Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #71972824

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


04 червня 2018 рокуЛьвів№ 876/2028/18



Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:


головуючого судді                                                            Іщук Л.П.,

суддів                                                                                Кухтея Р.В., Носа С.П.,

за участю секретаря судового засідання                              Сердюк О.Ю.,


розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Львівморепродукти» на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23 січня 2018 року, ухвалене головуючим суддею Сакалошем В.М. о 10:56 у м. Львові, повний текст складений 26.01.2018 року, у справі за адміністративним позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Львівморепродукти» про застосування заходів реагування,


                                                           встановив:


Головне управління Держпраці у Львівській області звернулося з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Львівморепродукти» (надалі – ТзОВ «Львівморепродукти») про застосування заходів реагування шляхом заборони експлуатації електрообладнання  ЗТП-6/0,4 кВ №822 до усунення порушень.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23 січня 2018 року адміністративний позов задоволено частково: застосовано заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони експлуатації електрообладнання ЗТП-6/0,4 кВ №822 до отримання дозволу Головного управління Держпраці на виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000 В та дозволу на експлуатацію електричного устаткування електричних станцій та мереж напругою понад 1000 В.

Відповідач - ТзОВ «Львівморепродукти» оскаржило рішення суду першої інстанції. Вважає, що судом першої інстанції ухвалено рішення з порушенням норм матеріального права.

В апеляційній скарзі зазначає, що відсутність дозволу Головного управління Держпраці на виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000 В та дозволу на експлуатацію електричного устаткування електричних станцій та мереж напругою понад 1000 В не носить прямої загрози здоров’ю і життю працівників ТзОВ «Львівморепродукти», оскільки саме обладнання працює коректно та без збоїв у роботі, тобто є таким, що повністю справне. Крім того, покликається на те, що позивачем не наведено жодної підстави для повного або часткового зупинення діяльності електрообладнання підприємства, яка передбачена статтею 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду ( контролю ) у сфері господарської діяльності».

Просить апелянт скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог  і ухвалити нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.

Головне управління Держпраці у Львівській області подало відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначає, що  покликання апелянта на те, що вказані в акті перевірки порушення не носять прямої загрози життю і здоров’ю працівників є недоведеним та не спростовує факту відсутності дозволу на експлуатацію електричного устаткування електричних станцій та мереж напругою понад 1000 В, що є порушенням п.6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

В судове засідання для розгляду апеляційної скарги учасники справи не прибули, належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду, а тому відповідно до ч.4 ст.229 КАС України апеляційний суд ухвалив розгляд апеляційної скарги провести за відсутності учасників справи та без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши доповідь судді Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга до задоволення не підлягає, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що Головним управлінням Держпраці у Львівській області видано наказ № 1498-П від 06.10.2017 року про проведення планової перевірки дотримання вимог законодавства про зайнятість населення та працевлаштування інвалідів, дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки на ТзОВ «Львівморепродукти» з 13 жовтня 2017 року по 20 жовтня 2017 року.

На підставі наказу № 1498-П від  06.10.2017 року видано направлення на проведення перевірки № 1467 від 06.10.2017 року.

У період з 9.00 год. 20 жовтня 2017 року по 15.00 год. 20 жовтня 2017 року уповноваженою посадовою особою Головного управління Держпраці у Львівській області головним державним інспектором відділу нагляду в машинобудуванні та енергетиці ОСОБА_1. у присутності уповноважених осіб відповідача – відповідального за електрогосподарство ТзОВ «Львівморепродукти» ОСОБА_2 проведено планову перевірку на ТзОВ «Львівморепродукти» щодо дотримання вимог законодавчих і нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки при експлуатації електрообладнання ЗТП-6/0,4 кВ № 822.

Перевірка проведена згідно плану проведення перевірок суб'єктів господарювання Головного управління Держпраці у Львівській області на 2017 рік, затвердженого наказом Головного управління Держпраці у Львівській області № 127-ОД від 28.11.16 року.

Відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за результатами проведеної перевірки та у зв’язку із виявленими порушеннями, посадовою особою структурного підрозділу управління Держпраці був складений акт перевірки суб’єкта господарювання №13/01/038/2409 від 20 жовтня 2017 року (далі – акт), яким зафіксовані факти порушень вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю та здоров’ю працівників ТзОВ «Львівморепродукти», а саме:

1) не отриманий дозвіл ГУ Держпраці на виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000 В та дозвіл на експлуатацію електричного устаткування електричних станцій та мереж напругою понад 1000 В (порушення п. 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107 та статті 21 Закону України «Про охорону праці»);

2) не проведені випробування електрообладнання 6/0.4 кВ. (порушення п.1.1.6 ШПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів», затверджених наказом Держнаглядохоронпраці №4 від 09.01.1998 року, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України № 93/2533  від 10.02.1998 року (далі – Правила);

3) не випробувані засоби захисту (діелектричні рукавиці, діелектричні боти), (порушення п.1.1.4 Правил);

4) допускається до роботи в електроустановках відповідальний за електрогосподарство ОСОБА_2, який не пройшов навчання і перевірку знань Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів (порушення п.2.1.4 Правил);

5) на працюючому трансформаторі ЗТП-6/0,4 кВ № 822 рівень масла нижче позначки, що відповідає температурі навколишнього середовища згідно п.4.7 розділу VII Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів (порушення п.1.1.6 Правил);

6) відповідальний за електрогосподарство ОСОБА_2 не пройшов періодичний (протягом трудової діяльності) медичний огляд згідно з Порядком проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров'я України від 21.05.2007 р. № 246 (порушення п.2.1.2 Правил);

7) не затверджена посадова інструкція відповідального за електрогосподарство (порушення п. 1.3.1 Правил);

          8) не забезпечено достатню кількість електротехнічних працівників (порушення п.1.3.1 Правил.

Суд першої інстанції, частково задовольняючи позов, виходив з того, що товариством на усунення порушень, зазначених в акті від 20 жовтня 2017 року за №13/01/038/2409,  вжито невідкладних заходів. Однак, ТзОВ «Львівморепродукти» не отриманий дозвіл ГУ Держпраці на виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000 В та дозвіл на експлуатацію електричного устаткування електричних станцій та мереж напругою понад 1000 В, що є порушенням п. 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1107 від 26.10.2011 року  та статті 21 Закону України «Про охорону праці» і оскільки відповідачем не усунуто цього порушення, тому слід застосувати заходи реагування шляхом заборони експлуатації   електрообладнання до отримання дозволу.

Апеляційний суд повністю погоджується з таким висновком суду першої інстанції  і, надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.309 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Згідно ст. 1 Закону України  «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до пункту 3 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 96від 11.02.2015 року, та пункту 3 Положення про Головне управління Держпраці у Львівській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці № 75від 22.06.2017 року (далі – Положення), основними завданнями Головного управління Держпраці у Львівській області (далі - Управління) є:

-реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб;

-здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов'язаної з об’єктами підвищеної небезпеки.

Відповідно до ч. 15 п.4 Положення до компетенції управління Держпраці належить здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, в тому числі з питань монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до частини 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Частиною 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, робіт, надання послуг суб’єктам господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про охорону праці» роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Згідно п. 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1107від 26.10.2011 року, дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3.

Виходячи з вищенаведених норм, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що оскільки ТзОВ «Львівморепродукти» не усунуто всіх порушень, які виявлені під час перевірки і такі порушення неможливо усунути без зупинення експлуатації відповідного електрообладнання для уникнення загрози життю і здоров’ю працівників, то позов слід задовольнити частково шляхом застосування заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді заборони експлуатації електрообладнання ЗТП-6/0,4 кВ №822 до отримання дозволу Головного управління Держпраці на виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000 В та дозволу на експлуатацію електричного устаткування електричних станцій та мереж напругою понад 1000 В.

          Покликання апелянта на те, що неотримання дозволу Головного управління Держпраці на виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000 В та дозволу на експлуатацію електричного устаткування електричних станцій та мереж напругою понад 1000 В не носить прямої загрози здоров’ю і життю працівників ТзОВ «Львівморепродукти» не заслуговують на увагу, оскільки експлуатація електрообладнання не може проводитись за відсутності відповідного дозволу згідно вимог ст. 21 Закону України «Про охорону праці» та п. 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

          Апеляційний суд також зазначає, що такі доводи апелянта не доведені ним, оскільки жодного доказу про те, що експлуатація електричного устаткування електричних станцій та мереж напругою понад 1000 В не носить прямої загрози здоров’ю і життю працівників ТзОВ «Львівморепродукти», не надано.

Крім того, апеляційний суд звертає увагу на те, що заборона експлуатації електрообладнання ЗТП-6/0,4 кВ №822 до отримання дозволу Головного управління Держпраці на виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000 В та дозволу на експлуатацію електричного устаткування електричних станцій та мереж напругою понад 1000 В не є тотожною повному чи частковому зупиненню виробництва, виконанню робіт чи наданню послуг, а тому не потребує встановлення підстав, передбачених спеціальним законом, на таку заборону.  

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують  висновків суду, а тому постанову суду першої інстанції слід залишити без змін.

          Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Апеляційний суд не здійснює новий розподіл судових витрат відповідно до ч.6 ст.139 КАС України, оскільки судове рішення першої інстанції залишається без змін.

Керуючись ст.ст. 229, 243, 250, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд


                                                       постановив:


Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Львівморепродукти» залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23 січня 2018 року у справі № 813/3936/17-  без змін.  

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.





Головуючий суддя ОСОБА_3

судді ОСОБА_4

ОСОБА_5

    Повне судове рішення складене 12.06.2018 року























Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація