- заінтересована особа: Малинський районний відділ державної РАЦС Головного територіального управлінн юстиції у Житомирській області
- заявник: Хрущов Богдан Сергійович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 283/1298/18
Провадження №2-о/283/38/2018
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
22 червня 2018 року м. Малин
Малинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого – судді Саланди О.М.,
за участю секретаря – Кравець Л.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Малині в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1, за участю заінтересованої особи Малинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, -
ВСТАНОВИВ :
21.06.2018 року заявник ОСОБА_1 звернувся до Малинського районного суду Житомирської області за участю заінтересованої особи Малинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області із заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України його тітки, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт серії ЕМ № 753653, виданий Жовтневим РВ УМВС України в Луганській області 10.10.2000 року), яка померла 01 січня 2017 року.
Свої вимоги заявник обґрунтовує тим, що ОСОБА_2 є його тіткою, яка померла 01 січня 2017 року на тимчасово окупованій території України та на підтвердження факту смерті ОСОБА_3 відділом запису актів цивільного стану Луганського міського управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки заявнику було видано Свідоцтво про смерть серії І-ВВ № 023784 від 04.01.2017 року. У зв'язку з тим, що документи, що посвідчують смерть ОСОБА_2 видані на тимчасово окупованій території України, заявник позбавлений можливості зареєструвати її смерть в органах державної реєстрації актів цивільного стану. Встановлення даного факту необхідно заявнику з метою заведення спадкової справи у нотаріуса.
Заявник у судове засідання не з'явився, до суду подав заяву про розгляд справи за його відсутності, у якій одночасно зазначив про те, що заяву підтримує повністю.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, до суду подали заяву про розгляд справи за відсутності представника відділу.
Суд, дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 має для заявника суттєве юридичне значення, оскільки дозволяє в подальшому звернутись до нотаріуса з метою відкриття спадкової справи.
Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження» відноситься місто обласного значення Луганськ.
Відповідно до ч.2 та ч.3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії І-ВВ № 023784 від 04.01.2017 року, виданого органом реєстрації актів цивільного стану, розташованого на окупованій території в м.Луганськ, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 01.01.2017 року померла.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно дост.317 ЦПК України заява провстановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання. Копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
Пунктом 13 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» передбачено, що встановлення факту смерті можливо, якщо суд на підставі незаперечних доказів ствердить, тобто доведе обставини, які вірогідно свідчать про смерть особи у точно визначений час, обставини, за яких настала смерть і факт неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Європейський суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. При цьому суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права. Так, під час розгляду згаданої категорії справ, необхідно враховувати висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», «Ilascu and Others v. Moldova and Russia»), які, ґрунтуються на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case).
Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Враховуючи наведену практику Європейського суду з прав людини, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду у такій категорії справ має ґрунтуватись на дотриманні вимог статті 213 ЦПК України щодо повного і всебічного з'ясування обставин справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій території.
Враховуючи встановлені в судовому засіданні обставини справи, суд дійшов висновку про наявність достатніх правових підстав для задоволення заяви про встановлення факту смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка померла 01.01.2017 року на тимчасово окупованій території України - в місті обласного значення Луганську.
На підставі наведеного вище та керуючись ст. ст. 211, 223, 293, 294, 315-319, 354, 430 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ :
Заяву ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Встановити факт, що має юридичне значення: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла 01.01.2017 року на тимчасово окупованій території України - в місті обласного значення Луганську.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Житомирської області через Малинський районний суд Житомирської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Суддя: ОСОБА_4
- Номер: 2-о/283/38/2018
- Опис: про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України
- Тип справи: на цивільну справу (окреме провадження)
- Номер справи: 283/1298/18
- Суд: Малинський районний суд Житомирської області
- Суддя: Саланда О.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.06.2018
- Дата етапу: 22.06.2018