Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #72362783

Справа № 456/1264/17 Головуючий у 1 інстанції: Микитчин І.М.

Провадження № 22-ц/783/7589/17 Доповідач в 2-й інстанції: Крайник Н. П.

Категорія: 50


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2018 року колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Львівської області в складі:

головуючої: Крайник Н.П.

суддів: Мельничук О. Я., Савуляк Р. В.

при секретарі: Куцику І. Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові цивільну справу за апеляційною скаргою представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3 на заочне рішення Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 26 травня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_2 про стягнення суми індексації аліментів, -

в с т а н о в и л а:

03.05.2018 року ОСОБА_4. звернулася з позовом до ОСОБА_2., в якому просила стягнути з відповідача на її користь з відповідача суму індексації аліментів у розмірі 12854,16 грн.

В обґрунтування позовних вимог покликалася на те, що рішенням Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 15 травня 2012 року (справа № 1323/2320/2012) змінено розмір аліментів, визначений рішенням Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 26.02.2009 року. Вирішено стягувати з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_4 аліменти на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_6 в розмірі 550 гривень щомісячно і до досягнення дитиною повноліття. Стягнення аліментів у повному розмірі здійснювати з дня набрання цим рішенням законної сили.

Рішення суду знаходиться на виконанні у Стрийському міськрайонному відділі державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області. Позивач сплачує аліменти на утримання сина, однак не у повній сумі, оскільки суму індексації аліментів, відповідно до ч.2.ст.184 СК України, позивач не сплачує. У зв'язку з наведеним просила стягнути суму індексації аліментів в судовому порядку.

Оскаржуваним заочним рішенням позов задоволено. Стягнуто з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 суму індексації аліментів у розмірі 12854,16 грн.

Заочне рішення суду оскаржив представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3

Вважає його незаконним, необґрунтованим та таким, що ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Зазначає, що на час розгляду справи ОСОБА_2 перебував за межами України, а відтак не міг бути належним чином повідомлений про час та місце проведення судового засідання. Тому, розглянувши справу без належного повідомлення відповідача про час та місце розгляду справи, районний суд порушив норми процесуального законодавства, які регулюють питання заочного розгляду справи. Крім того, розрахунок суми індексації аліментів, наданий позивачем є неналежним доказом у справі та не може бити взятий до уваги районним судом при вирішенні спору, оскільки такий розрахунок не містить необхідних реквізитів на підтвердження його правильності.

Просить заочне рішення суду скасувати та направити справу на новий розгляд.

У засіданні суду апеляційної інстанції представник ОСОБА_4 - ОСОБА_5 проти скарги заперечила, надала пояснення, аналогічні змісту позовних вимог. Просила у задоволенні скарги відмовити, рішення суду залишити без змін.

Відповідач та його представник в судове засідання не з»явилися, хоча належним чином повідомлялися судом про час та місце розгляду справи (а.с. 104), тому суд вважає за можливе проводити розгляд справи у їх відсутності.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника ОСОБА_4 - ОСОБА_5, вивчивши матеріали та обставини справи в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних мотивів.

Відповідно до частини другої статті 51 Конституції України батьки зобов'язані утримувати дітей до їх повноліття.

Сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою (ч. 3 ст. 51 Конституції України).

За змістом статті 180 СК України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Згідно з частиною третьою статті 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.

Одним із основних прав дитини є право на утримання, яке кореспондується з конституційним обов'язком батьків утримувати дітей до їх повноліття та знайшло своє закріплення у Сімейному кодексі України.

Стягнення аліментів на утримання дитини є одним із способів захисту інтересів дитини, забезпечення одержання нею коштів, необхідних для її життєдіяльності.

Стаття 184 СК України передбачає можливість визначення розміру аліментів на утримання дитини у твердій грошовій сумі.

Це відповідна (фіксована) сума коштів на утримання дитини, яка не є одноразовим платежем, а твердою грошовою сумою визначеною судом на утримання дитини до її повноліття.

Частина друга статті 184 СК України передбачає, що визначений судом у твердій грошовій сумі розмір аліментів, підлягає індексації відповідно до закону.

Ч. 1 ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії ; суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника.

Згідно з положеннями Закону України № 1368-VIII від 17.05.2016 р. «Про внесення змін до деяких законів України щодо індексації розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі» частину першу статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» доповнено абзацом сьомим, яким зазначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема й розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі. Індексація розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, проводиться за рахунок коштів платника аліментів. Індексація розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, здійснюється підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, фізичними особами - підприємцями, які проводять відповідні відрахування аліментів із доходу платника аліментів.

Встановлено, що рішенням Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 15 травня 2012 у справі №1323/2320/2012 за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_2 про зміну розміру аліментів на утримання дитини змінено розмір аліментів, визначений рішенням Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 26.02.2009 року та вирішено стягувати з ОСОБА_2, жителя АДРЕСА_1 на користь ОСОБА_4 жительки, АДРЕСА_2, аліменти на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_6 в розмірі 550 гривень щомісячно і до досягнення ним повноліття. Стягнення аліментів здійснювати з дня набрання цим рішенням законної сили».

Зазначене рішення суду знаходиться на виконанні в у Стрийському міськрайонному відділі державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області.

Як вбачається з долучених до матеріалів справи довідок про отримання аліментів, сплачених у твердій грошовій сумі №09-40-8/892 та №09-40-8/893, виданих Стрийським міськрайонним відділом державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 16 листопада 2016 року, відповідач систематично сплачує встановлений в твердій грошовій сумі розмір аліментів - 550 грн. За період 2015-2016 року заборгованість по сплаті аліментів у нього відсутня.

Відповідно до правової позиції, висловленої Верховним Судом України у справі за № 6-113 цс 13 у справі за № 6-113 цс 13, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, на підставі ч. 2 ст. 184 СК України, підлягає індексації за аналогією закону згідно п. 8 ст. 8 ЦПК України у порядку, передбаченому Законом України "Про індексацію грошових доходів населення".

Статтею 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" визначено підстави для проведення індексації. Зокрема, зазначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється з січня 2016 року в розмірі 103 відсотка.

Однак період спірних правовідносин охоплює період з травня 2012 року по грудень 2016 рік, де ст.4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" була чинною в наступній редакції: «Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг інфляції, який установлюється в розмірі 101 відсотка».

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджено постановою Кабінету Міністрів Українивід 17 липня 2003 р. № 1078.

Колегія суддів повністю погоджується з висновком районного суду, що положення про індексацію розміру аліментів, визначених в твердій грошовій сумі, законодавчо закріплені тільки з 17 травня 2016 року, тому за спірний період - з 2012 по 2016 роки слід керуватися правовим висновком Верховного Суду України, висловленим у справі № 6-113цс 13 від 06 листопада 2013 року.

Колегія суддів також погоджується з розміром індексації, розрахованої позивачем, оскільки така розрахована відповідно до положень ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (з травня 2012 року по грудень 2016 рік) та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Українивід 17 липня 2003 р. № 1078.

Доводи апеляційної скарги вірних висновків суду не спростовують, підстав для задоволення скарги та скасування рішення суду колегія суддів не вбачає.


Керуючись ст. 367, ст. 368, п. 1 ч. 1 ст. 374, ст. 375, ст. 381, ст. 382, ст. 384 ЦПК України, колегія суддів, -


п о с т а н о в и л а:

Апеляційну скаргу представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3 залишити без задоволення.

Заочне рішення Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 26 травня 2017 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскарженою у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повної постанови.

Повний текст постанови складено 02.07.2018 року.


Головуючий: Крайник Н. П.


Судді: Мельничук О. Я.


Савуляк Р. В.











  • Номер: 22-ц/783/7589/17
  • Опис: Дмитрович Н.В. до Юзіка В.В. про стягнення суми індексації аліментів
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 456/1264/17
  • Суд: Апеляційний суд Львівської області
  • Суддя: Крайник Н.П.
  • Результати справи: позов (заяву, скаргу) задоволено; залишено судове рішення без змін, а скаргу без задоволення
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 27.12.2017
  • Дата етапу: 21.06.2018
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація