Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #72130611



РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


12 червня 2018 року

місто Дніпро

єдиний унікальний номер судової справи 201/3915/18

номер провадження 2/201/1663/2018

Жовтневий районний суд міста Дніпропетровська в складі судді Ходаківського М.П.,

секретаря судового засідання Пісчанської Т.М.,

розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства комерційний банк «Приватбанк»

до ОСОБА_1

про стягнення заборгованості та

ВСТАНОВИВ:


У квітні 2018 року Публічне акціонерне товариство комерційний банк «Приватбанк» (далі - ПАТ КБ «Приватбанк») звернулося до суду з зазначеним позовом до ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1.), посилаючись на те, що 14 лютого 2007 року ОСОБА_1 було підписано заяву б/н про приєднання до умов та правил надання банківських послуг та йому був наданий кредит у розмірі 4750 грн. у вигляді встановленого кредитного ліміту на платіжну картку зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі 22,80% річних на суму залишку заборгованості за кредитом з кінцевим терміном повернення, що відповідає строку дії картки. У зв'язку з неналежним виконанням зобов'язань за кредитним договором станом на 28 лютого 2018 року виникла заборгованість у розмірі 15450,56 грн., з яких: 2734,29 грн. - заборгованість за кредитом; 9704,34 грн. - заборгованість за процентами за користування кредитом; 1800 - заборгованість за пенею та комісією; 500 грн. - штраф (фіксована частина); 711,93 грн. - штраф (процентна складова), яку позивач просить стягнути з відповідача, а також судові витрати у справі (а.с.1-3).

Згідно із протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11 квітня 2018 року указану позовну заяву передано для розгляду судді Ходаківському М.П. (а.с.1)

Згідно із вимогами ч. 6 ст. 187 ЦПК України суддя звернувся до відділу адресно-довідкової роботи ГУ ДМС України в Дніпропетровській області щодо надання інформації про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання відповідача (а.с.27).

08 травня 2018 року до суду надійшла інформація про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) відповідача (а.с.28).

Ухвалою судді від 11 травня 2018 року відкрито провадження у цивільній справі за позовом ПАТ КБ «Приватбанк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості (а.с.29-30).

Представник позивача, що діє на підставі довіреності від 03 листопада 2017 року (а.с. 18), подав до суду заяву, в якій наполягав на задоволенні позовних вимог та просив розглянути справу без його участі, не заперечував проти заочного розгляду справи (а.с.26).

Відповідач надав до суду заяву про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, а також надано відзив на позовну заяву, у якій відповідач просить застосувати до позовних вимог позивача строк позовної давності та відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с.32-42, 44, 47).

Згідно з приписами ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому їх дослідженні, дійшов до таких висновків.

Судом встановлено, що 14 лютого 2007 року між ПАТ КБ «Приватбанк» та ОСОБА_1 було укладено кредитний договір б/н, відповідно до якого позивач надав, а відповідач отримав в кредит грошові кошти в сумі 4750 грн. у вигляді встановленого кредитного ліміту на платіжну картку, зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі 22,8 % на рік на суму залишку заборгованості за кредитом, з кінцевим терміном повернення, що відповідає строку дії картки (а.с. 9).

Вказаний кредитний договір є договором приєднання і складається із Заяви, Умов та Правил надання банківських послуг, Тарифів банку.

Частиною 1 статті 627 ЦК України передбачено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно із ч. 1 ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 634 ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлено однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Виходячи з положень ст.ст. 526, 1048-1050, 1054 ЦК України, зобов'язання за договором, в тому числі за договором кредиту, за яким кредитор надає кошти, а позичальник зобов'язується їх повернути зі сплатою процентів, є обов'язковими для виконання сторонами, мають виконуватися належним чином.

У зв'язку з неналежним виконанням зобов'язань за кредитним договором станом на 28 лютого 2018 року виникла заборгованість у розмірі 15450,56 грн., з яких: 2734,29 грн. - заборгованість за кредитом; 9704,34 грн. - заборгованість за процентами за користування кредитом; 1800 - заборгованість за пенею та комісією; 500 грн. - штраф (фіксована частина); 711,93 грн. - штраф (процентна складова) (а.с. 6-8).

Відповідач заявив про застосування строку позовної давності.

Відповідно до статті 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Статтею 257 ЦК України встановлено загальну позовну давність тривалістю у три роки.

Зокрема, ч. 2 ст. 258 ЦК України визначено, що позовна давність в один рік застосовується до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені).

Відповідно до ст. 253 ЦК України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Позовна давність відповідно до частини першої статті 260 ЦК України обчислюється за загальними правилами визначення строків, встановленими статтями 253-255 цього Кодексу.

Частинами першою, п'ятою статті 261 ЦК України встановлено, що перебіг починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права. За зобов'язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання.

Переривання перебігу позовної давності визначається ст.264 ЦК України.

Частиною другою статті 264 ЦК України визначено, що позовна давність переривається у разі пред'явлення особою позову до одного із кількох боржників, а також якщо предметом позову є лише частина вимоги, право на яку має позивач.

Таким чином за кредитним договором, що визначає щомісячні платежі погашення кредиту та кінцевий строк повного погашення кредиту, перебіг позовної давності (ст. 257 ЦК України) щодо місячних платежів починається після несплати чергового платежу, а щодо повернення кредиту в повному обсязі - зі спливом останнього дня місяця дії картки (ст. 261 ЦК України).

З матеріалів справи вбачається, що 02 лютого 2015 року ОСОБА_1 здійснив останню транзакцію за кредитним договором і саме з цього дня починався перебіг позовної давності, проте з позовом банк звернувся лише 11 квітня 2018 року.

З'ясувавши обставини справи та надавши належну оцінку зібраним у справі доказам, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв'язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що ПАТ КБ «Приватбанк» звернулося до суду 11 квітня 2018 року, тобто більше ніж через 3 роки від дня (02 лютого 2015 року) останнього внесення часткового платежу ОСОБА_1, внаслідок чого позивач за захистом своїх прав звернувся до суду за межами позовної давності, що є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.

На підставі викладеного суд

УХВАЛИВ:


У задоволенні позову Публічного акціонерного товариства комерційний банк «Приватбанк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості відмовити.


Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 20 червня 2018 року.




Суддя М.П.Ходаківський



























  • Номер: 22-ц/803/1078/19
  • Опис: про стягнення заборгованості
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 201/3915/18
  • Суд: Дніпровський апеляційний суд
  • Суддя: Ходаківський М.П.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 17.10.2018
  • Дата етапу: 18.03.2019
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація