Копія справа № 2-1539/09 р.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 грудня 2009 року м. Кілія
Кілійський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді Бошкова М.І.
при секретарі Іваненко В.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кілія цивільну справу за позовом
ОСОБА_1
про
визнання права власності на житловий будинок
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій вказав, що 16.05.2001 року він придбав у ОСОБА_2 та ОСОБА_3 житловий будинок, що розташований в м. Вилкове Кілійського району Одеської області по вул. Леніна, 40, шляхом укладення договору купівлі-продажу через Ізмаїльську товарну біржу. Але договір купівлі-продажу житлового будинку нотаріальному посвідченню не підлягався, у зв’язку з чим позивач на даний момент не може оформити належним чином набуті права на нерухоме майно, як то передбачено цивільним законодавством та не в змозі вільно користуватися набутим правом. На підставі вищенаведених обставин та неможливістю позивачем оформити права на нерухоме майно інакше, ніж у судовому порядку, просить суд визнати за ним укладений між позивачем та ОСОБА_2 та ОСОБА_3 договір купівлі-продажу житлового будинку дійсним та, відповідно, визнати за ним право власності на такий будинок, що розташований в м. Вилкове Кілійського району Одеської області по вул. Леніна, 40 на земельній ділянці площею 395,0 кв.м.
Представник позивача за довіреністю у судовому засіданні підтвердив позовні вимоги.
Судом були встановлені наступні юридичні факти з певними їм правовідносинами, а саме:
Як вказано у договорі купівлі-продажу № 2001-034 від 16.05.2001 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3, іменуванні в договорі, як продавець, продали, а позивач – ОСОБА_1, покупець, придбав житловий будинок по вул. Леніна, 40 в м. Вилкове Кілійського району Одеської області, який належав продавцям на праві приватної власності, як спадкоємцям за законом, що підтверджується відповідними свідоцтвами про право власності, вказані в договорі. Догорів був зареєстрований та посвідчений Ізмаїльською Універсальною біржею «Витязь» 16.05.2001 року.
Відповідно до рішення Вилківської міської ради № 128 від 09.11.2006 року ОСОБА_1 передана земельна ділянка загальною площею 395 кв.м. по вул. Леніна, 40 в м. Вилкове Кілійського району Одеської області для обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
Як вказано у технічному паспорті, складеному 18.10.2006 року КП «Кілійське РБТІ та РОН» житловий будинок по вул. Леніна, 40 в м. Вилкове Кілійського району складається з: літ. А – житловий будинок, літ. Б – літня кухня, літ. В – навіс, літ. Г – сарай, літ. Д – вбиральня, надвірні споруди - №1-2.
Як вказано у паспорті серія КЕ 225854, виданого Кілійським РВ УМВС України в Одеській області 01.08.1996 року, ОСОБА_1І зареєстрований та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1.
Статтями 15 та 16 ЦК України передбачено право особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту права, встановлених цивільним законодавством, є, зокрема, його визнання.
Згідно з статтею 331 ЦК України, право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Відповідно до ст. ст. 328, 386, 392 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів; держава забезпечує рівний захист прав усіх суб'єктів права власності; власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Як передбачає ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона( продавець) передає або зобов’язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов’язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму. Частинами 2 та 4 ст. 656 ЦК України передбачається, що предметом договору купівлі-продажу можуть бути майнові права; до договору купівлі-продажу майнових прав застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не випливає із змісту та характеру цих прав.; до договору купівлі-продажу на біржах, конкурсах, аукціонах застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено законом або випливає з суті договору.
У судовому засіданні було встановлено, що позивач правомірно набув право власності на придбане ним нерухоме майно у вигляді житлового будинку, володіє та користується ним за своєю волею, але відсутність нотаріального посвідчення укладеного договору купівлі-продажу житлового будинку, як то передбачено цивільним законодавством України, є перепоною для оформлення позивачем прав на таке майно у встановленому законодавством порядку, що, зі свого боку, послужило підставою пред’явлення позову про захист матеріального права. А тому суд, дослідивши надані письмові докази по справі, заслухавши пояснення представника позивача у судовому засіданні та беручі до уваги фактичні обставини по справі, які мають пряме відношення до невизнаного цивільного права, вважає пред’явлений позов таким, що є заснованим на законі, не порушує прав та інтересів інших осіб та підлягає захисту шляхом визнання порушеного права, застосовуючи норми п.1 ч.2 ст. 16 та ст. 15 ЦК України, тому і задовольняє позов у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 3, 4, 8, 57-66, 107, 209, 210, 212-215 ЦПК та ст.ст.15, 16, 202 – 214, 220, 316, 328, 386, 392, 655 – 697 ЦК України суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати дійсним договір купівлі-продажу нерухомого майна – житлового будинку, розташованого в м. Вилкове Кілійського району Одеської області по вул. Леніна, 40, укладений між ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_1.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок, який розташований в м. Вилкове Кілійського району Одеської області по вул. Леніна, 40 на земельній ділянці площею 395,0 кв.м..
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Одеської області через Кілійський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.
Суддя М.І.Бошков