнати бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в Совєтському районі м. Макіївки  щодо не нарахування  щомісячної доплати  ОСОБА_2 до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період  з 04.03.2009 року по 31.12.2009 року - протиправною.

               Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в Совєтському районі м. Макіївки  провести ОСОБА_2 нарахування та виплату підвищення  до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України " «Про соціальний захист дітей війни"  з 04.03.2009 року по 31.12.2009 року.

              В іншій частині позову відмовити.

     

Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана до місцевого суду протягом десяти днів з дня її проголошення.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Апеляційного суду Донецької області через місцевий суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя :                              Слізевич Н.Г.

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація