КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 грудня 2009 року справа № 2-а-2412/09/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Балаклицького А.І., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Києві адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного Фонду України в Тетіївському районі Київської області
про про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни», -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернулася до суду з позовом, в якому просить зобов’язати Управління Пенсійного фонду в Тетіївському районі Київської області (далі - Відповідач) виплатити щомісячну державну соціальну допомогу «Дітям війни» у розмірі 2733 грн. 30 коп., тобто суму, яка була недоплачена у 2006-2007 роках, виходячи з розрахунку, що дана допомога мала виплачуватися щомісяця в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
07 грудня 2009 року від позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, в порядку письмового провадження. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить суд позов задовольнити.
Представником відповідача 09 грудня 2009 року подано до суду клопотання, в якому відповідач просить слухати справу за його відсутності, в порядку письмового провадження. В наданих до суду письмових запереченнях просив відмовити в задоволенні позову, з підстав не звернення позивача до Пенсійного фонду по питанню надбавки дітям війни та причин порушення ним строку звернення до суду.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, всебічно дослідивши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для вирішення справи, суд встановив наступне.
Відповідно до ч. 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які набули правового статусу дітей війни, основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальної захищеності шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки визначені та закріплені в Законі України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року № 2195-ІV.
Зокрема, ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Позивач народилася 14 серпня 1940 року, що підтверджується паспортом громадянина України.
Згідно з статтею 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 років. Відповідно, позивач є дитиною війни в розумінні Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року № 2195-ІV.
Виходячи з зазначеного суд вважає, що на позивача повністю розповсюджуються всі пільги та соціальні гарантії, передбачені Законом України «Про соціальний захист дітей війни», в тому числі і право на підвищення пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком, як передбачено ст. 6 зазначеного Закону.
Рішенням Конституційного суду України про соціальні гарантії громадян від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 та рішенням Конституційного Суду України про соціальні гарантії громадян від 22 травня року № 10-рп/2008 визнано положення Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» та Закону України «Про Держаний бюджет на 2008 рік», якими призупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» такими, що не відповідають Конституції України.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативними-актами.
Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Розмір соціальної допомоги, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», становить 30 % мінімальної пенсії з віком, відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків,встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Стосовно сплати позивачу грошової допомоги у 2006 році, то Законом України «Про Державний бюджет на 2006 рік» від 20.12.2005 р. № 3235-ІV (ст. ст. 77, 110), призупинено дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а тому у задоволенні вимог позивача про доплату грошової допомоги за вказаний рік слід відмовити.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково, а саме з дня ухвалення рішень Конституційним судом 09.07.2007 року № 6-рп/2007 та від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 з урахуванням рішення Конституційного суду України № 15/2000 р. щодо виконання рішень Конституційного суду, де зазначено, що закони, інші нормативно-правові акти або їх окремі положення, визнані за цими рішеннями неконституційними, не підлягають застосуванню як такі, що відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України втратили чинність з дня ухвалення Конституційним судом рішення про їх неконституційність.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини справи, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 11, 14, 69, 70, 71, 122, 158-163, 167, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
п о с та н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 – задовольнити частково.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області провести перерахунок ОСОБА_1 (09850, Київська область, Тетіївський район, с. Тайниця, вул. Левадна, 9) щомісячної соціальної державної допомоги до пенсії, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за період часу з 03 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року , з подальшою її виплатою.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня її проголошення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя:
/підпис/
З оригіналом згідно
Суддя А.І.Балаклицький
Секретар С.В.Гаврилова