Провадження №1-кс/155/272/18
Справа №155/989/18
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 червня 2018 року місто Горохів
Слідчий суддя Горохівського районного суду Волинської області Чонка В.В., за участю секретаря судового засідання Воронюк Н.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання слідчого СВ Горохівського ВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства по кримінальному провадженні №42018031060000027, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14 травня 2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.364 КК України, –
ВСТАНОВИВ:
26 червня 2018 року слідчий СВ Горохівського ВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_1 звернувся в суд з клопотанням про надання дозволу на проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства по матеріалах кримінального провадження №42018031060000027, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14 травня 2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.364 КК України.
В обґрунтування клопотання слідчий зазначив, що упродовж 2018 року посадовими особами Горохівської міської ради шляхом зловживання своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби, з метою одержання неправомірної вигоди для фізичних осіб у вигляді земельних ділянок, вчинено дії, що призвели до незаконного відчуження земельних ділянок комунальної форми власності, що довготривалий час перебували у користуванні інших фізичних осіб, внаслідок чого заподіяно істотної шкоди.
По даному факту, 14 травня 2018 року Горохівським відділом Володимир-Волинської місцевої прокуратури внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань під №42018031060000027 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.364 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що Горохівською міською радою прийнято рішення №21-37/2018, №21-38/2018, №21-39/2018, №21-40/2018 від 20.02.2018 року щодо надання дозволів ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 на виготовлення проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок для індивідуального садівництва орієнтовною площею по 0,1200 га кожному в місті Горохів по вулиці Козацькій.
Крім цього, у кримінальному провадженні встановлено, що спірні земельні ділянки використовувались місцевими жителями, а саме: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8І, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, які фактично їх обробляли.
З метою забезпечення швидкого, повного та неупередженого досудового розслідування у кримінальному провадженні суттєве значення має перевірка дотримання вимог земельного законодавства України щодо правомірності виділення Горохівською міською радою земельних ділянок для індивідуального садівництва ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 площею по 0,1200 га кожному по вул.Козацькій в м.Горохів, а також правомірності використання вказаних земельних ділянок місцевими жителями, які фактично обробляли спірні земельні ділянки.
Вирішення наведених питань можливе лише за участі спеціалістів державного органу, уповноваженого на здійснення державного нагляду (контролю) за використання та охоронною земель.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» здійснення державного нагляду за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності покладено на центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду в агропромисловому комплексі. Таким центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі відповідно до Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №15 від 14.01.2015, є Держгеокадастр України.
Відповідно до пп.30 п.4 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №333 від 29.09.2016, Головне управління здійснює державний нагляд (контроль) в агропромисловому комплексі у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі щодо недопущення власниками та користувачами земельних ділянок псування земель шляхом їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом проведення перевірок.
На даний час з КПК України виключено п.6 ч.2 ст.36 та п.4 ч.2 ст.40, якими прокурору та слідчому надавались повноваження призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом, що обумовлює необхідність звернення до слідчого судді із даним клопотанням.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 року №408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» встановлено, що надання дозволу Кабінетом Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, якщо такі перевірки проходять за рішенням суду та на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.
Таким чином, з метою з’ясування фактичних обставин у кримінальному провадженні є необхідність у призначенні позапланової перевірки дотриманням вимог земельного законодавства щодо правомірності виділення Горохівською міською радою земельних ділянок для індивідуального садівництва ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 площею по 0,1200 га кожному по вул.Козацькій м.Горохів, а також правомірності використання вказаних земельних ділянок місцевими жителями, які фактично обробляли спірні земельні ділянки.
Дослідження вищезазначених обставин має суттєве значення для правильної кваліфікації діяння, встановлення наявності або відсутності ознак складу кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.1 ст.364 КК України. Результати перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо охорони земель, проведеної спеціалістами Головного управління Держгеокадастру у Волинській області можуть мати доказове значення і забезпечувати виконання завдань кримінального провадження щодо швидкого, повного та неупередженого розслідування.
Слідчий, ОСОБА_1, в судове засідання не з’явився, однак скерував до суду письмову заяву в якій подане ним клопотання підтримав повністю, посилаючись на викладені у ньому обставини, просив його задовольнити, а розгляд проводити у його відсутність.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слід задовольнити, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення.
Клопотання про проведення комплексної перевірки відповідає вимогам КПК.
Відповідно до ч.6 ст.9 КПК України, у випадках коли положення цього Кодексу не регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч.1 ст.7 цього Кодексу.
Згідно з ч.2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Поряд з цим, ст.98 КПК України зазначає, що речовими доказами є матеріальні об’єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об’єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення. Документи є речовими доказами, якщо вони містять ознаки, зазначені в частині першій цієї статті.
У відповідності до п.4 ч.2 ст.99 КПК України, до документів, за умови наявності в них відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.
При цьому, ч.3 ст.237 КПК України передбачає, що з метою одержання допомоги з питань, що потребують спеціальних знань, слідчий, прокурор для участі в огляді може запросити спеціалістів.
Відповідно до ст.71 КПК України – спеціалістом у кримінальному провадженні є особа, яка володіє спеціальними знаннями та навичками застосування технічних або інших засобів і може надавати консультації під час досудового розслідування і судового розгляду з питань, що потребують відповідних спеціальних знань і навичок.
Згідно з ст.533 КПК України вирок або ухвала суду, які набрали законної сили, обов’язкові для осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, а також для усіх фізичних та юридичних осіб, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх службових осіб, і підлягають виконанню на всій території України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 40, 71, 84, 93, 98, 132, 533 КПК України, –
УХВАЛИВ:
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл Головному управлінню Держгеокадастру у Волинській області (43021, м.Луцьк, вул.Винниченка, 67, 4-й поверх, телефон/факс: 24 81 48) на проведення позапланової перевірки (в тому числі із нарахуванням збитків, без складання будь яких адміністративних протоколів та постанов, ініціювання складення яких може бути проведене слідчим після закриття кримінального провадження) з питань дотримання вимог земельного законодавства України щодо правомірності виділення Горохівською міською радою земельних ділянок для індивідуального садівництва ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 площею по 0,1200 га кожному по вул.Козацькій в м.Горохів, а також правомірності використання вказаних земельних ділянок місцевими жителями, які фактично обробляли спірні земельні ділянки.
Зобов’язати Головне управління Держгеокадастру у Волинській області (43021, м.Луцьк, вул.Винниченка, 67, 4-й поверх, телефон/факс: 24 81 48) провести позапланову перевірку (в тому числі із нарахуванням збитків, без складання будь яких адміністративних протоколів та постанов, ініціювання складення яких може бути проведене слідчим після закриття кримінального провадження) з питань дотримання вимог земельного законодавства України щодо правомірності виділення Горохівською міською радою земельних ділянок для індивідуального садівництва ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 площею по 0,1200 га кожному по вул.Козацькій в м.Горохів, а також правомірності використання вказаних земельних ділянок місцевими жителями, які фактично обробляли спірні земельні ділянки.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: /підпис/
Згідно з оригіналом:
Слідчий суддя Горохівського районного суду
Волинської області ОСОБА_15
- Номер: 1-кс/155/272/18
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 155/989/18
- Суд: Горохівський районний суд Волинської області
- Суддя: Чонка В.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.06.2018
- Дата етапу: 27.06.2018